Otrzymanie mandatu drogowego może się przytrafić każdemu. Ważne jest jednak, aby jak najszybciej go uregulować. Zaległa płatność za mandat może być początkiem kiłopotów. A każdy dzień zwłoki powiększa kwotę należności z tego tytułu.
Mandat płatny od razu…
Otrzymując mandat, możesz oczywiście od razu go opłacić. Co więcej, nie musisz posiadać wcale gotówki. Większość radiowozów policyjnej drogówki wyposażonych jest w terminale płatnicze, a co za tym idzie mandat możesz opłacić kartą płatnicza czy kredytową. Opłacony na miejscu mandat to gwarancja, że nie będziesz zalegał z jego uregulowaniem. Oczywiście jego opłacenie bezpośrednio u funkcjonariusza policji nie jest obligatoryjne i równie dobrze możesz poprosić o tzw. mandat kredytowany, czyli z odroczonym terminem płatności.
…lub w ciągu 7 dni
Z mandatu z odroczonym terminem płatności warto skorzystać w sytuacji, kiedy nie posiadasz dostatecznych środków, aby go uregulować w momencie ukarania. Przesunięcie terminu jego zapłaty o 7 dni może w niektórych przypadkach być dużym ułatwieniem w jego spłacie. Tym bardziej, że aktualny taryfikator mandatów drogowych jest dość srogi, a kary dla kierowców zaczynają się od kilkuset do nawet 5 tys. zł.
Jak zapłacić mandat?
Dużym ułatwieniem w uregulowaniu mandatu kredytowanego jest również fakt, że można go opłacić z wykorzystaniem bankowości internetowej. Jak zapłacić mandat przelewem? Tutaj należy wykorzystać odpowiedni wariant przelewu dostępny w aplikacji bankowej. Ten znajdziemy w zakładce Przelew podatkowy – Mandaty. Po wyborze tej opcji automatycznie zostanie wskazany Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu, który jest właściwym adresatem przelewów za mandaty drogowe. Istotne jest, aby opłacając mandat podać swój PESEL jako typ identyfikatora, jak też podać numer oraz serię posiadanego mandatu. Te wszystkie dane pozwolą zidentyfikować z jakiego tytułu jest konkretna wpłata. Istotne jest też wskazanie właściwej kwoty do opłaty. Ewentualne niedopłaty mogą bowiem generować odsetki z tytułu nieuregulowanego w pełni zobowiązania.
Chcąc opłacić mandat przelewem, warto też nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Warto pamiętać, że banki nie księgują płatności w weekendy, a na zaksięgowanie środków w dni robocze trzeba czekać niekiedy 24h. Aby nie spóźnić się z opłatą mandatu w terminie, warto zlecić przelew za niego z odpowiednim wyprzedzeniem.
Niezapłacony mandat = kłopoty
A czy mandatu można po prostu nie zapłacić? Niektórzy żyją w przekonaniu, że tak i łudzą się, że ich zobowiązanie ulegnie przedawnieniu. I chociaż rzeczywiście okres przedawnienia nieuregulowanych mandatów jest dość krótki, bo wynosi zaledwie 1 rok, nie oznacza to wcale, że każdy z nich się przedawni. Nie można zapominać, że aby móc liczyć na przedawnienie nie mogą być w ciągu tych 12 miesięcy podjęte żadne działania związane z próbą egzekucji należności od ukaranego mandatem. A takim działaniem jest chociażby skierowane długu do komornika, który najczęściej próbuje wyegzekwować należność z osiąganych przez dłużnika dochodów lub należnemu mu z urzędu skarbowego zwrotu podatku. Co więcej, to właśnie zwrot podatku z tytułu rocznego rozliczenia PIT często pokrywa zobowiązania z tytułu nieopłaconych mandatów. Dlatego zamiast liczyć na to, że ten ulegnie przedawnieniu albo czekać na egzekucję należności lepiej opłacić go w terminie. Tym bardziej, że w przypadku egzekucji przez komornika dłużnik pokrywa nie tylko kwotę samej kary, ale również naliczone odsetki, jak też inne koszty związane z egzekucją długu (np. koszty wysłanych wezwań do zapłaty czy koszty komornicze).
Zaległy mandat jako początek długów?
Czy warto unikać płacenia mandatów? Okazuj się, że w szczególnych sytuacjach sąd może zadecydować o zamianie niezapłaconych mandatów na areszt. Poza tym, biorąc pod uwagę aktualne wysokości mandatów, niezapłacenie zobowiązania w wysokości nawet 300 zł daje organom możliwość zgłoszenia takiej osoby do Krajowego Rejestru Długów. A adnotacje w KRD skutecznie przekreślają możliwość korzystania z innych zobowiązań, nie tylko finansowych jak pożyczki czy kredyty, ale też z szeregu usług, np. umów abonamentowych na telefon czy telewizję czy zakupów ratalnych. Poza tym – jak już wcześniej wspomniano – każdy dzień zwłoki w spłacie mandatu to dodatkowe koszty. A te przy wysokości zobowiązania liczonych w tysiącach złotych mogą z czasem poważnie zwiększyć kwotę całego zobowiązania.
Gospodarz spod Włocławka pastwił się nad świniami
No niestety większość tego typu rolasow to nieudacznicy którym jedyne co udało się w życiu to odziedziczyć gospodarkę. Nauczeni ze unia da, a rolnik s.r.a. Później z brakiem mózgu i lda tego typu zaniedbania
Ludwiniwo
11:05, 2025-05-23
Gospodarz spod Włocławka pastwił się nad świniami
Nie bać obojętnym idź na wybory rząd szykuje nam piekło.
Kik
10:40, 2025-05-23
Gospodarz spod Włocławka pastwił się nad świniami
"Niebezpieczne związki Rafała Trzaskowskiego"na YouTubie Kanał ,,Dla pieniędzy"
Pol
10:39, 2025-05-23
Gospodarz spod Włocławka pastwił się nad świniami
Okazuje się że w Polsce świna ma iększe prawa niż nienarodzone dziecko.
Ano
10:31, 2025-05-23