Zamknij

Dlaczego przemysł stawia na elastyczne węże do powietrza?

12:38, 25.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:38, 25.04.2024

Transport powietrza – czy to czystego, czy zanieczyszczonego parami lub cząstkami zawieszonymi – jest elementem przystosowania wszystkich przestrzeni przemysłowych. Niekiedy chodzi tylko o zapewnienie właściwej wentylacji, a niekiedy jest to również istotny element procesów technologicznych i prawie wszędzie wybór pada na węże elastyczne. Dlaczego?

Właśnie ze względu na elastyczność

Nawet w tych zastosowaniach, kiedy można zdecydować się na inne rozwiązania, nadal dominują węże elastyczne. Bardzo często nawet do klasycznego przewodu podłączany był krótki elastyczny wąż do powietrza, który można było łatwo ustalić we właściwym położeniu lub bezpośrednio nim operować, jeśli była taka konieczność. Dziś można zupełnie w wielu miejscach odejść od przewodów sztywnych, które są w całości zastępowane lekkimi i wygodnymi w podłączeniu wężami elastycznymi.

Liczą się koszty

Nie bez znaczenia jest fakt, że zarówno sam wąż do powietrza w wersji elastycznej jest tańszy od przewodów aluminiowych i stalowych, ale także jego montaż, rewizja oraz ewentualna wymiana i naprawa kosztują mniej. Do tego należy dodać możliwość zredukowania liczby stosowanych uchwytów, wyeliminowania kształtek i tak dalej. Wszystko to sprawia, że równie skuteczny – a często nawet skuteczniejszy – transport powietrza na bliskie i dalekie odległości, realizuje się znacznie niższymi nakładami.

Olbrzymi wybór wariantów

Wąż do powietrza musi być maksymalnie dopasowany do planowanych zastosowań. Może to obejmować takie czynniki jak odporność na uszkodzenia mechaniczne, na działanie określonych związków chemicznych, ale także możliwość pracy w określonych temperaturach. Na tym ostatnim przykładzie najlepiej widać, jak zróżnicowane są węże do powietrza. Można kupić taki do pracy w zakresie -10 do +50˚C i w wielu zastosowaniach będzie on wystarczający, ale są i warianty do pracy w temperaturach -60 do +300˚C (i wszystkie pośrednie). To oznacza, że można skonstruować sieć dystrybucji powietrza o maksymalnej wytrzymałości na konkretne czynniki niszczące.

Łatwa naprawa i wymiana

Naprawa przewodów sztywnych bywa skomplikowana i kosztowna, a czasem jest technicznie niemożliwa, tymczasem elastyczny wąż do powietrza często można naprawić w kilkanaście minut, jeśli tylko jest zapewniony dobry dostęp. To skraca czas przestoju technologicznego, tym samym zapewniając płynność prowadzonych prac i obniżając ewentualne ryzyko dla osób w zakładzie. Jedynym czynnikiem, który może ograniczać możliwości naprawy, staje się często dostępność danego modelu węża w magazynie dostawcy, natomiast w praktyce problemy z zaopatrzeniem w odpowiednie odcinki węża są minimalne. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%