Wodę deszczową można zbierać z utwardzonych powierzchni lub dachów budynków. Służą do tego odpowiednie zbiorniki i filtry. Wykorzystanie deszczówki pozwala nie tylko zaoszczędzić wodę, ale i pieniądze. Samo gromadzenie to jednak nie wszystko. Co jeszcze warto wiedzieć?
Do gromadzenia deszczówki służą przede wszystkim odpowiednie zbiorniki, a o zaletach ich posiadania dowiesz się w tym artykule. Dzieli się je na naziemne i podziemne. Są one częścią systemu zagospodarowania wody, na który składają się rura spustowa oraz orynnowanie budynku, i różnią się od siebie pod względem materiału, z którego są wykonane, kształtu czy sposobu montowania.
Warto wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę przy ich wyborze. Zalicza się do nich podstawowe parametry, takie jak trwałość, pojemność, przepuszczalność oraz odporność na pękanie.
Odpowiedni dobór zbiornika na deszczówkę pozwoli efektywnie wykorzystać zebraną wodę – jest to nie tylko ekologiczna praktyka, ale też korzyść dla portfela. Istnieje kilka różnych sposobów na spożytkowanie wody opadowej.
Jeden z podstawowych sposobów na wykorzystanie wody z deszczówki (bogatej w substancje odżywcze) to podlewanie roślin w ogrodzie. To pożyteczna alternatywa dla wody wodociągowej, w której nierzadko znajdują się niekorzystne pierwiastki, takie jak fluor czy chlor.
Co więcej, woda deszczowa charakteryzuje się niskim poziomem pH. Dzięki temu dobrze sprawdza się przy podlewaniu niemalże wszystkich roślin, w tym także tych kwasolubnych. Poza tym deszczówkę można gromadzić w zbiornikach retencyjnych na czas suszy. Dodatkowo nadaje się ona do podlewania roślin doniczkowych.
W ogrodzie można znaleźć jeszcze nieco inne zastosowanie wody deszczowej. Da się nią np. zasilić fontanny lub niewielkie oczka wodne.
Wodę z deszczówki warto wykorzystywać nie tylko w ogrodzie, ale i w domu. Należy do tego zamontować odpowiedni system gospodarowania, który będzie podłączony do domowej instalacji wodociągowej. Pozwoli to na czerpanie wody ze zbiornika retencyjnego i stosowanie jej m.in. do spłukiwania wody w toaletach.
Podłączenie zbiornika z deszczówką do instalacji wodnej w domu niesie za sobą szereg innych zastosowań. Oprócz spłukiwania wody w toalecie można z niej korzystać także podczas prania ubrań w pralce.
Deszczówka jest wodą miękką, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na tkaniny ani na żywotność urządzenia. Nie gromadzi osadu wapiennego, a zamiast tego wspomaga działanie detergentów. Wymaga jednak zastosowania odpowiednich filtrów przy instalowaniu.
Zbiornik na deszczówkę można podłączyć nie tylko do jednorodzinnego domku wolnostojącego, ale także do tego w zabudowie wielorodzinnej. Pozwala to na wykorzystanie wody opadowej do rutynowego sprzątania. Istotne jest jednak zastosowanie filtrów mechanicznych, które zapobiegają dostawaniu się do urządzenia liści czy gałęzi.
Deszczówka jest doskonałym zamiennikiem wody wodociągowej przy myciu samochodów, rowerów i innych pojazdów. Brak chloru i fluoru będzie pozytywnie wpływał na karoserię.
Warunkiem efektywnego stosowania tej wody jest jednak zamontowanie filtrów. W wodzie deszczowej mogą osadzać się pyłki, drobinki piasku i inne zanieczyszczenia, które przyczyniają się do zarysowania lakieru. Odfiltrowanie rozwiąże ten problem.
Gromadzenie i czerpanie wody deszczowej przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim jest ekologicznym podejściem do gospodarowania naturalnymi zasobami. Pozwala to ograniczyć zużycie wody z sieci miejskiej, co jednocześnie przyczynia się do oszczędności na rachunkach. Co więcej, skład chemiczny deszczówki wpływa korzystnie na rośliny:
Istnieje kilka sposobów na spożytkowanie wody opadowej. Konieczne jest jednak zamontowanie odpowiedniego zbiornika retencyjnego i podłączenie go do instalacji wodnej w domu. Do odseparowania zanieczyszczeń potrzebne są filtry, które pomogą wyłapać liście, małe gałązki, a także drobinki piasku i inne osady.
Tłumy w Ciechocinku na spotkaniu z Trzaskowskim
Zorro wypędzi trzaska gdzie *%#)!& rośnie.
BRAWO ZORRO !
23:40, 2025-05-25
MPK zmienia rozkład od środy. Ten autobus
Ile jeszcze autobusów zostanie zlikwidowanych, gdzie jest linia 2, gdzie jest linia 18, gdzie jest linia 22, gdzie połączenia do Nasiegniewa, Cyprianki, Brześcia?
Ktoś
23:12, 2025-05-25
Nowa trasa Marszu dla Życia i Rodziny
A najśmieszniejsze i niestety najsmutniejsze jest to, że te marsze obrony życia organizują ci co krzyczą, że stosunek płciowy w prezerwatywie to największe zło.
Ktoś
23:10, 2025-05-25
Trzaskowski we Włocławku?
Jeśli wolność słowa zostanie odebrana wtedy *%#)!& i cisi będziemy prowadzeni jak owce na rzeź. George Washington
Pol
22:30, 2025-05-25