Zamknij

Jak walczyć z depresją za pomocą aktywności fizycznej?

15:27, 22.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:27, 22.04.2024
pixabay pixabay

Musimy przyznać, że depresja nie jest tylko wyimaginowanym stanem umysłu, w którym nie masz nastroju i chęci do robienia czegokolwiek. Każdy psycholog online powie ci, że jest to naprawdę poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga długotrwałych leków i profesjonalnej pomocy, aby je przezwyciężyć. Istnieje jednak jedna technika, która może pomóc w samodzielnym radzeniu sobie ze stanami depresyjnymi i nastrojami lub pomóc w psychoterapii z ekspertem. Jest nią sport!

Skąd się bierze depresja?

Depresja jest rodzajem zapłaty za ogromny skok w rozwoju naszej cywilizacji, za postęp technologiczny, za niesamowitą ilość różnych informacji napływających zewsząd. A nasz mózg naturalnie próbuje poradzić sobie z tym przepływem, przetrawić go.

Naukowcy z Australii wykazali, że depresja jest spowodowana rozpadem najdelikatniejszych połączeń neuronalnych w naszym mózgu. Te przerwy z kolei wywołują niechęć do robienia czegokolwiek, brak zainteresowania jakąkolwiek aktywnością i ruchem.

Można więc powiedzieć, że depresja prowadzi do siedzącego trybu życia. To błędne koło: im gorszy mamy nastrój, tym mniej chcemy się ruszać. A im mniej się ruszamy, tym bardziej jesteśmy narażeni na stres. 

Nie bez powodu mówi się, że praca fizyczna odłącza mózg od poważnych uczuć i "samogwałtu". Wystarczy, że pójdziesz na trening, a twoje ciało skupi całą swoją uwagę na odbudowie i rozwoju mięśni i ciała, zamiast na kłębiących się w głowie myślach.

Jaki rodzaj treningu może pomóc w radzeniu sobie z depresją i stresem?

Ogólnie rzecz biorąc, każda aktywność fizyczna, jak powiedzieliśmy powyżej, może mieć korzystny wpływ na nasz nastrój i stan psychiczny. Ale wśród wszystkich sportów są prawdziwi liderzy, którzy potrafią poradzić sobie z depresją w jak najkrótszym czasie. 

  • Pływanie

Eksperci w dziedzinie walki z depresją uważają pływanie za jeden z najskuteczniejszych sportów w tym zakresie. Pływanie jest objęte obowiązkowym programem leczenia i rehabilitacji po urazach psychicznych i silnym stresie. I jest to całkiem słuszne: sama woda może złagodzić napięcie, działa jak masaż, ciało relaksuje się i regeneruje. W łonie matki dziecko przebywa w wodzie przez całe 9 miesięcy, więc na poziomie głębokich instynktów dorosły będzie kojarzył przebywanie w wodzie ze spokojem i bezpieczeństwem. Efekt relaksacyjny pływania połączony jest z pracą mięśni całego ciała. Nie jest konieczne rozpoczynanie treningu od najbardziej intensywnej pracy i doskonalenia techniki prawidłowego pełzania czy stylu klasycznego. Wystarczy pływać dla przyjemności i wykonać kilka prostych ruchów z kursu aerobiku w wodzie.

  •   Joga i pilates

Joga i pilates są częścią trendu Body & Mind. Innymi słowy, nacisk kładzie się tu nie tylko na banalną pracę mięśni i aktywność fizyczną, ale także na funkcjonowanie mózgu. Każdy ruch zarówno w pilatesie, jak i jodze jest przemyślany i "przeżywany" przez mózg, co pozwala w pełni skoncentrować się na swoim ciele. Wybierz jogę, jeśli planujesz zrelaksować się nie tyle fizycznie, co raczej psychicznie - tutaj osiąga się to poprzez różne asany i praktyki oddechowe. Z kolei pilates pomoże ci ukształtować nie tylko duszę, ale i ciało, ponieważ pomimo braku zbyt intensywnego treningu, nadal wiąże się z poważną pracą mięśni.

  •  Bieganie

Bieganie to wszechstronna forma aktywności fizycznej, która jest odpowiednia dla prawie każdego i łagodzi wiele problemów. Nawet jeśli nie jesteś przyzwyczajony do biegania i cierpisz na ciągłe duszności lub masz nadwagę, możesz zacząć od chodzenia. A potem wszystko pójdzie "jak w zegarku": zwiększenie intensywności treningów pozwoli nie tylko wytrenować ciało, ale także złagodzić stres i depresję, wykazać siłę woli i nauczyć się samodyscypliny. Podczas gdy slogan "Bieganie przed atakiem serca" był kiedyś aktualny, dziś można go bezpiecznie przeformułować jako "Bieganie przed depresją". Tak, bieganie poprawia układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, a także trenuje wytrzymałość do maksimum. Ale dodatkowo jogging czy nawet zwykły spacer stymuluje pracę serca i dotlenia mózg, co poprawia jego funkcjonowanie i pozwala pozbyć się wszelkich negatywnych myśli.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%