Zamknij
REKLAMA

Radca prawny a adwokat – czy to tacy sami prawnicy?

08:35, 10.12.2019 | Artykuł partnera
Skomentuj

W Polsce jako jednym z niewielu krajów nadal spotyka się tak zwaną dychotomię zawodów prawniczych, czyli podział na radców prawnych i adwokatów. Co to oznacza?

W opinii wielu osób radca prawny to prawnik, który zajmuje się wyłącznie udzielaniem porad prawnych. Adwokat to ten specjalista, do którego udajemy się wtedy, gdy chcemy uzyskać wsparcie także podczas prowadzonych rozpraw. W rzeczywistości jednak takie przeświadczenia są błędne. Kim dokładnie jest radca prawny, a kim adwokat?

Radca prawny a adwokat – czym różnią się między sobą?

Profesja radcy prawnego w Polsce wywodzi się z czasów PRL-u, gdy prawnicy ci zajmowali się obsługą prawną państwowych przedsiębiorców. Byli wówczas przez nie zatrudniani i świadczyli swoje usługi tylko na ich rzecz. Po 1989 roku zawód radcy prawnego został uwolniony, jednak początkowo nie posiadał on takich samych uprawnień jak adwokat. Teraz jednak możliwości w świadczeniu usług prawnych tych prawników są niemalże takie same. Obecnie zarówno adwokat, jak i radca prawny Katowice oraz w innych miejscowościach może zapewnić swoim klientom taką samą obsługę. Obejmuje ona zatem poradnictwo prawne, przygotowywanie i opiniowanie pism, reprezentację w sądzie i przed innymi organami. Główna różnica pomiędzy prezentowanymi zawodami dotyczy faktu, że radca prawny może być zatrudniony w firmie. W takiej sytuacji nie może on jednak występować w charakterze obrońcy swojego pracodawcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Znajdź najlepszego prawnika on-line!

Szukasz dobrego prawnika? Jeśli nie posiadasz konkretnych rekomendacji, skorzystaj z wyszukiwarki i wybierz go już teraz! Po wpisaniu do okienka wyszukiwarki słów typu „radca prawny Katowice” lub podobnych można natychmiast zobaczyć adresy kancelarii działających w danej lokalizacji. Na stronach internetowych możemy również zapoznać się bliżej z ofertami, a także znaleźć dane kontaktowe, aby umówić się na spotkanie w dogodnym dla nas terminie. W sieci możemy także wyszukać opinie dotyczące konkretnych kancelarii prawnych.

(Artykuł )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA