Publicznie dostępny kod źródłowy, tysiące wtyczek i miliony użytkowników czynią systemy CMS klasy open source bardziej podatnymi na cyberataki. Warto więc zastanowić się nad bezpieczeństwem opartej na nim strony i rozważyć alternatywę – komercyjną platformę z wbudowanymi mechanizmami ochronnymi, regularnymi aktualizacjami i wsparciem technicznym.
Firmowa strona internetowa to dziś więcej niż wizytówka firmy. To zwykle również kanał komunikacji i sprzedaży, a więc przetwarzania i gromadzenia danych, które są współczesnym złotem – i łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Jak chronić witrynę przed atakami? Najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego CMS-a!
System CMS (ang. Content Management System) pozwala tworzyć strony internetowe, a następnie edytować i publikować ich zawartość bez programowania. Dla firmy to niezbędne narzędzie codziennej pracy, zwłaszcza gdy mówimy o sprzedaży internetowej i pozyskiwaniu leadów przez formularze na stronie. Jednak choć CMS znacznie ułatwia zarządzanie stroną i realizację celów biznesowych, to niestety może też stać się potencjalnym punktem wejścia (wektorem) cyberataków.
Dla przestępcy CMS, który często jest zintegrowany z innymi systemami, to zamknięte na kłódkę drzwi do zaplecza firmy. Jeśli uda mu się je sforsować, może wykraść dane klientów, zainstalować złośliwe oprogramowanie albo podszyć się pod firmę w celu wyłudzenia. A to wcale nie jest trudne. Wystarczy, że nie ograniczymy prób logowania, a bot będzie mógł niepostrzeżenie testować tysiące haseł, aż trafi na właściwe. Im bardziej rozbudowany system, im więcej użytkowników, wtyczek i integracji, tym więcej możliwych kierunków ataku.
Dlatego wybór CMS-a warto uzależnić nie tylko od funkcjonalności i wygody obsługi, lecz także od tego, jaki jest jego poziom ochrony i kto za nią odpowiada.
Firmowa strona wizytówka, landing page kampanii, nieduży sklep – wybór najczęściej pada na popularne systemy CMS open source, bo są bezpłatne i pozwalają zrealizować niemal każdy projekt.
To ogromne zalety, ale warto mieć świadomość, że dostęp do kodu źródłowego systemu mają nie tylko uzdolnieni deweloperzy, lecz także cyberprzestępcy. Kolejną zarówno zaletą, jak i wadą systemów open source są tysiące zwykle bezpłatnych wtyczek, które pozwalają uzyskać niemal dowolną funkcjonalność bez kodowania.
To właśnie te darmowe wtyczki są najczęstszym źródłem ataków: jak podaje WPScan w raporcie „WordPress Vulnerability Statistics” z 2025 roku, odpowiadają za 95% podatności systemu na zagrożenia. A wiadomości o lukach rozchodzą się błyskawicznie i globalnie. Miliony stron opartych na WordPressie (który według raportu Statista„ Market share of the leading website builders worldwide as of 2024” opublikowanego w 2025 roku osiągnął 68% udziału w rynku!) korzystają z wtyczek – ale ilu ich administratorów sprawdza pochodzenie pluginów i regularnie je aktualizuje?
Zwłaszcza podczas wyboru silnika strony, ale także później, w formie inwestycji w bezpieczeństwo, warto rozważyć dobry komercyjny system CMS dla firm. Dziś są dostępne na rynku elastyczne multiportale, które pozwalają z poziomu jednego panelu zarządzać wieloma stronami oraz tworzyć złożone i dziedzinowe serwisy.
Przykładem takiego rozwiązania jest web360 od OPTeam – platforma tworzona z myślą o biznesie, ale dostępna również w wersji dedykowanej administracji i uczelniom. Bezpieczeństwo jest jej podstawą, na równi z elastycznością i praktycznością.
Twórcy tego CMS-a wbudowali w system liczne mechanizmy chroniące witrynę przed nieupoważnionym dostępem i działaniem złośliwego oprogramowania (np. ograniczanie prób logowania, dwuetapowa weryfikacja, monitorowanie aktywności). Firma systematycznie aktualizuje system (w tym dostosowuje go do przepisów i rekomendacji, np. CORS, TLS 1.3, WCAG). Zapewnia również wdrożenia, stałe wsparcie techniczne zespołu programistów i szybką pomoc w razie awarii.
System CMS musi spełniać najnowsze standardy bezpieczeństwa, zgodne m.in. z normą OWASP Top 10:2021 (Open Web Application Security Project) dotyczącą najczęściej występujących krytycznych podatności dla aplikacji webowych. Twórcy web360 w pełni dostosowali system do wymagań normy, uwzględniając takie zabezpieczenia jak:
Oczywiście, aby maksymalnie zwiększyć ochronę strony, o bezpieczeństwie nie może zapomnieć również użytkownik.
