Zamknij

Jak wygląda badanie słuchu i co powinieneś o nim wiedzieć?

11:49, 12.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:50, 12.01.2022

Zdrowie to najcenniejszy dar, o który powinniśmy dbać za wszelką cenę. Bez wątpienia większość z nas w celu zapobiegania wielu chorobom wykonuje regularne badania. Dzięki temu, możemy kontrolować czy nic niepokojącego nie dzieje się w naszym organizmie. Systematyczne wizyty u specjalistów to podstawa do tego, aby cieszyć się zdrowiem długie lata. Dotyczy to tak naprawdę całego naszego organizmu i narządów, które się w nim znajdują. Jednym z nich jest nasz słuch, o którym niestety dość często zapominamy. Nie przywiązujemy do niego aż tak dużej wagi, ponieważ skoro słyszymy, komunikujemy się i normalnie funkcjonujemy to przecież nie ma żadnych przesłanek co do tego, że mogą zaistnieć jakiekolwiek nieprawidłowości. W rzeczywistości może okazać się to błędnym podejściem, ponieważ nasz słuch bardzo szybko przyzwyczaja się do nowych warunków. Utrata słuchu to długotrwały proces, który nie następuje z dnia na dzień. Zazwyczaj nie jesteśmy w stanie samodzielnie zauważyć, że coraz gorzej odbieramy dochodzące do nas dźwięki. Otaczający nas świat staje się coraz głośniejszy, a w konsekwencji nasz aparat słuchu jest o wiele bardziej zagrożony. Niezależnie od tego, czy masz przypuszczenia o pewnych nieprawidłowościach, czy uważasz, że wszystko funkcjonuje tak jak powinno, warto umówić się na wizytę. A jak wygląda jej przebieg?

Dlaczego to takie ważne?

W związku z tym, że ubytki słuchu niezwykle trudno jest zaobserwować, warto wykonywać regularne badania. Dzięki temu, możemy tylko utwierdzić się w fakcie, że z naszym aparatem słuchu jest wszystko w porządku i tak naprawdę niczego nie ryzykujemy. Co więcej, jeśli pojawi się jakaś nieprawidłowość będziemy mogli ją szybko zidentyfikować. Życie w nieświadomości jakiegokolwiek schorzenia nie wychodzi na ogół na dobre, ponieważ to, że ją bagatelizujemy nie oznacza, że jej nie ma. Obawy przed pójściem do specjalisty towarzyszą większości z nas. Strach, który nas paraliżuje skutecznie zniechęca nas do udania się na wizytę. Warto jednak za wszelką cenę go przezwyciężyć i kierować się zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”. A jeśli już czujemy, że z naszym słuchem dzieje się coś niepokojącego, tym bardziej nie powinniśmy szukać wymówek i jak najszybciej udać się na badania. Dzięki temu, możemy poprawić jakość naszego życia i nie doprowadzimy do pogorszenia się sytuacji. Protetyk z pewnością zaproponuje nam rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb, w tym np. aparaty słuchowe wewnątrzuszne bądź zauszne.

Umów wizytę

W celu wykonania badania, tak jak w przypadku wszystkich specjalistów, pierwsze od czego powinniśmy zacząć to umówienie się na wizytę. A do jakiego specjalisty się udać? Najlepszym wyborem są protetycy słuchu, którzy pracują w salonach akustyki słuchu. Do ich obowiązków należą między innymi dopasowanie odpowiednich protez słuchu czy wykonywanie pomiarów audiometrycznych. W celu ustalenia dnia i godziny wizyty możesz na ogół wybrać jedną z trzech możliwości. Umówienie się w konkretnym punkcie stacjonarnym, poprzez rozmowę telefoniczną lub wypełniają formularz dostępny na stronie internetowej. Zidentyfikowanie z jakim stopniem ubytku słuchu mamy do czynienia to pierwszy i kluczowy krok do poprawy jakości własnego życia. Odpowiednio dopasowane aparaty słuchowe wewnątrzuszne czy zauszne to szansa na usprawnienie codziennego funkcjonowania.

Jak wygląda jej przebieg?

Obawy przed wizytą często wynikają z niewiedzy jak będzie ona przebiegać. Na szczęście zyskaliśmy wiele możliwości, aby takie informacje pozyskać i przestać się tym przejmować. Zminimalizowanie stresu jest bardzo ważne, dlatego warto wykorzystać w tym celu dostępne źródła wiedzy. Każda wizyta, niezależnie czego dotyczy, rozpoczyna się od przeprowadzania z Tobą wywiadu. Zostaniesz zapytany o powód, a także o Twój aktualny stan zdrowia. Ważne, żeby nie zatajać żadnych informacji, nawet tych najmniej istotnych z Twojego punktu widzenia. Dzięki temu, finalna diagnoza będzie w pełni rzetelna i adekwatna. Z pewnością zostaniesz zapytany o Twój tryb życia i pracę jaką wykonujesz, aby zweryfikować czy towarzyszy Ci hałas. Kolejnym etapem jest już właściwe badanie. Rozpoczyna się ono od badania otoskopem, aby sprawdzić drożność przewodów słuchowych. W sytuacji, gdy wszystko jest w normie i nie pojawiły się żadne przeciwwskazania, protetyk wykona audiometrię tonalną. Następnie otrzymasz wyniki, które protetyk Ci objaśni i ustali z Tobą dalsze kroki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%