Od 1 stycznia 2024 roku, po dwuletnim zawieszeniu, zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące minimalnego podatku CIT. Można przez to rozumieć, że pierwszy raz podatek minimalny CIT będzie rozliczany w 2025 roku, razem z dochodami za 2024 rok. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Przepisy dotyczące dochodowego podatku minimalnego weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, jednak zostały znowelizowane. Zawieszono je do 31 grudnia roku 2023. Jeżeli nic nie ulegnie zmianie, to trzeba będzie je stosować od 1 stycznia 2024 roku.
Minimalny podatek dochodowy wprowadzono do ustawy o CIT jako część rozwiązań opracowanych w ramach „Polskiego Ładu”. Został on nałożony na część spółek, podlegających podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Podatek ten oblicza się na podstawie przychodów i kosztów poniesionych przez podatnika, co jest znaczącą zmianą w tradycyjnym podejściu do podatku dochodowego, ponieważ, mimo nazwy, opodatkowaniu nie podlega dochód.
Minimalny podatek dochodowy obejmuje:
Obowiązek zapłaty minimalnego podatku dochodowego jest wymagany tylko w przypadku podatników CIT, którzy w danym roku podatkowym wykażą stratę z działalności operacyjnej lub uzyskali udział dochodów w przychodach w wysokości nie większej niż 2%.
Minimalnego podatku dochodowego nie zapłacą:
Minimalny podatek dochodowy może dotknąć firmy z branż o niskiej dochodowości lub takich, które ponoszą okresowe straty. Głównie dotyczy przedsiębiorstw z sektora gastronomicznego, hotelowego, budowlanego i transportowego. Może on obciążyć także organizacje z branży nieruchomości, handlu detalicznego i hurtowego, przemysłu oraz przetwórstwa.
Przedmiotem opodatkowania dochodowym podatkiem minimalnym jest hipotetyczny dochód, który zgodnie ze wskazaniami ustawodawcy powinien być osiągany przez podatników, obliczony według 1,5% progu rentowności i powiększony o elementy, które służą optymalizacji skutkującej zaniżeniem dochodu podatkowego, a w efekcie zmniejszeniem zobowiązań podatkowych.
Stawka minimalnego podatku dochodowego to 10% podstawy opodatkowania. Do podstawy tej należy wliczyć przede wszystkim 1,5% wartości przychodów ze źródeł przychodów innych niż zyski kapitałowe. Podstawą opodatkowania są także koszty finansowania dłużnego poniesione na rzecz podmiotów powiązanych, których wartość przekracza próg wskazany przez ustawodawcę.
Co ważne, podatnik ma także prawo zdecydować się na uproszczony sposób ustalania podstawy opodatkowania stanowiącej kwotę odpowiadającą 3% wartości uzyskanych przychodów ze źródeł innych niż z zysków kapitałowych. Jeśli podatnik wybierze tę metodę obliczania podstawy, ma obowiązek poinformować o tym organ podatkowy w zeznaniu.
Aby dowiedzieć się więcej na temat dochodowego podatku minimalnego, najlepiej odwiedzić stronę: https://www.doradzamy.to/artykuly/minimalny-podatek-dochodowy-kto-i-kiedy-go-placi. Znajdują się na niej dokładnego informacje o tej daninie. Na stronie tej przedstawiono m.in. czym jest minimalny podatek dochodowy oraz w jaki sposób go obliczyć. Wchodząc na stronę: https://www.doradzamy.to/, można liczyć wyłącznie na rzetelne informacje. Portal ten jest prowadzony przez renomowaną kancelarię prawną.