Chyba każdy choć raz miał okazję przekonać się o tym, jak nieprzewidywalne jest życie. Niektóre przykre zdarzenia pociągają za sobą widoczne szkody: zarówno te o charakterze majątkowym, jak i uszczerbek na zdrowiu. Co można w takiej sytuacji zrobić? Postarać się o uzyskanie odszkodowania. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Uzyskanie odszkodowania w odpowiedniej wysokości wymaga zaangażowania oraz stosownej wiedzy. W poniższym artykule podpowiemy zatem, jak uzyskać odszkodowanie, a ponadto odpowiemy na pytanie: czy warto sięgać po pomoc w uzyskaniu odszkodowania?
1. Odszkodowanie – co to jest?
2. Jak uzyskać odszkodowanie?
3. Czy warto sięgać po pomoc w uzyskaniu odszkodowania?
4. Odszkodowanie – w jakim terminie można się o nie ubiegać?
5. Jakie są rodzaje odszkodowania?
Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest odszkodowanie. Otóż odszkodowanie jest świadczeniem pieniężnym, które należy się poszkodowanej w jakimś zdarzeniu losowym osobie. Wysokość takiego świadczenia powinna być adekwatna do poniesionej szkody, gdyż jest to de facto świadczenie o charakterze rekompensaty. Odszkodowanie dotyczy także potencjalnych korzyści, których osiągnięcie zostało uniemożliwione przez dane zdarzenie.
Uzyskanie odszkodowania polega na wystosowaniu pisemnego roszczenia do ubezpieczyciela. Takie pismo musi zawierać wnioskowaną kwotę, która musi być poparta odpowiednimi dowodami (rachunki itp.) oraz powinna zawierać dokumentację (np. medyczną). Samo wystosowanie pisma do ubezpieczyciela i ubieganie się o określoną kwotę nie oznacza jednak, że uznane i wypłacone odszkodowanie będzie miało adekwatną do szkody wysokość. Dlatego też warto polegać na specjalistach w tej dziedzinie i zwrócić się o pomoc przy odszkodowaniach do kancelarii odszkodowawczej KOMPENSJA.
Nie każdy wie, do kogo kierować pisma w sprawie odszkodowań, jak oszacować kwotę, która mu się należy lub czy wypłacone odszkodowanie jest adekwatne do poniesionych szkód. Uzyskanie odszkodowania nie zawsze jest także prostą i przyjemną sprawą. Ubieganie się o odpowiednio wysoką kwotę odszkodowania wymaga wiedzy, doświadczenia, a także dysponowania narzędziami. Nie ulega zatem wątpliwości, że w tym zakresie warto skorzystać z pomocy przy odszkodowaniach, jaką oferuje profesjonalna i kompetentna firma.
Kolejną nurtującą kwestią jest termin, w jakim można się ubiegać o należne odszkodowanie. Otóż można to zrobić niezwłocznie po zdarzeniu, które dotknęło osobę pokrzywdzoną. Ostatecznym terminem jest zaś data przedawnienia. Kwestie te są uregulowane za pomocą przepisów, zawartych w Kodeksie cywilnym. Warto natomiast wiedzieć, że uzyskanie odszkodowania możliwe jest nawet po wielu latach od momentu wypadku czy innego zdarzenia losowego. Przykładowo: jeżeli chodzi o wypadek komunikacyjny, to można zgłosić się do ubezpieczyciela w ciągu 3 lat. Ostatecznym termin przedawnienia mija zaś po 10 latach od zdarzenia, a gdy było ono wynikiem przestępca i sprawca pozostał nieznany, to termin ten wydłuża się do 20 lat. Pomijając wszelkie terminy, roszczenie należy zgłosić możliwie, jak najszybciej, co przyspiesza i upłynnia cały proces.
Czego najczęściej dotyczą roszczenia w formie odszkodowania? Objaśnimy pokrótce w poniższym zestawieniu:
Tłumy w Ciechocinku na spotkaniu z Trzaskowskim
Zorro wypędzi trzaska gdzie *%#)!& rośnie.
BRAWO ZORRO !
23:40, 2025-05-25
MPK zmienia rozkład od środy. Ten autobus
Ile jeszcze autobusów zostanie zlikwidowanych, gdzie jest linia 2, gdzie jest linia 18, gdzie jest linia 22, gdzie połączenia do Nasiegniewa, Cyprianki, Brześcia?
Ktoś
23:12, 2025-05-25
Nowa trasa Marszu dla Życia i Rodziny
A najśmieszniejsze i niestety najsmutniejsze jest to, że te marsze obrony życia organizują ci co krzyczą, że stosunek płciowy w prezerwatywie to największe zło.
Ktoś
23:10, 2025-05-25
Trzaskowski we Włocławku?
Jeśli wolność słowa zostanie odebrana wtedy *%#)!& i cisi będziemy prowadzeni jak owce na rzeź. George Washington
Pol
22:30, 2025-05-25