Zamknij
REKLAMA

Kolokacja serwerów - na czym polega

09:30, 25.03.2020 | materiały partnera

Kolokacja serwerów to bardzo przydatna usługa dla dużych i mniejszych firm. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z takiej możliwości, głównie ze względu na obniżenie kosztów i wprowadzenie bezpieczeństwa cybernetycznego. Na czym polega kolokacja serwerów i dlaczego warto z niej skorzystać? Oto krótki poradnik.

  1. Kolokacja serwerów - na czym polega?
  2. Dlaczego warto zdecydować się na kolokację serwerów?

Kolokacji serwerów - na czym polega?

Kolokacja serwerów to bardzo przydatna usługa, która polega na wynajęciu przestrzeni u innego podmiotu. Składuje się tam urządzenia IT, głównie serwery oraz macierze dyskowe. Przechowuje się w specjalnych szafach typu rack, które mogą należeć do właściciela serwerów lub do właściciela powierzchni. Firmy udostępniające powierzchnie, zapewniają również klientom niezbędną infrastrukturę. Najczęściej są to: zasilanie podstawowe, awaryjne, a także klimatyzacja. Oprócz tego klienci mogą liczyć również na fizyczną ochronę dostępu do wszystkich danych. Dzięki temu cały sprzęt jest zabezpieczony. Wszystkie parametry dotyczące przechowywania oraz zabezpieczania sprzętu są bezpośrednio ustalane z klientami. 

Dlaczego warto zdecydować się na kolokację serwerów?

Bezpieczeństwo danych dla każdej firmy powinno stanowić jedną z najważniejszych kwestii. Dlatego warto skorzystać z opcji kolokacji serwerów. Przede wszystkim wpływa to zminimalizowanie ryzyka w przypadku niedostępności serwerów i systemów IT, która może być spowodowana utratą zasilania bądź awarią klimatyzacji. Dodatkowo można liczyć na całodobowe wsparcie ekspertów. Praktycznie każda firma oferująca swoim klientom kolokację serwerów zabezpiecza urządzenia przed pożarami. Dostępny jest również monitoring oraz ochrona danych. Dzięki temu nie trzeba się martwić o wyciek najważniejszych danych. Oprócz tego odciążamy nasz dział IT, który ma możliwość pełnego skupienia się na najważniejszych rzeczach związanych z prowadzeniem firmy. 

W niektórych przypadkach firmy decydują się na wynajęcie całkowicie odrębnej przestrzeni, która nie jest współdzielona z innymi firmami. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na podjęcie współpracy z firmami udostępniającymi najem powierzchni w serwerowni. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów. Statystyki pokazują, że o wiele droższe jest prowadzenie własnej serwerowni. Istotne są również wyżej wspomniane kwestie bezpieczeństwa. Korzystanie z usług fachowców w tej dziedzinie pozwala nam skupić się na własnym i najważniejszym dla nas biznesie. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA