Zamknij

Szczury w domu - podpowiadamy, jak je zwalczyc?!

09:41, 04.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:43, 04.10.2019
Skomentuj

Szczury to prawdziwa zmora wielu domu. Kiedy przychodzi jesień w poszukiwaniu schronienia przed zimnem, wchodzą do garaży i piwnic. Czasem jednak chcąc znaleźć pokarm, posuwają się o krok dalej i przedostają się do mieszkań. Niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze – ślady ich zębów można spotkać na książkach, ubraniach i innych przedmiotach codziennego użytku. Jeśli i Ty masz pogryzione rzeczy najwyższa pora zacząć walkę ze szkodnikiem. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na szczury.

Gryzonie niszczą rzeczy materialne, ale też przenoszą groźne dla ludzi i zwierząt domowych choroby. Dlatego, jeśli zauważysz w swoim domu szczurze gniazda, tu i ówdzie szczurze odchody, ślady zębów na żywności, to wyraźne sygnały dla Ciebie, że musisz zacząć długą i nierówną walkę ze szkodnikiem. Bo powinieneś wiedzieć, że szczury to bardzo mądre stworzenia, które trudno przechytrzyć.

Jak odróżnić mysz od szczura?

W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że mysz i szczur są do siebie bardzo podobne, jednak po bliższym przyjrzeniu można dostrzec, że różnią się od siebie kilkoma cechami. Myszy, choć mają duże oczy i uszy, to są one proporcjonalne do całego tułowia w przeciwieństwie do szczura. Szczury są większe od myszy i bardziej krępe, natomiast myszy małe i delikatne. Ogon szczura nie jest pokryty owłosieniem, jest długi i silny, w odróżnieniu od ogona myszy, który jest drobniejszy i ma więcej owłosienia.

Najskuteczniejsze sposoby na szczury

Wiesz już, z jakim szkodnikiem masz do czynienia, więc możesz podjąć walkę z nim. Może kosztować Cię ona dużo nerwów, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość i zacząć działać.

Zapachy na szczury

Nie tylko szczury, ale też myszy, przepędzić można zapachami – mięta, cytryna czy czosnek działają na domowe gryzonie odstraszająco. Szkodniki nie akceptują też zapachu oleandra, rumianku i świeżych liści pomidorów. W miejscach bytowania szczurów można porozkładać wrotycz lub dokładnie spryskać je lakierem do włosów, a gryzoń od tej pory będzie omijać je szerokim łukiem. Musisz mieć jednak świadomość, że ani cytryna, ani czosnek, nie rozwiąże trwale Twojego problemu, jedynie zmniejszy zakres poruszania się szczura po domu.

Trutki na szczury

Nic nie ma tak dużej skuteczności w walce ze szczurami, jak trutki. Trutki na szczury to środki chemiczne, zazwyczaj preparaty w formie granulatu lub pasty (kupisz je tutaj: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/trutki-i-atraktanty/), które wykłada się na specjalne tacki w kątach, zakamarkach i szczelinach, gdzie może pojawić się szczur. Szkodnik je ten pokarm, ale nie ginie od razu, lecz dopiero po 4-8 dniach, by jego kompani również zjedli przygotowany dla nich „smakołyk” bez zbędnych podejrzeń.

Stacje deratyzacyjne

Trutkę na szczury można porozkładać po kątach lub wsadzić do stacji deratyzacyjnej, czyli tzw. karmnika, wykonanego ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Zwabi ona gryzonie do środka, jako że doskonale zachęca do wspólnego spożywania posiłku. Wtedy stacja się zamknie i w ruch pójdzie gilotyna. Dla wielu problemem w tym przypadku będzie konieczność późniejszego pozbycia się zawartości takiej klatki, co nie jest do końca przyjemne.
Profesjonalne stacje deratyzacyjne na szczury znajdziesz tutaj: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/.

Pułapki na szczury

Dla tych, którzy chcą zwalczyć gryzonia, nie robiąc mu krzywdy, polecamy humanitarne pułapki. Działają one w identyczny sposób jak klasyczne pułapki, jednak nie narażają szczura na utratę życia i zdrowia (sprawdź tutaj: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/szczurolapki-myszolapki/). Zwabiony zapachem przygotowanej przynęty gryzoń wchodzi do środka, pułapka się zatrzaskuje, a Ty razem z zawartością wynosisz ją na zewnątrz. Pamiętaj jednak by wypuścić szczura jak najdalej od domu, żeby nie wrócił.

Dźwięk na szczury

Może zarówno trutka, jak i pułapka na szczury są wysoce skuteczne, ale bardzo niebezpieczne, jeśli w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta. Wtedy lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie odstraszaczy dźwiękowych na gryzonie. Taki odstraszacz ustawia się w miejscu, w którym dostrzegło się obecność szczura. Emitowane przez niego dźwięki drażnią ucho szkodnika, pozostając jednocześnie niesłyszalnymi dla człowieka.

Wygrana walka ze szczurem nie daje gwarancji, że nigdy więcej nie trzeba będzie jej stoczyć. Dlatego zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się szkodnika w Twoim domu. W tym celu dbaj o porządek w obiekcie i wokół niego, nie zostawiaj jedzenia na wierzchu, a kubły na śmieci ustaw możliwie najdalej od domu. To powinno wystarczyć, by nie narażać się na kolejną wizytę nieproszonego gościa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Piotrek45Piotrek45

0 0

Ja tępiłem na własną rękę, ale to było nieskuteczne, dopiero profesjonalna firma DDD zrobiła mi dezynsekcje. W Małopolsce i na Śląsku działa Efekt DDD http://efektddd.pl/uslugi#dezynsekcja. Dobrzy fachowcy, szybko przyjeżdżają, dysponują środkami nie zagrażającymi naturze i wszytko robią dyskretnie
11:14, 22.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%