Zamknij

Ashwagandha - dlaczego warto stosować naturalne suplementy diety

09:58, 23.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:59, 23.12.2019
Skomentuj

Wielu z nas zastanawia się zapewne, dlaczego warto stosować naturalne suplementy diety. Kwestia ta powraca nieustannie zwłaszcza w przypadku, kiedy zostajemy poddawani ekspozycji na długotrwały stres lub sytuacja życiowa zmusza nas do podjęcia większego niż zazwyczaj wysiłku psychofizycznego.

Ashwagandha jako wartościowa alternatywa wobec syntetycznych środków antystresowych

Metod radzenia sobie ze stresem jest wiele. Najzdrowsze z nich — takie jak na przykład aktywność fizyczna tudzież medytacja — angażują często w znacznym stopniu nasz cenny czas. W takiej sytuacji wielu z nas ulega pokusie sięgnięcia po syntetyczne środki antystresowe. Metody te są jednak obarczone ewidentnymi wadami. Mogą one bowiem działać usypiająco, a nawet uzależniać. W takiej sytuacji warto zdecydować się na ziołowe specyfiki. Jednym z nich jest ashwagandha.

Skład jako tło dobroczynnego działania ashwagandhy

Swój pozytywny wpływ na organizm ashwagandha zawdzięcza zawartości wartościowych składników aktywnych. Należą do nich przede wszystkim witanolidy, które reprezentują bardziej szeroką kategorię związków określanych jako steroidowe laktony, które słyną ze swoich bogatych właściwości antybakteryjnych oraz antykancerogennych. Dodatkowo witanolidy, z których najbardziej ceniona jest witaferyna A, pomagają w stanach przewlekłego stresu oraz wspierają naszą pamięć i koncentrację. Oczywiście im wyższa zawartość witanolidów, tym większa skuteczność ekstraktu z ashwagandhy.

Długotrwałe stosowanie ashwagandhy z perspektywy badań naukowych

W przeciwieństwie do syntetycznych farmaceutyków o działaniu antystresowym ashwagandha nie uzależnia. Oznacza to w praktyce, że organizm nie wykształca w sobie tolerancji na zawarte w suplemencie składniki. Innymi słowy, nawet prazy długotrwałym aplikowaniu suplementu nie ma potrzeby zwiększania dawki.

Interesujące badanie w tej materii przeprowadził indyjski ośrodek Ashwins Health Care and Research Centre w miejscowości Hyderabad. Zestresowani ochotnicy, którzy przez okres 2 miesięcy przyjmowali 600 miligramów preparatu dziennie, doświadczyli obniżenia wartości markerów stresu we krwi, co czyniło ich bardziej odpornymi na stresogenne sytuacje w przyszłości.

Ashwagandha jako adaptogen — tajemnica skuteczności suplementu?

Ashwagandha jest klasyfikowana jako adaptogen. Adaptogeny są cennymi związkami ziołowymi, które muszą przejawiać trzy charakterystyczne cechy. Po pierwsze, muszą one stymulować równowagę (homeostazę) różnych funkcji organizmu. Po drugie, są one nietoksyczne — oczywiście pod warunkiem zgodnego z zaleceniami stosowania. Po trzecie, odznaczają się one holistycznym działaniem — wywierają one pozytywny wpływ na cały ludzki organizm, a nie jedynie na konkretny układ lub narząd. Ashwagandha — której łacińska nazwa brzmi „withania somnifera” — działa zatem niezwykle wszechstronnie. Wspiera ona bowiem między innymi system nerwowy, układ hormonalny, krwionośny i rozrodczy. Ponadto, wieloaspektowy prozdrowotny wpływ specyfiku skutkuje finalnie opóźnieniem się procesów starzenia organizmu.

Warto też zwrócić uwagę na inne produkty - np. takie jak kurkumina.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%