Rektor, wiceprezydent, doktorzy - eksperci słuchali debaty uczniów z włocławskich szkół. LMK po raz piąty organizowało projekt pt. "Wspólna przeszłość kluczem do przyszłości". W ramach, którego zorganizowano m.in debatę oksfordzką.
W czwartek (3.03 br.) w Liceum im. Marii Konopnickiej odbył się finał projektu "Wspólna przeszłość kluczem do przyszłości". Organizatorzy zaznaczają, że jest to piąta edycja projektu, w którym coraz więcej osób bierze udział. Tym razem uczestniczyli uczniowie LMK, Ekonomika, IV LO i Długosza.
Z roku na rok liczba uczestników jest coraz większa. W tym roku udział w debacie wzięło blisko 30 osób, gdzie w poprzednich latach liczby te były mniejsze.
- zaznacza Agnieszka Kołosowska, nauczycielka historii i koordynatorka projektu.
W tym roku zastanawiali się nad problemem - "Romantyzm czy pozytywizm?". Młodzież szukała odpowiedzi, czy warto walczyć czy lepiej unikać akcji zbrojnych w kontekście powstania styczniowego.
Dyskusja między uczniami była zażarta, argumenty wymieniane przez nich wskazywały na znajomość tematów, o których mówiono w czasie debaty. Ponadto młodzież mogła szlifować swoje umiejętności retoryczne oraz zdolność wystąpień publicznych. W trakcie dyskusji mówiono o wielu ciekawostkach historycznych związanych m.in z Marią Konopnicką oraz powstaniem styczniowym.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny - propozycję i opozycję. Drużyny, mimo posiadania odrębnych zdań - gratulowały sobie merytorycznych wystąpień i obrony poglądów, które prezentowali w ramach swoich zespołów.
[FOTORELACJA]15296[/FOTORELACJA]
Loża ekspertów składała się z wielu postaci życia publicznego i naukowego Włocławka. Obecni na debacie byli m.in: wiceprezydent miasta Monika Jabłońska, rektor Kujawskiej Szkoły Wyższej dr inż. Adam Rejmak, dyrektor Centrum Kultury "Browar B" Lidia Piechocka-Witczak, dr Ireneusz Koepke z Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku.
Grono specjalistów wybrało zwycięzców tegorocznej intelektualnej rywalizacji. Pierwsze miejsce zajęła Izabela Wawrzyniak z LMK, drugie miejsce - Jakub Gronczewski z Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza, trzecie miejsce - Mikołaj Karkowski z LMK.
Nagrody ufundowali m.in: Kujawska Szkoła Wyższa, Urząd Marszałkowski w Toruniu, Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku, Centrum Kultury Browar B, Włocławskie Towarzystwo Naukowe oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tragiczny finał karambolu na Szosie Brzeskiej
punkt. Most nad Lubieńką w Józefowie ma już swoją renomę, teraz pracuje na nią wytrwale okolica ronda im. Krzysz*ofa G. To miejsce jest tak beznadziejnie zaprojektowane, że widać gołym okiem projekt robiony zza biurka bez wizji lokalnej terenu i choćby próby sprawdzenia czy da się po tym bublu jeździć. Był tu taki rezydent, co to się żałośnie chwalił, rowerem objeżdzał. A kierowcy się codziennie męczą.
Nowy czarny
13:09, 2025-07-10
Nowa praca dla dawnych urzędników
Nikt inny tylko my Włocławianie podczas wyborów, wybraliśmy sobie PO-KOmuchów .
re Gucio 232
12:59, 2025-07-10
Tragiczny finał karambolu na Szosie Brzeskiej
Szosa prowadząca do autostrady po remoncie została zwężona po ok. 0,5 z każdej strony!
Ludek
12:51, 2025-07-10
Nowa praca dla dawnych urzędników
To taki jest obraz całej Polski
Ikgfec
12:49, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz