Zamknij
REKLAMA

Czy można odpalać fajerwerki w Sylwestra?

11:57, 28.12.2019 | .
Czy można odpalać fajerwerki w Sylwestra? fot. depositphotos.com

Już za kilka dni Sylwester –wyjątkowa noc, gdy hucznie witamy Nowy Rok, jednocześnie żegnając ten mijający. Nieodłącznym elementem tej zabawy są tradycyjnie fajerwerki, wokół których narosło w ostatnim czasie wiele mitów i niedopowiedzeń.

Wydaje się, że sztuczne ognie towarzyszą nam od zawsze. Wykorzystywanie fajerwerków podczas świętowania jest wszakże głęboko zakorzenione w tradycji praktycznie wszystkich narodowości, z Polską włącznie. Ich geneza sięga przecież starożytnych Chin. W Europie w pracach nad materiałami pirotechnicznymi przodowali Włosi, którym przypisuje się wynalezienie kolorowych fajerwerków. Tam też, pod koniec XIV wieku, użyto po raz pierwszy sztucznych ogni podczas obchodów Zielonych Świąt do stworzenia podobizny gołębia, który miał symbolizować Ducha Świętego. Możemy się tylko domyślać ile emocji musiało towarzyszyć świadkom tego niezwykłego wydarzenia! Od tego momentu zyskiwały na popularności również w innych krajach, takich jak Francja, Niemcy czy Anglia.

Dziś w świadomości Polaków fajerwerki funkcjonują jako produkt ściśle związany z okresem sylwestrowym. Tymczasem jak pokazują liczne dane (http://www.worldstopexports.com/fireworks-exporters/) aż 70% sprzedaży fajerwerków w Polsce ma miejsce w ciągu roku! I nie ma tym absolutnie nic dziwnego. Przecież na całym świecie towarzyszą nie tylko obchodom Sylwestra i Nowego Roku, ale wielu ważnym wydarzeniom, takim jak imprezy okolicznościowe, eventy, koncerty, a nawet wesela. Ogromna różnorodność barw, efektów, kształtów i ich konfiguracji na niebie sprawiają, że są doskonałym dodatkiem wszelkich radosnych chwil w naszym życiu. Trudno bowiem znaleźć coś równie zjawiskowego jak malowane ogniem obrazy na nocnym niebie.

Największe wątpliwości związane z fajerwerkami związane są dziś z dwiema kwestiami: legalności oraz bezpieczeństwa ich używania.

Korzystanie ze sztucznych ogni do celebracji Sylwestra, tj. 31 grudnia i 1 stycznia jest całkowicie legalne. Nawet jeśli miasto czy gmina nie zdecydują się na organizację pokazu noworocznego – KAŻDY MA DO TEGO PEŁNE PRAWO. Co więcej, w określonych przypadkach możemy również używać fajerwerków w ciągu roku. Często należy przedtem wystąpić o specjalną zgodę właściwego organu (np. Prezydenta Miasta). Przede wszystkim należy jednak pamiętać o niezakłócaniu porządku publicznego, dlatego fajerwerki należy odpalać przed godziną 22.

Absolutnie najważniejszą sprawą jest jednak bezpieczeństwo, zarówno własne jak i osób postronnych. Fajerwerków należy używać ODPOWIEDZIALNIE. Warto przy tym kierować się kilkoma istotnymi zasadami:

1. Planując zakup, pomyśl najpierw o miejscu, gdzie fajerwerki będą odpalane – dopasuj rodzaj i moc. Jeśli niedaleko znajdują się newralgiczne obiekty, jak szpitale czy schroniska dla zwierząt, pomyśl o zakupie cichych fajerwerków.

2. Przed odpaleniem zawsze zapoznaj się z instrukcją – wypadki często biorą się z niewłaściwego sposobu użycia:

  • W przypadku rakiet pamiętaj, żeby nigdy nie trzymać ich w dłoni – drewniany kijek jest integralną jej częścią i rakieta wylatuje razem z nim
  • Petardy należy położyć, podpalić i niezwłocznie się oddalić. Nigdy nie trzymaj ich w dłoni. 
  • Rzymskich ogni nie trzymamy w dłoni. Nie ma fajerwerków, które można bezpiecznie trzymać rękoma! 
  • Stosunkowo najbezpieczniejsze są baterie/wyrzutnie.

Pamiętaj jednak, aby nigdy się nad nimi nie pochylać, zarówno przed jak i po użyciu.

3. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych.

4. Fajerwerki należy bezwzględnie odpalać będąc TRZEŹWYM.

5. Jeśli jesteś posiadaczem zwierzęcia, które może bać się wystrzałów możesz mu pomóc odpowiedni działaniami. Wśród dostępnych na rynku wyrobów możemy znaleźć również takie, które są przyjazne zwierzętom, np. fontanny, dymy, flary. 

6. Zwracaj uwagę na jakość kupowanych fajerwerków. Każdy produkt powinien mieć stosowny certyfikat i być wolny od wad, np. wgnieceń.

7. Szukaj sprawdzonych sprzedawców. Wykorzystaj ich wiedzę i doświadczenie, żeby wystrzałowo i bezpiecznie spędzić Sylwestra.

Serdecznie zapraszamy do naszych punktów sprzedaży:

  1. Sklep z fajerwerkami przy ul. Złotej 3
  2. Przed wejściem do hipermarketu Tesco
  3. Przy markecie Kaufland, namiot obok Urzędu Skarbowego

Życzymy świetnej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku!

www.fajerwerkiwloclawek.pl ; https://www.facebook.com/fajerwerkiwloclawek/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone