Zamknij

Jak wybrać dobrą karmę dla kota?

12:48, 26.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:50, 26.06.2020

Właściciele kotów często mają problem z wyborem odpowiedniej karmy dla swego pupila. Wybór karm jest bardzo szeroki. Dobre karmy dla kotów zawierają duże ilości mięsa. Im więcej mięsa, tym lepiej. Kot potrzebuje białka i tłuszczu zwierzęcego, dlatego te składniki powinny stanowić zdecydowaną większość posiłku dla kota.
 

Składniki pochodzenia roślinnego stanowią niewielką wartość odżywczą dla kota. Karma dla mruczącego pupila powinna zawierać też jak największe ilości tauryny. Przedawkowanie tauryny u kotów praktycznie jest niemożliwe. Tauryna to aminokwas odpowiadający za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego zwierzęcia i za prawidłową pracę serca.

Koty to z natury zwierzęta mięsożerne, ich układ pokarmowy jest przystosowany do tego, by składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia pozyskiwane były z pokarmu odzwierzęcego.

Dobra karma dla kota powinna zawierać co najmniej kilkadziesiąt procent mięsa i jego podrobów. Nie powinno się kupować karm, których składnikiem jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Takie karmy są tańsze, ale zawartość mięsa w takich karmach może być minimalna, a produktami pochodzenia zwierzęcego zazwyczaj są niejadalne części zwierząt (rogi, pióra, kopyta). To odpady z rzeźni, które powinno się wyrzucić. Tanie karmy zawierają też wiele sztucznych składników.

Karmy suche

Karmy suche są wygodne w użyciu. Wystarczy nawet raz dziennie wsypać do miski odpowiednią porcję karmy i kot będzie miał zapewniony stały dostęp do pożywienia przez cały dzień. Nie trzeba się obawiać, że karma się zepsuje. Suchej karmy nie trzeba podgrzewać ani rozdrabniać. Po spożyciu karmy suchej kot odczuwa większe pragnienie, dlatego musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej, czystej wody.

Suche karmy pozwalają lepiej utrzymać higienę jamy ustnej niż karmy mokre. Podczas rozgryzania karmy suchej dochodzi do ścierania odkładającej się płytki nazębnej. W ten sposób minimalizowany jest negatywny wpływ płytki nazębnej na kondycję dziąseł.

Karmy mokre

Karmy mokre zawierają w swoim składzie spore ilości wody. Dlatego kaloryczność karm mokrych jest mniejsza niż kaloryczność karm suchych. Karmy mokre są więc polecane zwierzętom z nadwagą. Zmniejszają ryzyko powstania otyłości, ułatwiają też proces odchudzania.

Karmę mokrą po otwarciu należy przechowywać w lodówce. Przed podaniem jej zwierzęciu trzeba ją podgrzać do temperatury pokojowej.

 

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%