Zamknij
Ważne

Czym jest Cloud Native i jakie ma znaczenie dla biznesu?

artykuł sponsorowany + 13:54, 16.05.2022 Aktualizacja: 13:54, 16.05.2022

Cloud Computing, czyli chmura obliczeniowa jest wykorzystywana nie tylko do przechowywania danych, ale również tworzenia oraz utrzymywania aplikacji. Jest to strategia Cloud Native, którą wdraża coraz więcej przedsiębiorstw. Na czym dokładanie polega? Jakie ma znaczenie dla biznesu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest Cloud Native?

Jak wspomniano we wstępie Cloud Native to strategia polegająca na tworzeniu aplikacji przy wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej oraz jej elastyczności. W efekcie mogą być one budowane przy wykorzystaniu wielu niezależnych od siebie elementów, czyli tzw. mikrousług, które są przechowywane w kontenerach. Jest to podstawowy element odróżniający rozwiązania Cloud Native od tradycyjnych aplikacji monolitycznych. W tym miejscu warto podkreślić, że specyfika chmury obliczeniowej pozwala błyskawicznie dodawać nowe funkcje oraz modyfikować istniejące aplikacje bez konieczności ich wyłączania, czy czasowego ograniczania możliwości. W efekcie użytkownik nie zdaje sobie sprawy, że infrastruktura jest w danej chwili modyfikowana. 

Wdrożenie strategii Cloud Native - korzyści

Wdrożenie strategii Cloud Native w przedsiębiorstwie przynosi mu wiele korzyści, a zaliczyć do nich można przede wszystkim: 

  • ograniczenie kosztów działalności - firma opłaca wyłącznie te zasoby, które faktycznie wykorzystuje. Umożliwia to zminimalizowanie kosztów w okresach, w których zapotrzebowanie na usługi jest mniejsze;
  • oszczędność czasu - budowa, wdrażanie oraz modyfikowanie aplikacji Cloud Native jest o wiele szybsze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań monolitycznych;
  • optymalne dopasowanie do potrzeb - aplikacje Cloud Native można elastycznie skalować, co pozwala dopasować je do indywidualnych i aktualnych potrzeb firmy;
  • możliwość wzbogacenia o nowoczesne technologie - aplikacje Cloud Native można wzbogacić m.in. o sztuczną inteligencję, czy Internet rzeczy;
  • możliwość wprowadzania cyklicznych usprawnień - wykorzystuje się w tym celu procesy elastyczne oraz procesy DevOps, co sprawia że aplikacjami natywnymi zarządza się o wiele prościej niż monolitycznymi; 
  • brak przestojów w działaniu - wszelkich modyfikacji można dokonywać bez wyłączania działania lub ograniczania funkcjonalności aplikacji.

Cloud Native - budowa nowych aplikacji, czy migracja już istniejących?

Możliwości, jakie oferują aplikacje natywne sprawiają, że już za kilka lat zdecydowana większość infrastruktury będzie znajdowała się w chmurze. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie aplikacje będą budowane od zera, ponieważ każda aplikacja monolityczna może zostać przeniesiona do chmury. Oczywiście nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie, co może wynikać między innymi z kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa, jego postrzegania ryzyka, czy ograniczeń wynikających z regulacji prawnych. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że w wielu przypadkach stworzenie nowej aplikacji może być korzystniejsze, ponieważ pozwala na eksperymentowanie, a co za tym idzie odkrywanie nowych możliwości. Przed podjęciem decyzji odnośnie migracji aplikacji monolitycznej do chmury bądź budowie nowego rozwiązania warto skonsultować się więc z ekspertami, którzy wskażą właściwą opcję. Oferta jest dostępna pod linkiem: https://mindbox.pl/pl/cloud-native/.

Cechy charakterystyczne aplikacji tworzonych zgodnie ze strategią Cloud Native

Aplikacje, które od początku tworzone są z myślą o funkcjonowaniu w chmurze wyróżnia kilka istotnych elementów, które odróżniają je od aplikacji monolitycznych, które przeszły przez proces migracji. Wymienia się wśród nich fakt, że: 

  • aplikacja budowana od początku dla chmury składa się z wielu komponentów wielokrotnego użytku nazywanych mikrousługami, co pozwala integrować je z dowolnym środowiskiem w chmurze;
  • mikrousługi są z reguły skonteneryzowane i działają jak bloki konstrukcyjne;
  • mikrousługi współpracują ze sobą jako całość, ale jednocześnie każda z nich może być niezależnie skalowana, stale udoskonalana oraz szybko iterowana poprzez procesy automatyzacji i orkiestracji.
  • mikrousługi są elastyczne, co przekłada się na sprawność działania oraz możliwości ciągłego ulepszania aplikacji Cloud Native.

Cloud Native - znaczenie dla biznesu

Z całą pewnością można stwierdzić, że strategia Cloud Native jest podstawą następującej obecnie cyfryzacji biznesu. Rozwiązania chmurowe są bowiem nie tylko funkcjonalne, ale również szybkie i elastyczne, co pozwala dopasować je do zmieniających się potrzeb. Istotną kwestią z pewnością są również koszty, które można zoptymalizować dzięki wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej. W efekcie firmy mogą elastycznie rozwijać działalność oraz wznosić swoje usługi i produkty na jeszcze wyższy poziom co pozwala uzyskać przewagę nad konkurencją. Umożliwia to rozwój biznesu, a co za tym idzie generowanie coraz wyższych zysków.

