Zamknij
REKLAMA

Kosiarka ręczna, spalinowa czy elektryczna. Jaką wybrać?

00:00, 03.09.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Kosiarka spalinowa, elektryczna, czy ręczna – takie pytanie na pewno zadasz sobie, kiedy pierwszy raz zechcesz skosić swój trawnik. Odpowiedź nie zawsze będzie prosta i oczywista, gdyż wybór kosiarki do trawy zależy od wielu zmiennych.

Kosiarka do trawy – czym się kierować przy jej wyborze?

Wielkość ogrodu

W zależności od tego, jak dużą powierzchnią ogrodu dysponujesz, musisz dobrać do niej odpowiednią szerokość kosiarki do trawy. Przy trawniku do 500 m2 szerokość koszenia powinna wynosić około 40 cm. Przy większych ogrodach, od 500 m2 do 1000 m2, przyda się już szerokość 46 cm, a przy wielkich areałach, powyżej 1000 m2, najlepsza będzie kosiarka do trawy spalinowa np. Husqvarna o szerokości 51-53 cm. 

Moc silnika

Przy wyborze kosiarki do trawy niezbędna jest ocena mocy silnika. Pozwala nam ona oszacować, czy dany model poradzi sobie z obróbką naszego trawnika i jest w stanie skosić w jeden dzień całą jego powierzchnię. Jeśli kosiarka ma moc silnika od 3,5-4 KM, wówczas  nadaje się do malutkich ogrodów o powierzchni nie większej niż 400 m2. Z kolei, gdy moc silnika wynosi od 5-6 KM, nadaje się do koszenia powierzchni od 600 do 1000 m2. Gdy mamy już sporej wielkości ogród, powyżej 1000 m2, wtedy niezbędny jest silnik o mocy 5,5-7 KM.

Moc silnika wyznacza jego zdolność do pracy. Najmniejsze silniki przeznaczone są do pracowania przez około 300-400 godzin, te średnie od 600 do 800 godzin koszenia, a te największe, o mocy 7 KM wystarczają nawet na 1500 godzin. Dlatego tak istotne jest, by dobrać moc silnika kosiarki do powierzchni naszego ogrodu, gdyż przy długotrwałej pracy, na dużych hektarach, niewielka moc urządzenia może nie wystarczyć do dłuższej eksploatacji. Szczegółowe informacje dotyczące mocy silnika i cen urządzeń znajdują się na stronie https://www.husqvarna.com/pl/produkty/kosiarki/.

Mulczowanie trawy

Dla osób, które cenią sobie swój czas i nie lubią co chwila opróżniać pojemników na skoszoną trawę, przyda się z pewnością kosiarka do trawy z funkcją mulczowania. Mulczowanie trawy to zabieg polegający na jej rozdrabnianiu przez kosiarkę, a następnie wyrzucaniu ściętego źdźbła na zewnątrz. Dzięki temu nie trzeba zbierać i wynosić trawy oraz przerywać sobie pracy w trakcie koszenia. Poza tym przy okazji mulczowania mamy załatwiony proces pielęgnacyjny trawnika, albowiem wyrzucone ścinki użyźniają glebę i stają się cennym źródłem składników odżywczych dla rosnącej już trawy. Chronią one też trawnik przed przesuszeniem w upalne dni, dzięki czemu murawa ma ładniejszy i bardziej zielony wygląd. Należy pamiętać, że do mulczowania trawy nadaje się trawnik powyżej 4 cm. Gdy ma on niewiele ponad 4 cm, wówczas kosiarkę ustawiamy na tryb mulczowania na 100%. Kiedy trawa jest wyższa, możemy wybrać opcje pośrednie.

Kosiarki: ręczna, spalinowa, elektryczna – która z nich jest najlepsza?

Kosiarka ręczna

Kosiarka ręczna to taka, która jest napędzana siłą własnych mięśni. Najlepiej sprawdza się ona  w małych ogrodach do 250 m2. Jest bezkosztowa. Jedyny wydatek to ten, który wydamy na samą kosiarkę. Fakt, że nie pobiera ona żadnego paliwa sprawia, że jest przyjazna dla środowiska, nie emitując spalin. Jest też niezwykle cicha. Warto ją więc nabyć, kiedy dom okala niewielka powierzchnia, a sąsiadów mamy tuż za płotem. Wadą kosiarki ręcznej na pewno jest to, że wymaga naszego wysiłku przy koszeniu. Jeśli więc ktoś ma słabe ręce, nie lubi się przemęczać, powinien raczej sięgnąć po kosiarkę elektryczną. Minusem jest również to, że nie nadaje się do koszenia bardzo wysokich traw, powyżej 8 cm i sprawdza się raczej na równych terenach.

