Zamknij
REKLAMA

Pralka w kuchni – czy to dobry pomysł?

11.14, 30.09.2022 materiał partnera Aktualizacja: 11.14, 30.09.2022

Jeśli mamy małą łazienkę, trudno nam będzie zaaranżować odpowiednią przestrzeń do prania ubrań. Alternatywnym rozwiązaniem jest jednak ulokowanie pralki w kuchni. To odpowiednie miejsce ze względu na instalację wodno-kanalizacyjną, która jest niezbędna w przypadku pralki. Wiele osób zastanawia się jednak, czy pralka w kuchni to dobry pomysł. Podpowiadamy, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania i jaką pralkę możemy umieścić w zabudowie.

Pralka w zabudowie kuchennej czy wolnostojąca?

Według polskiego prawa montaż pralki w kuchni jest dozwolony. Nie musimy się zatem obawiać o naruszenie przepisów. Jeśli jednak zdecydujemy się umieścić pralkę w kuchni, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jaki model nada się do tego najlepiej.

Na grafice powyżej: Pralka Bosch WAV 28M92PL dostępna w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Pralka pod zabudowę

Z racji tego, że urządzenie będzie ukryte w zabudowie, najlepszym wyborem będzie pralka do zabudowy. Została ona tak skonstruowana, aby można było umieścić ją w szafce albo pod blatem kuchennym. Takie modele są niższe niż wolnostojące pralki ładowane od frontu, więc bez problemu mieszczą się pod blatem. Należy pamiętać, że konieczne będą specjalne meble do zabudowy pralki, tak samo jak w przypadku piekarnika czy zmywarki do zabudowy.

Zabudowa pralki wolnostojącej w kuchni

Z wiadomych względów nie możemy zabudować pralki ładowanej od góry. Okazuje się jednak, że możliwa jest zabudowa pralki wolnostojącej ładowanej od frontu. Musimy jedynie pamiętać, że między urządzeniem a ściankami szafki trzeba zachować optymalną przestrzeń – wystarczy kilka centymetrów, aby pralka nie obijała się o szafkę, gdy wpadnie w drgania podczas wirowania. Pralkę wolnostojącą możemy umieścić w kuchni na kilka sposobów:

  • Pralka w zabudowie – wystarczy kupić lub zamówić gotową zabudowę, w której ukryjemy urządzenie.
  • Pralka w szafce – możemy ukryć pralkę w zwykłej szafce kuchennej, musimy jedynie dostosować ją do zaleceń producenta i zachować odpowiednie odstępy.
  • Pralka pod blatem – nie musimy całkowicie zabudowywać urządzenia, możemy je po prostu wsunąć pod blat w kuchni. Aby jednak pralka wolnostojąca zmieściła się pod blatem, konieczne będzie zdemontowanie jej blatu. Na szczęście na rynku nie brakuje pralek ze zdejmowanymi blatami.

Przed montażem pralki w kuchni koniecznie sprawdźmy wymiary urządzenia. Wybierzmy również miejsce blisko gniazdka elektrycznego, abyśmy nie mieli problemów z podłączeniem sprzętu.

Pralka w kuchni – zalety

Dla osób, które mają ciasne i nieustawne łazienki, a nie posiadają pralni, kuchnia jest jedynym pomieszczeniem, w którym można zamontować pralkę. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

  • Instalacja wodno-kanalizacyjna – oprócz łazienki, kuchnia jest jedynym pomieszczeniem w mieszkaniu z odpowiednią instalacją wodną i kanalizacyjną.
  • Zyskujemy przytulną łazienkę – dzięki temu łazienka może zamienić się w prawdziwą strefę relaksu czy domowego spa. Jeśli nie będziemy musieli ustawiać pralki w łazience, być może zwolnimy miejsce na wstawienie wygodnej wanny, w której będziemy mogli się zrelaksować po ciężkim dniu.
  • Kontrola nad sprzętami AGD – w kuchni cały czas korzystamy z różnych sprzętów. Lodówka pracuje cały czas, często włączamy czajnik, aby zagotować wodę czy zmywarkę, by pozmywać naczynia. Umieszczenie wszystkich sprzętów AGD w jednym miejscu może nam pomóc w wykonywaniu codziennych obowiązków.
  • Pralka nie zaburzy aranżacji kuchni – z racji tego, że będzie umieszczona w szafce i ukryta za frontem meblowym, będzie całkowicie niewidoczna z zewnątrz.

Na grafice powyżej: Pralka Whirlpool W7X W845WB EE dostępna w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Pralka w kuchni – wady

Nie wszyscy jednak uważają, że schowanie pralki w kuchni to dobry pomysł. Przede wszystkim dlatego, że kuchnia jest miejscem, w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki. Świeżo wyprane ubrania mogą więc przesiąknąć kuchennymi oparami, a podczas spożywania obiadu możemy czuć intensywny zapach proszku do prania czy płynu do płukania. Co więcej, jeśli umieścimy pralkę w kuchni, będziemy zmuszeni do rozdzielenia strefy prania i suszenia. Za każdym razem będziemy musieli przynieść brudne ubrania z łazienki do kuchni, a po praniu wynieść je do pomieszczenia, w którym znajduje się suszarka. Poza tym w kuchni trudno będzie nam znaleźć miejsce do przechowywania detergentów do prania, a powinny się one znaleźć daleko od artykułów spożywczych.

Pralka w kuchni – czy warto?

Kuchnia w zabudowie prezentuje się bardzo elegancko i minimalistycznie. Sprzęty AGD są ukryte, więc nie są widoczne na pierwszy rzut oka i dobrze się ze sobą komponują. Wydaje się zatem, że pralka w kuchni to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni w łazience.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup pralki wolnostojącej, czy może pralki do zabudowy, duży wybór modeli znajdziemy w sklepie internetowym Max Elektro.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%