Istnieje wiele zasad i sposobów ochrony strony internetowej, a o jej bezpieczeństwie warto pomyśleć już na etapie wyboru systemu CMS. Przede wszystkim:
Pamiętaj, że bezpieczeństwo strony internetowej to proces, z nie jednorazowe działanie. Dbaj o nie codziennie, a co najmniej raz na pół roku przeprowadź audyt zabezpieczeń. Pomyśl też o wsparciu specjalisty od cyberbezpieczeństwa.
Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA
Mnie to się wydaje że tak jak wy chcecie puścić drogę po wioskach, tak i oni hca puścić drogę po wioskach tylko dla nich Włocławek zalicza sie do tych wiosek 🤣🤣🤣🤣
Michalek
12:06, 2025-07-02
Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA
Prosze Napiszcie czyje to Grunty sa przy obecnym WARIANCIE ????? z jednej str Wisly i z Drugiej !!! to moze Zrozumiecie dlaczego wybrano wlasnie ten odcinek Drogi !!!!
populizm
11:37, 2025-07-02
Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA
Ale zocofanie. Jak Włocławek ma się rozwijać ?!? Chcecie serio zrobić z Włocławka miasteczko, drugi Lubraniec czy inne miasteczko? S10 przez wiele lat planowane było za pierwszego Tuska daleko daleko od Włocławka. Trasa z Warszawy miała biec poza Włocławkiem za Lipnem kilkadziesiąt kilometrów do Torunia i dalej do Bydgoszcz, Szczecin. W takiej opcji Włocławek tracił szansę. A PIS zaczęto analizować sensowniejsze opcje dla Włocławka i Płocka. Przybliżenie tej drogi. To jest szansa. I powstała opcja, że S10 idzie przez Włocławek. Nagle Włocławek staje się hubem logistycznym, bo okalać go będzie i A1 i S10. I co robią zacofancy?!? Torpedują zabiegi zrobienie z Włocławka miasta. I tak warianty przez Włocławek są 4 i są lepsze i gorsze. Te gorsze powodują, że dla ruchu miejskiego są nieistotne. I jakie forsuje zacofani oczywiście takie. Tylko wariant 3 bądź ewentualnie 4. Moat dla Włocławka, nigdy Włocławek nie wybuduje mostu bo nawet remontu nie potrafi wykonać bo wielki wydatek. To szansa życiową jak budowa Anwil (pokaż mi co wybudowano od 1989-2025 takiego wielkiego?!??) Zjazdy muszą być na Zazamczu i na Zawiślu i na wysokości Bogucin. Wtedy to ma sens. Działki już można stworzyć w innym miejscu. Już to robić to powinno zabiegać miasto o kasę i robić. Tak jak Lasy wycieku drzewa a droga powstała np. po dwóch latach. Przygotowanie głupcze. A senator niech się zajmie szpitalem, bo nadal brak przetargu na PARKING wielopoziomowy! Mamy już lipiec 2025 !!!!! Nadal brak przetargu na budowę II etap, co przeszkadza wykonywać drugi etap oglądać przetarg skoro tyle to zajmuje potem czasu odwołania pytania itd?!? Na co czekacie ?!? Na już ogłasza przetarg nie marnować czasu a nie czekać aż skończoną opóźnioną inwestycje ogłaszać przetarg i rozstrzygać go 3 lata?!?? Co z budową wreszcie infrastruktury wokół szpitala przecież to kosmos jak droga obok wygląda brak zjazdów jakieś sensownego ronda wjadud do szpitala zatok ta drogą powinna być rozbudowana jak nalzeyy(miasto halo). Wreszcie gdzie przetarg na budowę zakładu opiekunczego w szpitalu rehabilitacji?!? Tez cisza. Tym tempem to 2049 rok! Miasto nadal nie wykonało tunelu na POWKaliska nawet projektu. Nie ma nadal drogi Toruńska Promienna z tunelem a potem dopiero zamykana Wieniecka bo tunel! Stop osobom które blokowały na placu ryckowym drogą a dzisiaj każdy co ma olej wie, że jest super, plus parking. Stop osobom które blokowały wycinke.lasu i drogę do Michelina Z Wiejskiej! Stop osobom które nie chcą nowych bloków bo komuch stary zazdrości. Stop osobom które nie mają poczucia że Miasto to miasto to nie wioska. Można sprzedać i mieszkać w lesie, działki są na sprzedaż. Młodzi wyjeżdżają do miast gdzie są korki wiadukty tunele na ronda 3 poziomy. A u nas co jest ?!
Stop zacofaniu
11:19, 2025-07-02
Żar poleje się z nieba! Jest alert dla Włocławka
niech spali ten ciemnogród
owy
11:16, 2025-07-02