Zamknij

Czy zmiana taryfy na dwustrefową się opłaca?

12:16, 27.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:16, 27.05.2022

W dobie rosnących rachunków za prąd coraz więcej konsumentów zastanawia się nad zmianą taryfy energetycznej. Dziś podpowiadamy, czy warto postawić na taryfę dwustrefową G12 i w jakich przypadkach sprawdzi się ona najlepiej.

Galopujące ceny prądu - jak sobie z nimi poradzić?

Rosnące ceny prądu na rynku hurtowym sprawiają, że również indywidualni konsumenci za energię elektryczną płacą coraz więcej. Jak podaje Urząd Energii Elektrycznej, w styczniu 2021 roku na Towarowej Giełdzie Energii za MWh trzeba było zapłacić 260 zł. W listopadzie tego samego roku zaś koszt ten wynosił już 470 zł. 

Według szacunków odbiorcy indywidualni w 2022 roku od stycznia co miesiąc za prąd płacą o 21 złotych więcej. Daje to wzrost w wysokości 24% w stosunku do roku ubiegłego. Co więcej, sytuacja na Towarowej Giełdzie Energii wskazuje, że tendencja wzrostowa utrzyma się przez kolejne miesiące.

Jako odbiorca indywidualny nie masz wpływu na to, jak kształtują się ceny energii. Możesz jednak tak dobrać taryfę energetyczną, aby była ona jak najlepiej dopasowana do Twojego trybu życia. W ten sposób jesteś w stanie obniżyć kwotę na swoich rachunkach za energię nawet do kilkunastu procent.

Czym właściwie jest taryfa energetyczna?

Taryfa energetyczna to nic innego jak cenowy plan, według którego naliczane są rachunki u Twojego sprzedawcy energii. To właśnie ona określa, ile zapłacisz za kilowatogodzinę wykorzystaną o konkretnej porze dnia lub nocy, zależnie od dnia tygodnia. 

Litera G w symbolu taryfy wskazuje, że jest ona skierowana do gospodarstw domowych. Pierwsza z cyfr oznacza limit mocy umownej - jest to maksymalna ilość mocy, jaką możesz wykorzystać do zasilenia urządzeń elektrycznych w jednym momencie. Cyfra 1 wskazuje, że jest to nie więcej niż 40 kW. Druga cyfra oznacza liczbę stref. I tak cyfra 1 oznacza, że masz do czynienia z taryfą jednostrefową, natomiast 2 — z taryfą dwustrefową.

Czym różni się taryfa G11 od taryfy G12?

Taryfa G11 jest podstawową taryfą energetyczną w gospodarstwach domowych w Polsce. W jej ramach rachunki za prąd rozliczane są według stałej stawki przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia. 

Natomiast taryfa G12 jest opcją dwustrefową. Od G11 różni się więc podziałem doby na dwie strefy: dzienną — tutaj cena za kilowatogodzinę jest wyższa oraz nocną — gdzie kilowatogodzina kosztuje mniej. Z reguły mniej za prąd zapłacisz w godzinach 22:00-6:00 oraz między 13:00 a 15:00 w ciągu dnia. Podział na strefy obowiązuje przez siedem dni w tygodniu.

Dwustrefowa taryfa G12 - kiedy się opłaca?

Taryfa dwustrefowa G12 często nazywana jest również taryfą nocną ze względu na fakt, że to właśnie w godzinach nocnych cena energii elektrycznej jest niższa. Taka opcja najlepiej sprawdza się więc w gospodarstwach domowych, gdzie realizacja obowiązków odbywa się nocą.

Twój dobowy tryb życia sprawia, że sprzątasz lub relaksujesz się przed telewizorem w godzinach nocnych? Urządzeń elektrycznych używasz głównie w określonych porach wieczorowych? W takim razie taryfa dwustrefowa to dobry wybór.

Co ważne, dobowy rytm z optymalnym wykorzystaniem taryfy dwustrefowej pomogą Ci zaplanować nowoczesne sprzęty gospodarstwa domowego z opcją programowania czasu pracy. W ten sposób nawet jeśli nie jesteś zbyt aktywny w nocy, skorzystasz z taryfy dwustrefowej. Wystarczy tylko zaprogramować pracę pralki czy zmywarki między 22:00 a 6:00. Urządzenia zrobią swoje, podczas gdy Ty będziesz mógł spokojnie spać.

Zmiana taryfy — o tym warto pamiętać

Zdecydowałeś właśnie, że wybierasz taryfę dwustrefową? Zanim zmienisz warunki swojej umowy, upewnij się, że to właśnie to, czego potrzebujesz na stałe. Być może myślisz, że w danej chwili zużywasz więcej energii elektrycznej nocą, ale czy tak jest na pewno? Upewnij się, że nocne zużycie prądu zagościło w Twoim domostwie na stałe — tylko wtedy zmiana będzie korzystna. Jak możesz się co do tego upewnić? Przez jeden pełny tydzień sprawdzaj wskazania licznika w godzinach 6:00, 13:00, 15:00 i 22:00. Następnie sprawdź, w jakich porach dnia Twoje zużycie energii jest największe. Jeśli przypada ono między godzinami 13:00-15:00 i 22:00-6:00, wówczas taryfa G12 będzie dla Ciebie optymalnym wyborem.

A jak możesz zmienić taryfę? To nic trudnego! Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz i przekażesz go swojemu sprzedawcy prądu. Jeśli jesteś klientem E.ON Polska, wówczas zmianę taryfy możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Zaloguj się do serwisu Mój E.ON. W zakładce ”Wnioski” wybierz interesujący Cię temat i wypełnij zgłoszenie online. Zmiana taryfy jest całkowicie bezpłatna, ale pamiętaj, że możesz dokonać jej tylko raz do roku. Wybieraj więc rozważnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%