Zamknij
REKLAMA

Co wybrać - kominek z wkładem czy otwarty

00:34, 20.11.2019 | materiały partnera

Zapewne wielu z Was zastanawia się nad kupnem kominka do swojego domostwa. Nic dziwnego, gdyż wybór staje się coraz prostszy, montaż łatwiejszy, a sam kominek coraz tańszy. Dlatego do dyspozycji mamy mnóstwo przeróżnych rozwiązań, które świetne sprawdzają się w domowych warunkach. Często stajemy przed wyborem kominka z wkładem lub kominka otwartego. Obydwie opcje mają swoje wady i zalety, ale zdecydowanie różnią się od siebie. Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością będziesz wiedział na co się zdecydować!

Czym jest kominek z wkładem, a czym otwarty?

Kominek z wkładem cechuje się specyficzną budową. Obudowa kominka wypełniana jest specjalnym wkładem na palenisko. Aktualnie na rynku istnieje mnóstwo przeróżnych rozwiązań wkładu kominkowego. Jednak jego głównym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości energii w postaci ciepła. Wkłady dzielimy głównie na wkłady stalowe i żeliwne. Stalowe mają mniejszą zdolność grzewczą, ale są bardziej estetyczne. Żeliwne natomiast są bardzo mosiężne i ciężkie. Idealnie nadają się do skutecznego dogrzewania mieszkania, ale są zdecydowanie mniej estetyczne. Poza tym kominek z wkładem możemy wyposażyć w dodatkowe technologie po ty, aby jeszcze lepiej ogrzewać całe mieszkanie, lub nawet wodę użytkową.

Kominek otwarty natomiast, jak sama nazwa wskazuje – jest otwarty. Jego palenisko otwarte jest na kontakt z domownikami, dlatego w wielu przypadkach jest bardziej estetyczny. Możemy cieszyć się pięknem płomieni lub po bezpośrednio czuć jego ciepło. Do montażu natomiast musi posiadać konkretną, wolną przestrzeń. Jest zdecydowanie mniej wydajny, jeżeli chodzi o produkowanie energii. Sporo ciepła ulatnia się poprzez komin, dlatego jest dużo mniej efektywny pod tym właśnie względem. Polecamy również spojrzeć na te kominki Katowice.

Wady i zalety

Jak już wcześniej wspominaliśmy, obydwie opcje mają swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o kominki z wkładem to ich zdecydowaną zaletą jest przede wszystkim funkcja grzewcza. Przy odpowiedniej konfiguracji może być nawet skutecznym głównym źródłem ciepła w domu. Jest to również opcja lepsza pod względem estetycznym, jeżeli posiadamy bardziej nowoczesną aranżację. Wówczas przy odpowiednim doborze wkładu kominkowego będzie to na pewno mocny punkt naszej aranżacji.

Decydując się na kominek otwarty, stawiamy przede wszystkim na aranżację bardziej klasyczną – tradycyjną. W tym stylu, kominek otwarty będzie świetnie się prezentował. Ma on jednak sporo wad. Przede wszystkim potrzebuje on odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Dodatkowo nie jest tak bardzo wydajny, jak kominek z wkładem. Poza tym kominek otwarty nie wolno pozostawiać bez opieki – musi być cały czas pod nadzorem osoby dorosłej. Wymaga on również odpowiedniego czyszczenia. Do tego wszystkiego dochodzą zapachy palonego drewna, co nie dla wszystkich jest atrakcyjne.

Jak widać obydwie opcje zdecydowanie różnią się od siebie. To na co się zdecydujemy zależy tak naprawdę od naszej aranżacji, jak i od samych oczekiwań od kominka.

REKLAMA
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone