Zamknij

5 zalet spółki z o.o. których mogłeś nie znać

12:15, 25.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:17, 25.02.2019
Skomentuj

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są rozwiązaniem, które wybiera coraz więcej przedsiębiorców. Dlaczego warto wybrać spółkę z o.o. i jaka jest jej przewaga nad innymi formami prowadzenia działalności?

Ograniczona odpowiedzialność

Największą zaletą rejestracji spółki z o.o. jest zasada ograniczonej odpowiedzialności. Co daje ona przedsiębiorcy? Wspólnicy spółki z o.o. nie odpowiadają prywatnym majątkiem za zobowiązania firmy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala uniknąć prywatnych zadłużeń. Zasada działa także w drugą stronę - jeśli udziałowiec spółki narobi sobie prywatnych długów, to nie mogą one być ściągane z majątku firmy. Spółka z o.o. chroni więc interesy firmy i daje gwarancję w przypadku, kiedy udziałowcy nie okażą się do końca uczciwi lub wydolni finansowo.

Prestiż w oczach klientów

Spółka z o.o. daje wrażenie prestiżowej formy prowadzenia działalności. Spółki są dobrze widziane przez klientów, kontrahentów, współpracowników, wydają się bardziej prestiżowe w sytuacji, kiedy staramy się o dotacje lub granty.

Możliwość uniknięcia składek ZUS

Comiesięczne składki na ZUS są dużym obciążeniem dla wielu małych przedsiębiorców. Spółki z o.o. to sposób na uniknięcie tych opłat, w przepisach prawa spółka nie jest bowiem stosunkiem pracy, a stosunkiem organizacyjnym. Po powołaniu prezesa uchwałą wspólników można więc nie płacić składek ZUS i tym samym obniżyć koszty prowadzenia firmy. Jednoosobowa spółka z o.o. nie ma niestety możliwości skorzystania z tej opcji.

Mniejszy CIT dla małych podatników

Spółka z o.o. może skorzystać z obniżonej stawki CIT w wysokości 15%. Obniżona stawka przysługuje w pierwszym roku działalności spółki. W kolejnych latach można z niej skorzystać, jeżeli spółka w poprzednim roku osiągnęła przychody nie większe niż 1,2 miliona euro.

Możliwość dopasowania spółki do udziałowców

Spółka z o.o. działa na podstawie umowy spółki, którą dopasować można do indywidualnych ustaleń udziałowców. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wyraźnie oddziela funkcję właścicielską (wspólników) od funkcji menedżerskiej (zarządu). Rola udziałowców może więc ograniczyć się tylko do wprowadzenia kapitału do spółki, podczas gdy zarządzaniem spółką zajmować się będą inne osoby. Wyjście ze spółki nie jest skomplikowane - wystarczy przeniesienie swoich udziałów na inną osobę, a formalności z tym związane załatwić można w prosty sposób.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%