Zamknij

Jak skutecznie zabezpieczyć brand bądź produkt? Przewodnik

11:34, 28.08.2023 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 11:40, 28.08.2023

Rozwijasz swoją firmę, inwestujesz w marketing, pracujesz nad doskonaleniem produktu i optymalizacją sprzedaży. Pytanie jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zabezpieczeniem swojej marki i produktu? Czy zdajesz sobie sprawę, że mogą być one naruszone lub skopiowane przez konkurencję? W tym artykule przyjrzymy się bliżej ochronie własności intelektualnej. Dowiesz się, co to są znaki towarowe i wzory przemysłowe, jak możesz je chronić, i jakie korzyści niesie to ze sobą.

Dlaczego formalna rejestracja jest tak ważna?

Formalna rejestracja to strategiczny proces, mający na celu zabezpieczenie twojej marki oraz produktu, którą inni mogą próbować naśladować. W obszarze biznesowym, a w szczególności w sektorze e-commerce, jest to niezwykle istotny element, który pozwala zachować przewagę konkurencyjną.
Zaleta korzystania z narzędzi oferowanych przez Urząd Patentowy jest taka, że pozwala to przeciwdziałać nadmiernej inspiracji lub plagiatowi. Jeśli nie podjęte zostaną odpowiednie kroki w celu ochrony, istnieje ryzyko, że inne firmy będą mogły wykorzystać to co stanowi twoją przewagę konkurencyjną. Np. budzącą zaufanie nazwę i atrakcyjny wygląd produktów.
Dlatego taka ochrona jest fundamentalnym elementem strategii biznesowej każdego przedsiębiorcy, który pragnie utrzymać swoją pozycję na rynku.
Zobacz również: 

Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem?

Jakie są typy własności intelektualnej?

Pod pojęciem własności intelektualnej rozumiemy wszelkiego rodzaju efekty działalności twórczej. Z perspektywy biznesowej, dwa kluczowe elementy to znaki i wzory.

Znaki towarowe

Najprościej mówiąc to oznaczenia, które pozwalają klientom na odróżnienie twojego produktu lub usługi od konkurencji. Mogą one przybierać różne formy, nie ograniczając się jedynie do nazwy firmy.
Logo, nazwa, slogan, a nawet specyficzne dźwięki, obrazy multimedialne czy kolory – wszystko to może stać się znakiem towarowym. Przykładowo, intro Netflixa jest zarejestrowanym znakiem towarowym, podobnie jak charakterystyczny kształt butelki Coca-Cola, czy kolor magenta dla T-Mobile.
Rejestracja znaku towarowego gwarantuje wyłączność na jego używanie w określonej branży. Chroni to przedsiębiorcę przed sytuacją, w której inna firma mogłaby wykorzystać jego znak towarowy i wprowadzić klientów w błąd.

Wzory przemysłowe

Wzory przemysłowe obejmują estetyczne aspekty produktu, które nadają mu unikalny wygląd. Mogą to być na przykład forma, kolor, wzór, tekstura, czy inny element wizualny, który sprawia, że produkt cieszy się popularnością. Wiadomo że ludzie kupują oczami a brzydota sprzedaje się gorzej.
Rejestracja wzoru zapewnia przedsiębiorcy wyłączne prawo do zarabiania na nim. I jest to monopol prawny nie tylko na identyczność, ale również podobieństwo.
Wygląd produktu jest często jednym z głównych czynników wpływających na decyzję o zakupie. Dlatego ochrona wzoru przemysłowego jest niezwykle ważna dla utrzymania konkurencyjności firmy.

Poznaj możliwości, które oferuje Urząd Patentowy!

Urząd Patentowy RP to instytucja państwowa, która ma na celu zabezpieczenie i ochronę znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych na terenie Polski. Możesz tam także zgłosić wzory użytkowe, wynalazki czy topografie układów scalonych. 
Jeżeli Twoja działalność wychodzi poza obszar Polski, to warto zastrzec markę i produkt w EUIPO, czyli w Urzędzie UE ds. Własności Intelektualnej. Otrzymana ochrona obejmuje wówczas wszystkie kraje należące do UE.

Rejestracja znaku towarowego

Kluczowy krok na drodze do ochrony to złożenie wniosku do Urzędu Patentowego. Wymaga on podania informacji o znaku towarowym, jak również o zgłaszającym. Musisz także zdefiniować kategorie towarów lub usług, których dotyczy twój znak. Proces ten wiąże się z opłatą, jej wysokość zależy od liczby klas.
Następnym etapem jest badanie wniosku przez Urząd Patentowy. W jego trakcie sprawdza się, czy zgłoszony znak spełnia wszystkie niezbędne kryteria formalne i merytoryczne - na przykład, czy nie jest on nazwą opisową. Jeżeli wszystko przebiegnie bez zarzutu, zgłoszenie zostaje opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego, co otwiera trzymiesięczny okres na ewentualne sprzeciwy ze strony innych podmiotów.
Jeśli w tym czasie nikt nie zgłosi sprzeciwu, Urząd Patentowy wydaje decyzję o udzieleniu prawa ochronnego. To obowiązuje przez 10 lat, ale istnieje możliwość przedłużenia go o kolejne tego typu okresy. Procedura zastrzeżenia może zająć około 6 miesięcy.
Rejestracja wzoru przemysłowego
Wszystko rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania i złożenia wniosku do Urzędu Patentowego. Obejmuje on m.in. rysunki, zdjęcia lub inne wizualizacje. Niezbędne jest również uiszczenie stosownych opłat.
Po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych i prawidłowym wniesieniu opłat, wzór jest rejestrowany. To gwarantuje prawo z rejestracji na 5 lat. Można je przedłużać aż do 25 lat.

Jakie są korzyści z rejestracji znaku towarowego i wzoru przemysłowego?

Rejestracja znaku towarowego oraz wzoru przemysłowego po prostu się opłaca. Podsumujmy trzy najważniejsze zalety:

  • Potwierdzenie własności: Kiedy rejestrujesz znak czy wzór, otrzymujesz z urzędu świadectwo. To dokument na miarę aktu notarialnego, który bezspornie potwierdza, że dana marka czy produkt należy do Ciebie.
  • Blokowanie nieuczciwej konkurencji: Dzięki rejestracji, możesz skutecznie blokować oferty nieuczciwej konkurencji na platformach takich jak Allegro czy Amazon. Wystarczy wypełnić prosty formularz i dołączyć skan świadectwa rejestracji.
  • Przewaga w postępowaniu sądowym: Jeżeli ktoś narusza Twoje prawo do znaku lub wzoru, to w sporze odwracasz ciężar dowodowy. Jeżeli twój przeciwnik uważa, że taka ochrona nie powinna być ci przyznana to musi przedstawić na to niezbite dowody.

Samodzielna rejestracja czy pomoc rzecznika patentowego?

Zgłoszenie znaku towarowego i wzoru przemysłowego można dokonać samodzielnie, jednak proces ten może być skomplikowany i czasochłonny. Szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie. Może to prowadzić do nieoczekiwanych problemów, takich jak odrzucenie zgłoszenia, niewłaściwa klasyfikacja znaku, czy nieumiejętne reagowanie na ewentualne sprzeciwy.
Rzecznik patentowy to specjalista, który ma doświadczenie i wiedzę w zakresie prawa własności przemysłowej. On zna procedury, wie jak przygotować skuteczne zgłoszenie i jak reagować na różne sytuacje, które mogą się pojawić podczas procesu rejestracji.
Ponadto, rzecznik patentowy może doradzić Ci, jakie strategie ochrony własności intelektualnej będą najbardziej efektywne dla Twojego biznesu. Może pomóc Ci zrozumieć wszystkie niuanse związane z ochroną znaków towarowych i wzorów przemysłowych, tak abyś mógł skutecznie chronić swoje wartościowe aktywa.
Podsumowując, ochrona marki i produktu jest niezwykle istotna dla każdego przedsiębiorcy. Rejestracja znaku towarowego i wzoru przemysłowego to kluczowe kroki w procesie zapewnienia prawnego zabezpieczenia dla Twojej marki i produktu. Korzystając z usług Urzędu Patentowego oraz pomocy rzecznika patentowego, możesz skutecznie chronić swoje wartościowe aktywa i utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku.
 

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%