Zamknij

Jak wybrać idealne mieszkanie?

10:16, 09.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:16, 09.01.2020

Choć dla każdego idealne mieszkanie będzie wyglądać inaczej i każdy z nas gdzie indziej będzie czuł się jak w domu, to jest kilka wytycznych i wskazówek, którymi warto się kierować wybierając mieszkanie. Na naszej stronie znajdziesz pełną ofertę mieszkaniową dla różnych miast, jednak zanim się z nią zapoznasz, dowiedz się, jak znaleźć idealne mieszkanie:

1. Weź pod uwagę swoje potrzeby

Nie każdemu będzie pasować to samo mieszkanie. Ba, każdy z nas ma inne gusta i potrzeby, a przez to każdy z nas potrzebuje innego mieszkania. Niektórzy lubią mieć dużą, otwartą kuchnię, by móc zapraszać gości i gotować dla nich lub z nimi, a potem wspólnie jeść, innym wystarczy niewielka kuchnia z jednym blatem, lodówką, piekarnikiem i - koniecznie - mikrofalówką. Podobnie w kwestii sypialni - jednym nie przeszkadza spanie na kanapie w salonie i dodatkowe pomieszczenie chętniej przeznaczą na gabinet, warsztat albo pokój dla dziecka, za to inni nie wyobrażają sobie życia bez sypialni będącej oddzielnym pomieszczeniem. Szukając mieszkania, zastanówcie się, jakie pomieszczenia i jakie elementy chciałbyś koniecznie mieć w swoim mieszkaniu, a jakie możesz sobie odpuścić. Dzięki temu będzie ci łatwiej ocenić, czy dana oferta jest dla ciebie interesująca, czy raczej nie.

2. Myśl perspektywicznie

Wybierając mieszkanie pomyśl nie tylko o swoich bieżących potrzebach, ale także o planach na przyszłość - i tą tą kilkunastoletnią. Nawet jeśli obecnie jesteś singlem prężnie rozwijającym swoją karierę i wychodzącym ze znajomymi na miasta, by się rozerwać, już niedługo coś może się zmienić. Wtedy twoja wymarzona kawalerka może okazać się… nie do końca idealna. Być może poznasz kogoś i postanowicie razem zamieszkać - niektóre pary mieszkają w kawalerkach, jednak doświadczenie mówi, że warto mieć co najmniej tyle pomieszczeń,nie licząc łazienki, ilu domowników, by “można było do siebie odpocząć”. A gdy pojawią się dzieci, kawalerka to zdecydowanie za mało. Warto wziąć to pod uwagę kupując mieszkanie - wszak nikomu nie chce się przeprowadzać co kilka lat.

3. Nie przepłacaj

Jeśli założyłeś sobie, że chcesz wydać na mieszkanie jakąś konkretną kwotę, to o ile jest to kwota realna i da się za nią kupić mieszkanie spełniające inne twoje wymagania, nie wydawaj dużo więcej. Jeśli będziesz dobrze się czuł z przekroczeniem budżetu o 10 procent, w porządku, ale jeśli zapłacisz dwa razy więcej niż planowałeś, biorąc przy okazji dużo większy kredyt, na pewno nie będziesz zadowolony z zakupu, a przez to nie będziesz w stanie cieszyć się mieszkaniem. Widmo wieloletniego kredytu - zwłaszcza w sytuacji, w której można go było uniknąć - może zepsuć każdą radość z własnego mieszkania. Z drugiej strony, niekiedy warto zrewidować swoje założenia. Jeśli wyznaczyłeś sobie budżet nie zważając na rynkowe realia lub nie będący ich w pełni świadomym, może się okazać, że albo kupisz mieszkanie droższe, mniejsze, w o wiele gorszej lokalizacji, albo w dużo niższym standardzie niż planowałeś. Pomyśl, którą z tych rzeczy jesteś w stanie nagiąć - budżet, wymagania rozmiarowe, lokalizacyjne, czy może jesteś gotowy zamieszkać w tańszym mieszkaniu w gorszym standardzie?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%