Zamknij

Znany włocławski prawnik kandydatem do Sejmiku [WYWIAD]

00:00, 01.04.2024 Materiał KW Trzecia Droga Polska 2050 Szymon Hołownia - Polskie Stronnictwo Ludowe Aktualizacja: 07:56, 03.04.2024

Jest Pan znanym włocławskim radcą prawnym. Prowadził Pan kilka spraw, które odbiły się szerokim echem w mediach. Co zdecydowało, że chce Pan „wejść” do polityki?

Prowadząc Kancelarię stykam się z różnymi problemami ludzi, zarówno osobistymi jak i biznesowymi. Uważnie obserwuję otaczającą nas rzeczywistość. Na bazie tych doświadczeń doszedłem do przekonania, że po ponad 30 latach od odrodzenia się wolnego samorządu w Polsce nadszedł czas na zmianę pokoleniową, szczególnie na szczeblu wojewódzkim, na otwarcie nowego rozdziału. Trzeba umożliwić działania ludziom młodszym, spoza grupy „zawodowych” polityków.

Dlaczego wybrał Pan Trzecią Drogę?

Myślę, że wszyscy jesteśmy zdegustowani i zmęczeni trwającym sporem pomiędzy dwiema siłami politycznymi w naszym kraju. W mojej ocenie jest to „jałowy” spór, który nikomu nie służy. Ja jestem człowiekiem czynu i dialogu – działam aktywnie i w będę dążył do tego, by w sprawach naszego regionu wszyscy politycy niezależnie od opcji mówili jednym głosem. Dlatego też w pełni jestem w stanie podpisać się pod hasłem Polski 2050 – Dość kłótni, do przodu !

Co wyróżnia Pana spośród innych kandydatów?

Na tle innych kandydatów wyróżnia mnie to, że jestem osobą spoza polityki. Mogę przełożyć dotychczasowe doświadczenia biznesowe na działalność w samorządzie i na podejmowane tam decyzje.

Jako radca prawny mam również ogromne doświadczenie w obsłudze prawnej jednostek samorządu terytorialnego. Mam pełną wiedzę na temat funkcjonowania samorządu i mechanizmów tworzenia prawa przez organy uchwałodawcze.

Prowadzę również gospodarstwo rolne, co sprawia, że doskonale znane są mi problemy aktualnie dotykające rolnictwo.

Co chciałby Pan na początku zmienić jako radny wojewódzki?

Mieszkańcy Włocławka i powiatów ościennych na co dzień mierzą się z funkcjonowaniem włocławskiego szpitala. Doskonale wiem, że nie została zakończona w planowanym terminie inwestycja dotycząca budowy nowego budynku, który jak szumnie zapowiadano miał być „sercem” szpitala. Z pewnością włocławski szpital wymaga dokapitalizowania i poprawy w zarządzaniu. Myślę, że jest to zdanie większości osób, które z usług szpitala korzysta.

Będę zabiegał również o utworzenie w miastach powiatowych jak również przy szpitalu we Włocławku centrów stomatologii dla dorosłych i dla dzieci. Dziś realny dostęp do bezpłatnej opieki stomatologicznej jest iluzoryczny.

Kolejnym obszarem jest kwestia poprawy zarządzania w spółkach, stanowiących własność województwa kujawsko - pomorskiego, przede wszystkim Kujawsko Pomorskie Inwestycje Regionalne Sp. z o.o. Z ogromnym niepokojem jako mieszkaniec Gminy Brześć Kujawski patrzę na przerwane przed prawie dwoma laty prace przy Pałacu Kronenbergów w Wieńcu. Dziś zamiast planowanego Teatru Muzycznego mamy niszczejący obiekt. Doskonale pamiętamy również w jakim tempie i w jaki sposób była przebudowywana droga na odcinku Brześć Kujawski – Kowal, czy też prace przy obwodnicy Lubrańca wraz z remontem drogi na odcinku Brześć Kujawski – Lubraniec.

Trzecia niezwykle istotna kwestia to bardzo bliskie mi rolnictwo. Sytuacja wśród rolników na Kujawach dziś jest traumatyczna. Wiele gospodarstw do niedawna bardzo dobrze prosperujących dziś stoi na skraju upadłości. Jako rolnik, ale też jako doradca restrukturyzacyjny, stykam się z tymi problemami na co dzień.

Ponadto uważam, że samorząd województwa powinien w większym stopniu wspierać gminy w rozwoju stref gospodarczych i w poprawie infrastruktury. Jest szereg gmin, w naszym regionie, które sobie w tym aspekcie radzą, ale wiele gmin wymaga wsparcia. Jest też wiele innych obszarów, w których należy niezwłocznie podjąć konkretne działania, takich jak np. wsparcie przedsiębiorców. W mojej ocenie, aktualnie funkcjonujące Agencje województwa kujawsko-pomorskiego, które mają realizować to zadanie często nie dostosowują programów do realnych potrzeb przedsiębiorców i to z pewnością trzeba zmienić.

Jaka byłaby Pana pierwsza interpelacja jako radnego?

Będą to dwie interpelacje. Pierwsza dotyczyć będzie przebudowy Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku, zarówno w zakresie inwestycji polegającej na budowie bloku głównego, który miał być „sercem” szpitala, jak również budowy parkingu. Jest to bowiem niedopuszczalne, aby ludzie chorzy, nie mieli możliwości wygodnego zaparkowania auta.

Druga interpelacja dotyczyć będzie przebudowy Pałacu Kronenbergów w Wieńcu. Inwestycja ta rozpoczęła się w 2019 r. Planowane było utworzenie tam filii Kujawsko – Pomorskiego Teatru Muzycznego, co w mojej ocenie było bardzo dobrym pomysłem. Od 2022 r., kiedy inwestycję przerwano, ten piękny zabytkowy obiekt niszczeje.

Czy jest Pan za budową Filharmonii przy ul. Tumskiej?

W mojej ocenie budowa Filharmonii w proponowanej lokalizacji z pewnością nie jest działaniem przemyślanym i ze szkodą dla mieszkańców Włocławka i regionu. Oczywiście bardzo pięknie brzmią, szczególnie przed wyborami, hasła, że Włocławek będzie miał Filharmonię, ale przecież doskonale pamiętamy, jak w 2019 r. ogłoszono, że mieszkańcy naszego regionu będą mogli korzystać z Teatru Muzycznego.

Wspomniany Teatr miał zostać umiejscowiony w przepięknym Pałacu Kronenbergów w Wieńcu, położonym około 7 kilometrów od Włocławka. Podano również, że planowany koszt inwestycji to 27 milionów złotych. Po upływie prawie pięciu lat od tej informacji i wydaniu na tę inwestycję dużej części planowanych środków - jak jest, każdy widzi. Mamy niszczejący budynek, przy którym od prawie dwóch lat nic się nie dzieje.

Biorąc pod uwagę sposób w jaki realizowane są inwestycje przez spółki zależne od Urzędu Marszałkowskiego, jestem przekonany, że Filharmonia nie powstanie. Nie podano też żadnych dat, nawet nie wskazano kiedy ma rozpocząć się budowa, a list intencyjny nie ma żadnej mocy prawnej.
Uważam, że należy skupić się na dokończeniu Kujawskiego Centrum Muzyki w Wieńcu, które mogłoby służyć mieszkańcom Włocławka jako wspaniały obiekt kulturalny, a nie obiecywać nowe obiekty.

Warte zaznaczenia jest również to, że proponowana lokalizacja jest miejscem, w którym miały powstać mieszkania. Te mieszkania są nam na chwilę obecną dużo bardziej potrzebne niż Filharmonia. Z tego co mi wiadomo przygotowano już dokumentację dotyczącą budowy mieszkań, której wykonanie kosztowało kilkaset tysięcy złotych.
Na działce jest też za mało miejsca. Budowa Filharmonii wiąże się z infrastrukturą, zorganizowaniem zieleni, parkingów itd.

Tak więc budowa na wskazanej działce Filharmonii w mojej ocenie jest błędem. Nie takich inwestycji i działań ze strony Miasta Włocławka i Urzędu Marszałkowskiego na dzień dzisiejszy oczekują włocławianie. W ostatnim czasie bardzo dużo rozmawiam z mieszkańcami regionu i wiem, że jest potrzeba dalszej budowy mieszkań, które będą dostępne dla osób z niższym dochodem.

Przedsiębiorcy zarówno z miasta jak i ościennych powiatów oczekują, że we Włocławku powstanie Kujawska Agencja Rozwoju Regionalnego, która będzie istotnym wsparciem dla Przedsiębiorców. Uważam, że w pierwszej kolejności należy zadbać o kwestie przyziemne jak mieszkania, rozwój przedsiębiorczości, tworzenie miejsc pracy itd. Jest to niezbędne by zatrzymać młodych ludzi w naszym mieście, aby miał kto z oferty kulturalnej korzystać i to jest priorytet.

(Materiał KW TD PL2050 PSL)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%