Zamknij

Blachodachówka w architekturze mieszkalnej

00:00, 21.02.2020 artykuł sponsorowany

Budując wymarzony dom, pragniemy by był on naszą ostoją, miejscem bezpiecznym, w którym dorastają nasze dzieci, toczy się rodzinne życie ze wszystkimi radościami i smutkami. Upragniony dach nad głową – do tego dążymy dosłownie i w przenośni. Stając przed dylematem wyboru pokrycia dachowego, jednocześnie solidnego, lekkiego i trwałego, docieramy do blachodachówki. Czy rzeczywiście warto na nią postawić? Oto 5 zalet blaszanych dachów w architekturze mieszkalnej.

Estetyka

Jeśli blachodachówka kojarzy wam się z niezbyt wyszukanym czy wręcz tandetnym kształtem, nic bardziej mylnego. Stawiając na gont blaszany, możemy wybierać spośród najbardziej wyszukanych form, począwszy od tych imitujących tradycyjny dach z drewna, po nowoczesne i wyszukane profile. Możecie wybierać spośród wielu kolorów, toteż zupełnie odpada problem dopasowania dachu do planu zagospodarowania przestrzennego. Stylowe chatki góralskie czy prostolinijne domki skandynawskie – bez względu na rodzaj projektu, blachodachówka daje szerokie możliwości dopełnienia konstrukcji.

Trwały materiał

Dach blaszany, mimo że o wiele lżejszy niż dachówka betonowa czy ceramiczna, jest niezwykle wytrzymały. Jeśli wybierzemy dachy Gerard, otrzymujemy profil z posypką wulkaniczną. Substancja na bazie bitumu, używana w czasie drugiej wojny światowej do wzmocnienia strategicznych budynków w wielkiej Brytanii, czyni blachodachówkę niezwykle wytrzymałą. Stop aluminium, krzemu i cynku sprawia, że jest odporna na korodowanie. Dodatkowo innowacyjny, ośmiopunktowy i horyzontalny system mocowania sprawia, że nawet wiatr wiejący do 200 km/h nie jest w stanie jej poderwać.

Lekkość

Choć może się wydawać, że cięższe dachy dają większą stabilność, nie oznacza to, że im lżejszy dach, tym mniejsza wytrzymałość na czynniki środowiskowe. Dach blaszany jest lekki. Dużo lżejszy niż dachy betonowe czy ceramiczne, nawet o 7 razy! Jednak wzmocnienie go bitumem, posypką wulkaniczną i systemem montażu sprawia, że nie straszne mu silne podmuchy, śnieg czy lód. Oprócz wytrzymałości dachy Gerard nie obciążają konstrukcji. Dzięki temu mogą być układane nawet na nieodnowionych szkieletach. Co więcej, dzięki lekkości dachówki, zyskujemy na czasie – układa się ją szybko i sprawnie. Oszczędzamy też przy transporcie, który możemy ograniczyć do jednego przejazdu średniej wielkości ciężarówką – zmieścimy tam profile do pokrycia aż dziesięciu domów!

Ekologia

Ekonomiczny transport to jedna z cech, które czynią blachodachówkę przyjazną środowisku. Ale stal jest również bardzo przyjaznym materiałem, który jako surowiec nadaje się do wielokrotnego przetwarzania. Dach blaszany nie wymaga od nas też rozbudowy konstrukcji więźby. Ponieważ jest lekki, na przygotowanie szkieletu zużyjemy mniej drewna!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%