Zamknij
REKLAMA

Choroby spawaczy związane z ryzykiem zawodowym - jak im przeciwdziałać?

12:21, 15.12.2020 | materiały partnera

Chociaż osoby wykonujące zawód spawacza powinny dbać o ochronę swojego ciała i odpowiednią wentylację miejsca pracy, nadal są narażone na duże ryzyko utraty zdrowia. Choroby zawodowe spawaczy obejmują układy oddechowy i mięśniowo-szkieletowy, a także wzrok i słuch. Zobacz, jakie są najczęstsze choroby spawaczy i co zrobić, aby im przeciwdziałać.

Z artykułu dowiesz się:

 • dlaczego praca spawacza jest niebezpieczna,
 • na jakie choroby narażony jest spawacz,
 • jak przeciwdziałać chorobom spawaczy.

Praca spawacza zajmuje jedno z pierwszych miejsc pod względem szkodliwości i uciążliwości. Dlaczego tak się dzieje? Na jakie choroby narażony jest spawacz? Jak dbać o zdrowie i mieć pewność, że praca spawacza będzie jak najmniej inwazyjna? Sprawdź!

Spawacz a zdrowie – dlaczego spawanie jest tak szkodliwe

Choroby zawodowe spawaczy są wynikiem wdychania oparów emitowanych w trakcie spawania. Dym spawalniczy składa się m.in. z tlenków azotu, tlenku węgla, ozonu, fluorowodoru i chloru. Drobne cząsteczki pyłów absorbują substancje chemiczne gazowe i przedostają się do organizmu przez drogi oddechowe, gdzie wykazują działanie toksyczne. Emitowane w trakcie spawania promieniowanie jest szkodliwe dla oczu i skóry (promienie UV mogą wywoływać nowotwory skóry).

Dodatkowo spawacze bardzo często wykonują zadania, przyjmując nienaturalne pozycje ciała. Wzrasta wówczas ryzyko urazu mechanicznego, a także innych wypadków przy pracy: porażenia prądem lub poparzenia ciała.

Sprawdź tutaj oferty pracy dla spawacza TIG

Spawacz – choroby zawodowe

Praca spawacza zakłada pojawienie się chorób zawodowych wynikających z kontaktu ze szkodliwymi substancjami w miejscu pracy. Dla spawacza choroby zawodowe, które najczęściej występują po wielu latach działalności zawodowej, to:

 • gorączka metaliczna – wywołana przez tlenki metali (cynku, miedzi, magnezu, żelaza, rtęci itp.); objawia się atakami kaszlu, bólem klatki piersiowej i głowy, które po kilku dniach mijają, nie pozostawiając szkodliwych konsekwencji,
 • pylica płuc – wywołana przez tlenek żelaza, cyny lub baru, przebiega bezobjawowo,
 • astma oskrzelowa – choroba spawaczy korzystających z różnych metod spawania.

Sprawdź oferty pracy dla pracownika produkcji

Spawacz – jak dbać o zdrowie?

Najważniejszym środkiem bezpieczeństwa, o którym powinien pamiętać spawacz, jest upewnienie się, że w miejscu pracy panuje odpowiednia wentylacja. Jeśli zadanie nie jest czasochłonne, wystarczy wentylacja ogólna. Przy dłuższych pracach należy zapewnić pracownikowi wentylację miejscową, zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach i zbiornikach.

Ponadto, aby jak najlepiej chronić swoje ciało przed chorobami zawodowymi spawaczy, pracownik powinien zastosować środki ochrony indywidualnej. Składają się na nie:

 • przyłbice spawalnicze chroniące twarz i oczy,
 • niepalna odzież ochronna,
 • obuwie ochronne,
 • rękawice spawalnicze,
 • półmaska chroniąca drogi oddechowe.

Szukasz pracy mniej obciążającej zdrowotnie? Dowiedz się, jak wygląda praca operatora CNC, co jest wymagane do jej wykonywania i jakie są oferowane zarobki.

Pracuj.pl – oferty dla operatora CNC

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%