Zamknij
Ważne

Automatyzacja produkcji przyspiesza i napędza konieczność jej cyfryzacji

art. sponsorowany + 13:20, 22.07.2024 Aktualizacja: 13:21, 22.07.2024

Z najnowszego raportu opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że tempo robotyzacji i automatyzacji polskiej produkcji z roku na rok przyspiesza. W kontekście tego procesu coraz istotniejszą rolę w optymalizacji produkcji odgrywają także systemy MES i APS.

Robotyzacja a cyfryzacja polskiej produkcji

Według danych przedstawionych przez Polski Instytut Ekonomiczny Polska zajmuje szóste miejsce w UE pod względem liczby zainstalowanych robotów przemysłowych. W sektorze produkcji funkcjonuje ich łącznie 18 tysięcy, ale ich gęstość liczona jako liczba robotów na 10 tys. pracowników wynosi już tylko niecałe 55. To nadal o wiele mniej niż w krajach Zachodu, a nawet w państwach Grupy Wyszechradzkiej (Czechy – 166, Węgry – 110, Słowacja – 147), jednak sytuacja ta dynamicznie się zmienia.

Automatyzacja i robotyzacja przyspieszają

Raport PIE wskazuje, że tempo robotyzacji w Polsce przyspiesza. W latach 2008–2010 rocznie instalowano średnio 459 robotów, ale już w latach 2020–2022 każdego roku w firmach pojawiało się 2059 nowych robotów.

Cyfryzacja produkcji stanie się kluczową przewagą

Razem z robotyzacją i automatyzacją produkcji przyspieszyła także jej cyfryzacja. Konieczność efektywnego zarządzania zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi, rosnące koszty produkcji i surowców, a także zwiększająca się konkurencja, zmuszają producentów do nieustannej optymalizacji procesów i wyników. Najbardziej efektywnym finansowo sposobem jest wprowadzanie do firmy nowoczesnych systemów informatycznych.

Firmy biorące udział w badaniu PIE wskazywały, że robotyzacja i automatyzacja będą w najbliższych latach kluczowe dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Z twierdzeniem tym zgodziło się 76% respondentów.

Jednocześnie należy jednak zauważyć, że brak odpowiedniej infrastruktury IT uniemożliwia wykorzystanie pełnego potencjału wprowadzanych do firmy robotów. Z tego względu, oprócz samej automatyzacji, kluczowe jest odpowiednie zarządzanie informacjami i procesami, który zapewniają systemy IT dedykowane sektorowi produkcji.

Znaczenie systemów produkcyjnych w kontekście automatyzacji

Rozwiązania informatyczne takie jak system APS, system MES czy CMMS są nieodzownym elementem każdego współczesnego zakładu produkcyjnego. Im bardziej zautomatyzowana produkcja, tym większa jest konieczność ich posiadania, ponieważ brak informacji o tym co dzieje się na hali produkcyjnej znacznie obniża efektywność procesów.

Roboty i automatyka zapewniają wyższą wydajność pracy, odciążają operatorów z wielu czynności i pozwalają zwiększyć produkcję. Rozwiązania te wymagają jednak wsparcia informatycznego. Automatyka należy do obszaru technicznej optymalizacji produkcji, który tylko po integracji z odpowiednimi systemami (software produkcyjny) i wymianą danych w myśl Przemysłu 4.0 przynosi maksymalne wyniki.

Bez informatycznych narzędzi analityczno-decyzyjnych optymalne zarządzanie produkcją staje się niemożliwe, a potencjał płynący z automatyzacji pozostaje w dużym stopniu niewykorzystany.

Automatyzacja i cyfryzacja produkcji przyszłością polskiego przemysłu

W świetle przytoczonych informacji kluczowa dla przemysłu staje się cyfryzacja produkcji, a więc wdrażanie w zakładach zaawansowanych systemów produkcyjnych.

W działaniach optymalizacyjnych firmy coraz częściej sięgają po najpopularniejsze rozwiązania, takie jak: system APS dla zaawansowanego harmonogramowania produkcji, system MES wspierający zarządzanie produkcją w toku, system CMMS umożliwiający efektywną eksploatację parku maszynowego, czy szereg programów wspierających organizację procesów okołoprodukcyjnych.

Systemy przemysłowe już stały się w Polsce standardem, bez którego nie da się osiągnąć wysokiej produktywności, a w ślad za przyspieszającą automatyzacją, liczba ich wdrożeń będzie dynamicznie rosnąć.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%