Zamknij

Czym jest Cloud Native i jakie ma znaczenie dla biznesu?

13:54, 16.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:54, 16.05.2022

Cloud Computing, czyli chmura obliczeniowa jest wykorzystywana nie tylko do przechowywania danych, ale również tworzenia oraz utrzymywania aplikacji. Jest to strategia Cloud Native, którą wdraża coraz więcej przedsiębiorstw. Na czym dokładanie polega? Jakie ma znaczenie dla biznesu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest Cloud Native?

Jak wspomniano we wstępie Cloud Native to strategia polegająca na tworzeniu aplikacji przy wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej oraz jej elastyczności. W efekcie mogą być one budowane przy wykorzystaniu wielu niezależnych od siebie elementów, czyli tzw. mikrousług, które są przechowywane w kontenerach. Jest to podstawowy element odróżniający rozwiązania Cloud Native od tradycyjnych aplikacji monolitycznych. W tym miejscu warto podkreślić, że specyfika chmury obliczeniowej pozwala błyskawicznie dodawać nowe funkcje oraz modyfikować istniejące aplikacje bez konieczności ich wyłączania, czy czasowego ograniczania możliwości. W efekcie użytkownik nie zdaje sobie sprawy, że infrastruktura jest w danej chwili modyfikowana. 

Wdrożenie strategii Cloud Native - korzyści

Wdrożenie strategii Cloud Native w przedsiębiorstwie przynosi mu wiele korzyści, a zaliczyć do nich można przede wszystkim: 

  • ograniczenie kosztów działalności - firma opłaca wyłącznie te zasoby, które faktycznie wykorzystuje. Umożliwia to zminimalizowanie kosztów w okresach, w których zapotrzebowanie na usługi jest mniejsze;
  • oszczędność czasu - budowa, wdrażanie oraz modyfikowanie aplikacji Cloud Native jest o wiele szybsze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań monolitycznych;
  • optymalne dopasowanie do potrzeb - aplikacje Cloud Native można elastycznie skalować, co pozwala dopasować je do indywidualnych i aktualnych potrzeb firmy;
  • możliwość wzbogacenia o nowoczesne technologie - aplikacje Cloud Native można wzbogacić m.in. o sztuczną inteligencję, czy Internet rzeczy;
  • możliwość wprowadzania cyklicznych usprawnień - wykorzystuje się w tym celu procesy elastyczne oraz procesy DevOps, co sprawia że aplikacjami natywnymi zarządza się o wiele prościej niż monolitycznymi; 
  • brak przestojów w działaniu - wszelkich modyfikacji można dokonywać bez wyłączania działania lub ograniczania funkcjonalności aplikacji.

Cloud Native - budowa nowych aplikacji, czy migracja już istniejących?

Możliwości, jakie oferują aplikacje natywne sprawiają, że już za kilka lat zdecydowana większość infrastruktury będzie znajdowała się w chmurze. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie aplikacje będą budowane od zera, ponieważ każda aplikacja monolityczna może zostać przeniesiona do chmury. Oczywiście nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie, co może wynikać między innymi z kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa, jego postrzegania ryzyka, czy ograniczeń wynikających z regulacji prawnych. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że w wielu przypadkach stworzenie nowej aplikacji może być korzystniejsze, ponieważ pozwala na eksperymentowanie, a co za tym idzie odkrywanie nowych możliwości. Przed podjęciem decyzji odnośnie migracji aplikacji monolitycznej do chmury bądź budowie nowego rozwiązania warto skonsultować się więc z ekspertami, którzy wskażą właściwą opcję. Oferta jest dostępna pod linkiem: https://mindbox.pl/pl/cloud-native/.

Cechy charakterystyczne aplikacji tworzonych zgodnie ze strategią Cloud Native

Aplikacje, które od początku tworzone są z myślą o funkcjonowaniu w chmurze wyróżnia kilka istotnych elementów, które odróżniają je od aplikacji monolitycznych, które przeszły przez proces migracji. Wymienia się wśród nich fakt, że: 

  • aplikacja budowana od początku dla chmury składa się z wielu komponentów wielokrotnego użytku nazywanych mikrousługami, co pozwala integrować je z dowolnym środowiskiem w chmurze;
  • mikrousługi są z reguły skonteneryzowane i działają jak bloki konstrukcyjne;
  • mikrousługi współpracują ze sobą jako całość, ale jednocześnie każda z nich może być niezależnie skalowana, stale udoskonalana oraz szybko iterowana poprzez procesy automatyzacji i orkiestracji.
  • mikrousługi są elastyczne, co przekłada się na sprawność działania oraz możliwości ciągłego ulepszania aplikacji Cloud Native.

Cloud Native - znaczenie dla biznesu

Z całą pewnością można stwierdzić, że strategia Cloud Native jest podstawą następującej obecnie cyfryzacji biznesu. Rozwiązania chmurowe są bowiem nie tylko funkcjonalne, ale również szybkie i elastyczne, co pozwala dopasować je do zmieniających się potrzeb. Istotną kwestią z pewnością są również koszty, które można zoptymalizować dzięki wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej. W efekcie firmy mogą elastycznie rozwijać działalność oraz wznosić swoje usługi i produkty na jeszcze wyższy poziom co pozwala uzyskać przewagę nad konkurencją. Umożliwia to rozwój biznesu, a co za tym idzie generowanie coraz wyższych zysków.

Podsumowując należy stwierdzić, że Cloud Native to strategia przyszłości, na którą warto postawić już dzisiaj. Chcąc wykorzystać ogromne możliwości chmury obliczeniowej w biznesie warto zapoznać się z ofertą dostępną na Mindbox.pl, co pozwoli odkryć przed firmą nowe perspektywy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%