Zamknij
REKLAMA

Co to znaczy dom pasywny - cena budynku pasywnego?

13:54, 05.12.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Dom pasywny wznoszony jest znanymi od lat technologiami budowy. Jednak jego cechą wyróżniającą jest skuteczna izolacja termiczna, pozwalająca do minimum ograniczyć zapotrzebowanie na energie cieplną. Niejednokrotnie domy pasywne mylone są z energooszczędnymi, gdzie źródłem ciepła jest pompa ciepła lub ekonomiczny kocioł kondensacyjny.

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny wznoszony jest znanymi od lat technologiami budowy. Jednak jego cechą wyróżniającą jest skuteczna izolacja termiczna, pozwalająca do minimum ograniczyć zapotrzebowanie na energie cieplną. Niejednokrotnie domy pasywne mylone są z energooszczędnymi, gdzie źródłem ciepła jest pompa ciepła lub ekonomiczny kocioł kondensacyjny.  Natomiast założeniem budowy domu pasywnego jest, aby instalacji grzewczej właściwie nie było. Odpowiednią temperaturę w domu pasywnym powinny zapewnić wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, pompa ciepła, kolektory słoneczne. Przyjmuje się, że domy energooszczędne potrzebują 50 kWh/m2/rok, podczas gdy domy pasywne charakteryzują się zapotrzebowaniem energetycznym wynoszącym 15 kWh/m2/rok. Dla porównania tradycyjny budynek wymaga aż 120 kWh/m2/rok. Jak widać, dom wybudowany zgodnie ze standardem pasywnym minimalizuje również koszty eksploatacyjne. Budowa domu pasywnego ma  nieocenione korzyści z punktu widzenia ochrony środowiska. Domy pasywne nie emitują szkodliwych gazów na zewnątrz, ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w dużych miastach zmagających się ze smogiem. Pozostając w temacie ekologicznego budownictwa warto wspomnieć o przydomowych oczyszczalniach ścieków. W dalszym ciągu znaczna część kraju nie jest skanalizowana. Zmusza to mieszkańców do radzenia sobie z produkowanymi ściekami we własnym zakresie. Proekologicznym rozwiązaniem są przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Urządzenia te charakteryzują się wysoką redukcją zanieczyszczeń. Oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać do nawadniania drzew i krzewów ozdobnych tym samym ograniczając zużycie wody pitnej. Biologiczne oczyszczalnie charakteryzują się również niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz nieuciążliwą eksploatacją. Aby cieszyć się przez lata posiadaniem własnej oczyszczalni ścieków, należy sprawdzić czy urządzenie posiada certyfikat CE.

Koszt budowy domu pasywnego

Budowa domu pasywnego jest znacznie droższa od budownictwa tradycyjnego. Już na etapie zakupu projektu obserwuje się znaczną różnicę. Koszt gotowego projektu domu tradycyjnego przeważnie oscyluje w granicach 2-4 tysięcy złotych. Natomiast koszt gotowego projektu domu pasywnego to wydatek około 5 tysięcy złotych. Znacznie droższe są projekty indywidualne, tu ceny wynoszą nawet 8-25 tysięcy złotych. Ponadto budowa domu pasywnego wiąże się z montażem dodatkowych instalacji. Zakładając, że budowa domu o powierzchni 100 m2 do stanu deweloperskiego wynosi około 280-300 tysięcy złotych, to budowa domu pasywnego o tym samym metrażu wyniesie nas 370-400 tysięcy złotych.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA