Zamknij
REKLAMA

Co warto wiedzieć o rusztowaniach?

15:01, 02.11.2018 | materiały partnera

Prace wykonywane na wysokościach wymagają nie tylko przestrzegania zasad BHP, lecz również doboru odpowiedniego sprzętu. Chcąc bezpiecznie wykonać remont elewacji czy zrobić nowy sufit mieszkaniu zlokalizowanym w kamienicy warto szczególną uwagę zwrócić na rusztowania, które znacznie ułatwią takie czynności.

Rusztowanie – co to jest?

Śmiało można powiedzieć, że rusztowania to nic innego, jak konstrukcje składające się z wielu elementów, dzięki czemu można je dopasować do potrzebnej wysokości. Takie systemy stosowane były już kilkadziesiąt lat temu i jak widać zdały egzamin, skoro dziś cieszą się również dużą popularnością. Z racji, iż na rynku można znaleźć kilka rodzajów rusztowań, warto najpierw dokładnie sprawdzić, który będzie odpowiedni do danej pracy.

Jakie rusztowanie będzie najlepsze?

Wybór odpowiedniej konstrukcji powinien być ściśle uzależniony od tego jakie prace mają być wykonane, bo tylko wtedy konstrukcja faktycznie okaże się pomocna.  Do wyboru jest wiele typów rusztowań, więc czasem warto poradzić się fachowca by podjąć słuszną decyzję. Oczywiście nie tylko rodzaj rusztowania jest ważny, lecz także materiał, z jakiego poszczególne elementy zostały wykonane. Obecnie najpopularniejsze są konstrukcje aluminiowe oferowane przez dramix.pl, które cechują się małą wagą, więc bez trudu można je przenosić z miejsca na miejsce, a także demontować. Oczywiście rusztowania można podzielić też ze względu na wysokość czy rodzaj konstrukcji. Cóż do jednych prac niezbędne okaże się rusztowanie systemowe lub wspornikowe, a do innych niezbędne będzie kozłowe lub specjalistyczne.

Czy praca na rusztowaniach jest bezpieczna?

Tak, pod warunkiem, że podesty łączące poszczególne elementy są stabilne, a całe rusztowanie zostało poprawnie zamontowane na równym i stabilnym podłożu. Na pewno dodatkowe zabezpieczenia w postaci szelek czy pasów również okażą się niezbędne. Należy też pamiętać, iż prace na znacznych wysokościach powinni wykonywać pracownicy, którzy posiadają do tego stosowne kwalifikacje.

Co radzą eksperci?

Chcąc zainwestować w rusztowanie, które ma służyć przez lata, warto wziąć pod uwagę jego jakość, łatwość montażu oraz demontażu a przede wszystkim bezpieczeństwo. Istotnym elementem powinien być też sam podest, dzięki któremu bez trudu można poruszać się po całej konstrukcji. W tym wypadku podesty stalowe na pewno będą trwalsze od tych drewnianych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%