Podsumowując należy stwierdzić, że Cloud Native to strategia przyszłości, na którą warto postawić już dzisiaj. Chcąc wykorzystać ogromne możliwości chmury obliczeniowej w biznesie warto zapoznać się z ofertą dostępną na Mindbox.pl, co pozwoli odkryć przed firmą nowe perspektywy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Wenezuelski nożownik i śmierć 24-latki w Toruniu. Poseł

Chyba maciaka uruchomił sok z buraka , czytając komentarze to nie wierzę,że człowiek może posunąć się do takiej podłości ,czy wy z lewej strony myślicie,że jesteście lepssi jak naubluzacie pani poseł ,to tylko świadczy o waszym poziomie intelektualnym jak się nie ma nic mądrego do powiedzenia ,to najlepiej kogoś obrażać , niestety prawda co się dzieje w kraju nie jest po waszej stronie , jeżeli PiS wydał wizy to gdzie są ci z legalnymi dokumentami ,a tu się okazuje że każdy ze świstkiem papieru .

Ggggg

12:17, 2025-07-02

Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA

Mnie to się wydaje że tak jak wy chcecie puścić drogę po wioskach, tak i oni hca puścić drogę po wioskach tylko dla nich Włocławek zalicza sie do tych wiosek 🤣🤣🤣🤣

Michalek

12:06, 2025-07-02

Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA

Prosze Napiszcie czyje to Grunty sa przy obecnym WARIANCIE ????? z jednej str Wisly i z Drugiej !!! to moze Zrozumiecie dlaczego wybrano wlasnie ten odcinek Drogi !!!!

populizm

11:37, 2025-07-02

Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA

Ale zocofanie. Jak Włocławek ma się rozwijać ?!? Chcecie serio zrobić z Włocławka miasteczko, drugi Lubraniec czy inne miasteczko? S10 przez wiele lat planowane było za pierwszego Tuska daleko daleko od Włocławka. Trasa z Warszawy miała biec poza Włocławkiem za Lipnem kilkadziesiąt kilometrów do Torunia i dalej do Bydgoszcz, Szczecin. W takiej opcji Włocławek tracił szansę. A PIS zaczęto analizować sensowniejsze opcje dla Włocławka i Płocka. Przybliżenie tej drogi. To jest szansa. I powstała opcja, że S10 idzie przez Włocławek. Nagle Włocławek staje się hubem logistycznym, bo okalać go będzie i A1 i S10. I co robią zacofancy?!? Torpedują zabiegi zrobienie z Włocławka miasta. I tak warianty przez Włocławek są 4 i są lepsze i gorsze. Te gorsze powodują, że dla ruchu miejskiego są nieistotne. I jakie forsuje zacofani oczywiście takie. Tylko wariant 3 bądź ewentualnie 4. Moat dla Włocławka, nigdy Włocławek nie wybuduje mostu bo nawet remontu nie potrafi wykonać bo wielki wydatek. To szansa życiową jak budowa Anwil (pokaż mi co wybudowano od 1989-2025 takiego wielkiego?!??) Zjazdy muszą być na Zazamczu i na Zawiślu i na wysokości Bogucin. Wtedy to ma sens. Działki już można stworzyć w innym miejscu. Już to robić to powinno zabiegać miasto o kasę i robić. Tak jak Lasy wycieku drzewa a droga powstała np. po dwóch latach. Przygotowanie głupcze. A senator niech się zajmie szpitalem, bo nadal brak przetargu na PARKING wielopoziomowy! Mamy już lipiec 2025 !!!!! Nadal brak przetargu na budowę II etap, co przeszkadza wykonywać drugi etap oglądać przetarg skoro tyle to zajmuje potem czasu odwołania pytania itd?!? Na co czekacie ?!? Na już ogłasza przetarg nie marnować czasu a nie czekać aż skończoną opóźnioną inwestycje ogłaszać przetarg i rozstrzygać go 3 lata?!?? Co z budową wreszcie infrastruktury wokół szpitala przecież to kosmos jak droga obok wygląda brak zjazdów jakieś sensownego ronda wjadud do szpitala zatok ta drogą powinna być rozbudowana jak nalzeyy(miasto halo). Wreszcie gdzie przetarg na budowę zakładu opiekunczego w szpitalu rehabilitacji?!? Tez cisza. Tym tempem to 2049 rok! Miasto nadal nie wykonało tunelu na POWKaliska nawet projektu. Nie ma nadal drogi Toruńska Promienna z tunelem a potem dopiero zamykana Wieniecka bo tunel! Stop osobom które blokowały na placu ryckowym drogą a dzisiaj każdy co ma olej wie, że jest super, plus parking. Stop osobom które blokowały wycinke.lasu i drogę do Michelina Z Wiejskiej! Stop osobom które nie chcą nowych bloków bo komuch stary zazdrości. Stop osobom które nie mają poczucia że Miasto to miasto to nie wioska. Można sprzedać i mieszkać w lesie, działki są na sprzedaż. Młodzi wyjeżdżają do miast gdzie są korki wiadukty tunele na ronda 3 poziomy. A u nas co jest ?!

Stop zacofaniu

11:19, 2025-07-02

0%