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna to ta, która sprawdza się przy większych powierzchniach. Pozwala odpocząć od dużego wysiłku fizycznego, który łączy się nieodzownie z używaniem kosiarki ręcznej. Dużą jej zaletą jest to, że jest prosta w obsłudze. Wystarczy podłączyć ją do prądu i nacisnąć przycisk start, aby rozpoczęła swoją pracę. Dla osób, które chcą w ogóle uwolnić się od konieczności pchania kosiarki, zalecane jest nabycie modelu z napędem. Dzięki niemu przednie koła łatwiej się prowadzą. Jednak posiadanie napędu ma ten minus, że cały sprzęt jest o wiele cięższy niż bez napędu. Jeśli więc trzeba kosiarkę co rusz przekładać w inne miejsce, łatwiej będzie to zrobić z kosiarką bez napędu, która jest zdecydowanie lżejsza. Kosiarka bez napędu jest też tańsza, mniej też potrzeba wydać na jej serwisowanie. Dużą wadą kosiarki elektrycznej jest to, że jest uzależniona od źródła zasilania, a powierzchnia koszenia ogranicza się do długości kabla. Koszenie nią wymaga też uwagi. Nie zauważenie bowiem rzeczy, po której się przejeżdża, może skutkować zniszczeniem kosiarki, a w przypadku najechania na kabel – jej zwarciem. Kosiarką elektryczną nie można też, z wiadomych względów, kosić mokrej trawy, co ogranicza czasem możliwości koszenia trawnika np. w deszczowym zwykle lipcu.

Kosiarki do trawy spalinowe

Kosiarka do trawy spalinowa to idealny wybór dla tych, którzy cieszą się dużym ogrodem. Przede wszystkim dlatego, że ten typ urządzenia nie jest ograniczony kablem. Może więc bez problemu pokonywać spore dystanse bez postojów. Można nią kosić zarówno suchą, jak i mokrą trawę, wysoką i niską. Nadaje się do nierównych powierzchni, przyda się więc w ogrodach, gdzie są skarpy i wzniesienia. Posiada własne źródło zasilania, więc jest bardzo mobilna. Ma też mocniejszy i bardziej elastyczny silnik niż kosiarka elektryczna. Nie przegrzeje się więc tak łatwo i nie każe zrobić przymusowej przerwy pracy nagle po godzinie użytkowania. Jednak jak każdy model, posiada też swoje wady. Przede wszystkim jest to urządzenie dość głośne. Potrafi emitować dźwięki o głośności nawet do 100 decybeli. Dlatego lepiej nie używać jej bardzo wcześnie rano, kiedy sąsiedzi jeszcze śpią, bo można narazić się na nieprzyjemną awanturę. Dla dobra sąsiedzkich stosunków warto też zrezygnować z koszenia nią trawy w sobotnie popołudnie, kiedy sąsiadujący z nami mieszkańcy właśnie urządzają grilla. Warkot urządzenia może im zepsuć bowiem atmosferę relaksu.

Kosiarka do trawy spalinowa wymaga też większej dbałości o jej konserwację. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czyszczeniu jej silnika oraz wymianie filtrów oraz oleju. Istotne jest też pamiętanie o uzupełnieniu paliwa przed jej odpaleniem. W momencie zaś, gdy kosiarkę chowamy na dłuższy czas i nie zamierzamy jej używać np. przez zimę, należy pamiętać o spuszczeniu z niej paliwa.

Jaką kosiarkę wybrać?

Podsumowując ranking należy zauważyć, że każdy rodzaj z kosiarek ma swoje własne zastosowanie. Kosiarka ręczna przyda się w małych ogródkach (choć istnieją również kosiarki spalinowe przeznaczone do małych powierzchni). Kosiarka elektryczna jest pomocna w małych i średnich ogrodach, ale zużywa prąd i jest o wiele głośniejsza i mniej ekologiczna niż ręczna. Z kolei kosiarka spalinowa zdecydowanie najlepiej kosi duże powierzchnie, przy czym z małymi też świetnie daje sobie radę. Jest najbardziej mobilna i wygodna do użytku, dlatego sprawdzi się u tych osób, które chcą włożyć jak najmniej własnego wysiłku fizycznego w strzyżenie trawnika.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone