Zamknij
REKLAMA

Co jest najważniejsze przy zakupie okna?

12:42, 28.05.2020 | Materiały partnera

Kupując okna warto mieć na uwadze kilka aspektów. Dzięki temu wybierzemy te modele, które spełnią nasze oczekiwania. Jakie więc okna będą najlepsze do naszego domu?

Okna do domu – jakie parametry są kluczowe?

Okien nie kupujemy codziennie. To inwestycja na lata, więc zakup nie może być przypadkowy. Kupując okna musimy zadbać zarówno o ich wygląd, jak i funkcjonalność. Produkty dopuszczone do sprzedaży muszą być odpowiednio oznakowane. Najczęściej znajdziemy na etykietach znaki budowlane B i CE. Wszelkie interesujące dane będą także zawarte w karcie wyrobu. Oprócz daty i serii produkcji znajdziemy tam również informacje o wodoszczelności i przepuszczalności powietrza. Świadectwa tych badań są niezwykle cenne, gdyż dają nam gwarancję na temat deklarowanych parametrów. Możemy je podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczymy te, które są ważne pod względem konstrukcyjnym. Będzie więc to odporność na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, czy przepuszczalność powietrza. Do drugiej grupy natomiast zaliczymy wszelkie parametry dotyczące funkcjonalności. Mówimy więc tu o akustyce, przenikaniu ciepła, czy zabezpieczeniach antywłamaniowych.

Okna do domu – jak zmienia się współczynnik ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła to obecnie jeden z najważniejszych parametrów. To od jego wartości zależy, jaka będzie utrata ciepła przez otwory okienne. Wytyczne są aktualizowane regularnie, a okna i drzwi muszą spełniać coraz to surowsze normy. W tym roku współczynnik musi wynosić 1,1 W/m2K dla okien fasadowych i 1,3 dla dachowych. Jednak od przyszłego roku wytyczne będą jeszcze bardziej restrykcyjne i każda z wartości będzie musiała być niższa o 0,2. Dlatego już dziś warto wybierać te okna, które spełniają przyszłoroczne kryteria. Znajdziesz je chociażby w tym miejscu https://zebrano.eu/oferta/okna/. Poza tym warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia antywłamaniowe. Nie bez znaczenia będzie także przepuszczalność światła. Im wyższa, tym lepiej dla nas. Jeśli mamy wątpliwości to warto poradzić się specjalistów w tej kwestii.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA