Zamknij
Ważne

Co to znaczy dom pasywny - cena budynku pasywnego?

artykuł sponsorowany + 13:54, 05.12.2019 Aktualizacja: 13:56, 05.12.2019
Skomentuj

Dom pasywny wznoszony jest znanymi od lat technologiami budowy. Jednak jego cechą wyróżniającą jest skuteczna izolacja termiczna, pozwalająca do minimum ograniczyć zapotrzebowanie na energie cieplną. Niejednokrotnie domy pasywne mylone są z energooszczędnymi, gdzie źródłem ciepła jest pompa ciepła lub ekonomiczny kocioł kondensacyjny.

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny wznoszony jest znanymi od lat technologiami budowy. Jednak jego cechą wyróżniającą jest skuteczna izolacja termiczna, pozwalająca do minimum ograniczyć zapotrzebowanie na energie cieplną. Niejednokrotnie domy pasywne mylone są z energooszczędnymi, gdzie źródłem ciepła jest pompa ciepła lub ekonomiczny kocioł kondensacyjny.  Natomiast założeniem budowy domu pasywnego jest, aby instalacji grzewczej właściwie nie było. Odpowiednią temperaturę w domu pasywnym powinny zapewnić wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, pompa ciepła, kolektory słoneczne. Przyjmuje się, że domy energooszczędne potrzebują 50 kWh/m2/rok, podczas gdy domy pasywne charakteryzują się zapotrzebowaniem energetycznym wynoszącym 15 kWh/m2/rok. Dla porównania tradycyjny budynek wymaga aż 120 kWh/m2/rok. Jak widać, dom wybudowany zgodnie ze standardem pasywnym minimalizuje również koszty eksploatacyjne. Budowa domu pasywnego ma  nieocenione korzyści z punktu widzenia ochrony środowiska. Domy pasywne nie emitują szkodliwych gazów na zewnątrz, ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w dużych miastach zmagających się ze smogiem. Pozostając w temacie ekologicznego budownictwa warto wspomnieć o przydomowych oczyszczalniach ścieków. W dalszym ciągu znaczna część kraju nie jest skanalizowana. Zmusza to mieszkańców do radzenia sobie z produkowanymi ściekami we własnym zakresie. Proekologicznym rozwiązaniem są przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Urządzenia te charakteryzują się wysoką redukcją zanieczyszczeń. Oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać do nawadniania drzew i krzewów ozdobnych tym samym ograniczając zużycie wody pitnej. Biologiczne oczyszczalnie charakteryzują się również niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz nieuciążliwą eksploatacją. Aby cieszyć się przez lata posiadaniem własnej oczyszczalni ścieków, należy sprawdzić czy urządzenie posiada certyfikat CE.

Koszt budowy domu pasywnego

Budowa domu pasywnego jest znacznie droższa od budownictwa tradycyjnego. Już na etapie zakupu projektu obserwuje się znaczną różnicę. Koszt gotowego projektu domu tradycyjnego przeważnie oscyluje w granicach 2-4 tysięcy złotych. Natomiast koszt gotowego projektu domu pasywnego to wydatek około 5 tysięcy złotych. Znacznie droższe są projekty indywidualne, tu ceny wynoszą nawet 8-25 tysięcy złotych. Ponadto budowa domu pasywnego wiąże się z montażem dodatkowych instalacji. Zakładając, że budowa domu o powierzchni 100 m2 do stanu deweloperskiego wynosi około 280-300 tysięcy złotych, to budowa domu pasywnego o tym samym metrażu wyniesie nas 370-400 tysięcy złotych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JanowskiJanowski

0 0

Nie można zapominać również o odpowiednich oknach. Ja polecam te od firmy Atos z Lublina, bo są świetnej jakości.

10:48, 03.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Ważny zawodnik Anwilu przenosi się do Hiszpanii

Oniemiał za te grosze tu siedzieć w tym czarnobylu

Brait5555

05:30, 2025-07-03

Matka napisała, co spotkało jej syna. Reakcja

Wielki szacunek dla rodziców za wychowanie synów, wielki szacunek dla synów, że nie marnują tych nauk. Widuję przypadki zachowań młodzieży, które zasługują na wyróżnienie. Niedawno, w autobusie młoda dziewczyna (może 16-17 to letnia), ustąpiła miejsca starszej kobiecie, która stanęła przy siedzeniu przez nią zajętym. Nie było by w tym może niczego specjalnego (po prostu dobre wychowanie), gdyby nie fakt, że nieco dalej było kilka wolnych miejsc. Myślę, że ta dziewczyna pomyślała, że przejście dla tej kobiety, w czasie jazdy autobusu, może sprawić jej problem, więc ustąpiła jej swoje miejsce. Myślę, że zarówno rodzice, jak i ci młodzi ludzie, mogą być z siebie dumni. Grzeczność i kultura jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jak mówi przysłowie - "Czym skorupka za młodu nasiąknie ...". Szkoda tylko, że musimy takimi zachowaniami zachwycać się, bo niestety nie są one regułą lub chociażby zwykłą codziennością.

witz2

22:56, 2025-07-02

Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA

Dla większości mieszkańców Włocławka, przebieg S10 jak najbliżej miasta to atut. Trudniej dla tych, co będą mieli drogę pod nosem. Niestety, ale nigdy nie będzie idealnego przebiegu nowej trasy. Nowy most (o ile będą zjazdy), blisko miasta, to zdecydowana korzyść dla większości mieszkańców.

Jimmy

22:55, 2025-07-02

Medaliści igrzysk i mistrzostw świata na stadionie OSiR

A co to za Stadion? To Narodow? A ma jakiegoś? Sponsora?

Arabsko angielskie!

22:01, 2025-07-02

0%