Zamknij

Klocki do jogi – wzbogacaj codzienną praktykę jogi przydatnymi akcesoriami

09:22, 21.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:22, 21.01.2022

Klocki do jogi to popularne akcesorium, które polecane są jako pomocy gadżet w wyposażeniu początkujących i zaawansowanych joginów. Decydując się na poszerzenie kolekcji akcesoriów do praktyki jogi warto wiedzieć, że klocki mogą zupełnie odmienić sposób wykonywania znanych już asan, a także pomóc przygotować się do wykonania tych sprawiających trudności. W jaki sposób się z nich korzysta? Po jaki rodzaj bloczków sięgnąć w czasie zakupów? Wyjaśniamy poniżej. 

Kostki do jogi i ich rola 

Rolą, jaką pełnią kostki do jogi jest zwiększenie zasięgów użytkownika. Co to oznacza? Przede wszystkim ułatwiają wchodzenie w pozycje kiedy ciało nie jest jeszcze w pełni rozciągnięte. Gdy zakres ruchu jest mały, warto skorzystać z opcji “przybliżenia” podłogi do dłoni w czasie wykonywania skłonów lub skrętów. 

Co więcej jednak, bloczki nie przestaną być funkcjonalne wraz z uzyskanym na macie doświadczeniem, wręcz przeciwnie. Zaawansowani jogini mogą korzystać z nich aby dodatkowo zwiększać zakres ruchu. Z pomocą klocków można także wykazać się kreatywnością i pracować samodzielnie nad tworzeniem wariantów znanych asan. Dzięki temu nuda w czasie ćwiczeń nie będzie groziła nikomu.

Klocki do jogi podczas praktyki 

Ogromną zaletą, którą odznaczają się klocki do jogi jest ich wszechstronność. Można używać ich na kilka sposobów. Będą przydatne podczas pierwszych sesji i nauki podstawowych asan, a także później, kiedy nauczysz się już samodzielnie pracować nad nowymi wariantami pozycji. 

Przed praktyką przygotuj bloczki, jeśli w czasie ćwiczeń będziesz wykonywać pozycje w balansie, skłony oraz skręty (szczególnie gdy wymagają utrzymania równowagi). Można z nich korzystać także podczas treningu izometrycznego czy pracując nad symetrią ciała. W czasie kursu online i na żywo, w studio, nauczyciel zwykle podpowiada przy której asanie przyda się podobne wsparcie. 

Co ważne, to to że standardowe klocki do jogi w formie cegiełek można używać aż na 3 różne sposoby. Umożliwia to regulować jak głęboko lub nisko chcemy zejść lub dostosować długość ścianki do tego jak rozciągnięte jest nasze ciało.

Bloczki do jogi – wybierz odpowiedni materiał

Bloczki do jogi to jednak nie tylko klasyczne “cegiełki”, ale również klocki w formie listew i brył o najróżniejszych kształtach, nawet kuli. Ich przeznaczenie jest różne: od pomocy z uniesieniem pięt, poprzez możliwość wykonania z ich pomocą masażu mięśni. Najważniejszym parametrem okazuje się jednak materiał, z jakiego dane bloczki są wykonane.

Bloczki piankowe

Powstają z tworzyw syntetycznych, takich jak np. pianka EVA. Tym co je wyróżnia jest lekkość. To zaleta dla osób trenujących w studio, gdyż takie bloczki najłatwiej ze sobą przewozić. Są łatwe w pielęgnacji, odporne na oddziaływanie wody i dość trwałe. Minusem może okazać się ich utylizacja – jest to zdecydowanie najmniej ekologiczna opcja.

Bloczki drewniane

To wariant na lata: trwały oraz piękny. Najpopularniejsze klocki wykonuje się z kilku odmian drewna. Zwykle jest to sosna (najlżejsze), buk oraz dęb (najcięższe). Oznacza to, że nie będą one pierwszym wyborem dla osób ćwiczących poza domem. O drewno trzeba wprawdzie odpowiednio dbać, jak np. chronić je przed wilgocią i co jakiś czas czyścić, ale za to w trakcie praktyki można liczyć na znakomite podparcie i stabilność. Naturalnie, ulegają także biodegradacji – opcja eko.

Bloczki korkowe

Zyskują coraz większą popularność, gdyż łączą w sobie zalety klocków drewnianych i syntetycznych. Są stosunkowo lekkie, trwałe, przyjemne w dotyku, a do są cenione ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Naturalny korek to materiał, który nie gromadzi w sobie kurzu i bakterii, dzięki czemu jest to opcja dla alergików oraz posiadaczy bardzo wrażliwej skóry. Jak wypadają pod względem przyjazności dla środowiska? Najlepiej z całego zestawienia, gdyż kora drzewa korkowego jest materiałem nie tylko biodegradowalnym, ale także szybko odnawialnym. 

Poza wyżej wymienionymi rodzajami natknąć się można również na klocki do jogi tworzone z połączenia różnych materiałów, np. z włóknem bambusowym. Bogatą selekcję podobnych akcesoriów można znaleźć m.in. w asortymencie Sklepu Jogina. Pamiętaj, że wybierając sprzęt w sprawdzonych sklepach masz pewność wysokiej jakości oraz możesz liczyć na pomoc obsługi przy zakupach!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%