Zamknij

Jak uzyskać opiekę naprzemienną w sądzie?

00:00, 27.02.2024 art. sponsorowany

Opieka naprzemienna po rozwodzie to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne. Wielu rodzicom zależy na tym, aby mieć jak najlepsze – a przy tym jak najczęstsze – kontakty z dzieckiem. Dowiedz się, na czym polega opieka naprzemienna i jak ją uzyskać.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu//]

Na czym polega opieka naprzemienna?

Opieka naprzemienna po rozwodzie polega na tym, że każdy z rodziców spędza z dzieckiem tyle samo czasu. Doskonałym przykładem może być sytuacja, w którym dziecko przez jeden miesiąc mieszka u ojca, a przez kolejny – u matki.

Tego typu rozwiązanie jest nie tylko sprawiedliwe dla rodziców, ale też korzystne dla dziecka. Przede wszystkim pozwala ono na harmonijny rozwój oraz na utrzymywanie więzi z każdym z rodziców. Dla dziecka bardzo ważne jest takie poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, że rodzice kochają je również mocno – zarówno ojciec, jak i matka. Jednocześnie opieka naprzemienna po rozwodzie pozwala na uniknięcie sytuacji, w której kontakt z jednym z rodziców zostaje mocno ograniczony.

Z punktu widzenia rodziców, opieka naprzemienna może pozwolić na uniknięcie nieporozumień związanych z utrzymaniem dziecka i wypłatą alimentów. Odpowiedzialność za dziecko dzielona jest po równo.

Oczywiście opieka naprzemienna nie jest pozbawiona wad. Dziecko co kilka tygodni zmienia miejsce zamieszkania, co może powodować u niego stres. Tego typu rozwiązanie powinno zostać dostosowane do charakteru i potrzeb dziecka. A zatem rodzice zawsze powinni kierować się dobrem swojego potomstwa.

Jak uzyskać opieką naprzemienną po rozwodzie?

Aby uzyskać opiekę naprzemienną nad dzieckiem, należy złożyć odpowiedni wniosek. Dokument, sporządzony w formie pisemnej, musi zawierać wszystkie ważne informacje. Mowa tu między innymi o danych osobowych stron czy o miejscu i dacie złożenia wniosku.

Kluczowe jest odpowiednie przedstawienie treści żądania. Dla sądu znaczenie ma przede wszystkim dobro dziecko. Warto więc uargumentować wniosek w taki sposób, aby sąd nie miał wątpliwości, że opieka naprzemienna po rozwodzie będzie dla malucha korzystna. Tak przygotowany wniosek należy złożyć w odpowiednim sądzie rejonowym.

Jak złożyć wniosek o opiekę naprzemienną? Pobierz bezpłatny wzór tutaj: https://slupinska.eu/blog/opieka-naprzemienna/

Czy przy ubieganiu się o opiekę naprzemienną warto skorzystać z pomocy prawnika?

Zdecydowanie tak. Prawnik, który specjalizuje się w prawie rodzinnym, w tym w sprawach związanych z opieką naprzemienną, to cenne wsparcie. Przede wszystkim uzyskasz pomoc w przygotowaniu wniosku, co zwiększy Twoje szanse na uzyskanie tego typu opieki. Jednocześnie prawnik odpowie na wszystkie Twoje pytania i wyjaśni, jakie są Twoje szanse na taką opiekę i o co musisz zadbać przed złożeniem wniosku. Taka pomoc może być nieoceniona dla osób, które chcą ubiegać się o opiekę naprzemienną po rozwodzie.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%