Zamknij
REKLAMA

System WMS - oto główne powody, dlaczego świetnie sprawdza się w firmach

09:48, 30.03.2021 | materiały patnera

Optymalne zarządzanie magazynem to jedno z największych wyzwań, jakim muszą sprostać firmy. Oczywiście przede wszystkim dotyczy to przedsiębiorstw skupionych na działalności logistycznej, jednak wiele innych podmiotów boryka się z problemami związanymi z niewłaściwą organizacją czy problemem z przepływem dokumentów. Odpowiedzią stają się systemy WMS. Zastosowanie technologii informatycznych w magazynie to coraz częściej standard, bez którego operowanie na wyjątkowo wymagającym rynku jest niemożliwe.

System WMS – co to jest?

Oprogramowanie komputerowe wspiera wiele sektorów działalności przedsiębiorstwa. Okazuje się bezcenne nie tylko w biurach, ale również w zdecydowanie bardziej wymagającej przestrzeni. Jedną z nich są magazyny. To to miejsce decyduje na dobrą sprawę o efektywności przetwarzania zamówień, a co za tym idzie również o bezpośrednich rezultatach osiąganych przez firmę. Wyjątkowo łatwo w nim o błędy, które są w stanie nawet sparaliżować pracę przedsiębiorstwa. – Systemy magazynowe WMS pozwalają efektywnie zarządzać wszystkimi zadaniami realizowanymi przez magazyn – mówi ekspert firmy Kotrak, zajmującej się m.in. dostarczaniem systemów WMS i innych rozwiązań informatycznych dla biznesu. – Dzięki nim udaje się zautomatyzować większość procesów oraz zdecydowanie usprawnić obieg informacji i procedury – dodaje.

Wiele zależy od wdrożenia

Dostępne na rynku systemy WMS są bardzo rozbudowane. Jednocześnie w znacznej mierze to od doboru odpowiedniego rozwiązania zależą efekty, które uda się dzięki niemu osiągnąć. Wiele w tym zakresie zależy od firmy, która będzie odpowiedzialna za wdrożenia. Odpowiedzialny dostawca powinien dobrać narzędzia do indywidualnego przypadku, a następnie zająć się również przeszkoleniem personelu, który będzie korzystać z nich na co dzień. Dzięki temu praca w systemie WMS będzie zdecydowanie prostsza i uda się wykorzystać pełnię potencjału, jaki oferuje system WMS. Należy przy tym spoglądać na transformację cyfrową z jak najszerszej perspektywy. Umożliwi to osiąganie jeszcze lepszych rezultatów.

System WMS w logistyce i nie tylko

Wykorzystanie systemu WMS w magazynie to absolutny fundament w przypadku przedsiębiorstw działających w branży logistycznej. Ten sektor nie bez przyczyny jest niezwykle ważny dla polskiej gospodarki. Według oficjalnych danych w 2017 roku logistyka i transport generowały aż 6% PKB. Pandemia koronawirusa udowodniła, że ta branża, jako jedna z nielicznych, znakomicie radzi sobie z trudnościami. Wykorzystanie systemów WMS w magazynie stało się przy tym jeszcze ważniejsze. Zintegrowane zarządzanie zasobami pozwala na efektywne działanie nawet w wyjątkowo trudnych warunkach, które wymagają np. wdrażania nowych procedur. Przygotowanie odpowiedniego zaplecza staje się wobec tego praktycznym obowiązkiem, który umożliwia lepsze radzenie sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami również w przyszłości.

System WMS w szerszym środowisku

Systemy magazynowe WMS bardzo często stanowią jeden z modułów systemów ERP (ang. Enterprise resource planning – zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa). Umożliwiają one kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami firmy. Poszczególne jednostki organizacyjne czy działy stanowią natomiast oddzielne moduły. Dzięki temu możliwe staje się osiągnięcie efektu synergii i automatyzacja procesów, co przekłada się na znaczne zwiększenie efektywności. Myśląc o wdrożeniu systemu WMS, warto zadbać również o rozwój oprogramowania typu ERP. Pozwoli to na odkrycie zupełnie nowych perspektyw i uzyskanie silniejszej pozycji na rynku.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%