Zamknij
REKLAMA

Historia marki Mercedes-Benz - jak to się zaczęło?

00:00, 11.06.2022 | materiał partnera

Mercedes-Benz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych marek na całym świecie. Dla wielu fanów motoryzacji będzie się ona kojarzyła z luksusem. Szczególnie w naszym kraju słowo Mercedes oznacza wykonane z dbałością o szczegóły samochody. Skąd więc wzięła się ta marka i jak to się stało, że osiągnęła tak ogromny sukces?

Wszystko zaczęło się od dwóch rywalizujących między sobą mężczyzn

Karl Benz i Gottlieb Daimler - tych postaci nie trzeba przedstawiać fanom motoryzacji. Obaj na początku prowadzili między sobą zaciekłą rywalizację, jednak to również oni stworzyli dzieło, które obecnie znane jest nam jako Mercedes-Benz. W 1883 roku Karl Benz założył swoją firmę w Mannheim. Kilka lat później w 1890 roku powstała firma Daimler-Motoren-Gesellschaft w Cannstatt. Benz w ciągu dwóch lat od założenia swojego przedsiębiorstwa skonstruował trójkołowy pojazd, który napędzany był silnikiem spalinowym. Ogromną rolę nad tym projektem odegrał Wilhelm Maybach.

Ważną rolę odegrała również żona Karla - Bertha Benz. W tajemnicy przed swoim mężem wybrała się w podróż z Mannhaim do Pforzheim. Trasę, liczącą 80 km pokonała trójkowym pojazdem. Dzięki tej wyprawie Karl otrzymał telegram o powodzeniu jej wyprawy, a dzięki uwagom swojej żony wprowadził kilka udoskonaleń w swoim projekcie, jak wprowadzenie niskiego biegu, umożliwiającego podjazd pod strome wzniesienia

Połączenie firm i pierwszy Mercedes

Dokładnie pięć lat później powstał model Victoria. Jednak model, który doczekał się produkcji na skalę masową był Velo, zaprezentowany w 1894 roku. Przedsiębiorstwo nie zatrzymywało swojej pracy i już rok później wyprodukowało pierwszy w historii autobus.

W tym samym czasie w Cannstatt, firma Daimlera zajmowała się produkowaniem łodzi i obmyślaniem sterowców. Jednakże głównym zainteresowaniem przedsiębiorstwa były ciągle samochody. 28 czerwca 1926 roku firmy Benza i Daimlera się połączyły.

Na drodze Benza i Daimlera, który współpracował z wcześniej wspomnianym Wilhelmem Maybachem, pojawił się Emil Jellinek. Według jego specyfikacji powstał pierwszy Mercedes, który nazwany został imieniem jego córki.

DaimlerChrysler 

Związek Benza i Daimlera okazał się jednym z najdłuższych w historii motoryzacji i trwał aż do 1998 roku. Również wtedy, niemiecki koncern zdecydował się wykupić większość udziałów w amerykańskiej firmie Chrysler, dzięki czemu Daimler-Benz miał możliwość lepszego dostępu do rynku amerykańskiego. DaimlerChrysler przetrwało do 2007 roku, ze względu na słabą kondycję finansową Chryslera. Rozstanie to pozwoliło niemieckiej spółce na nowo odbudować imię marki.

Mercedes-Benz

Od samego początku niemieckie przedsiębiorstwo starało się projektować i budować swoje samochody w oparciu o jakość, innowację i co najważniejsze - bezpieczeństwo. Mercedes jest również liderem zmian i rozwoju rynku motoryzacyjnego - inwestuje w badania i rozwój alternatywnych układów napędowych oraz projektuje pojazdy przyszłości.

Aktualne logo Mercedesa - trójramienna gwiazda, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków nie tylko wśród miłośników motoryzacji, ale również ludzi, dla których auto to zwykły środek komunikacji.

Jesteś zainteresowany nabyciem samochodu marki Mercedes? Wejdź na https://www.mbmotors.pl/ i poznaj aktualne promocje Mercedesa!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%