Zamknij
REKLAMA

Na ulicach i w sklepach coraz więcej ludzi w maskach. Dobrze robią?

10:07, 26.03.2020 | G.S.
REKLAMA
Skomentuj
Fot. depositphotos.com

Na ulicach i w sklepach widać, że coraz więcej włocławian decyduje się na noszenie maseczek, choć jeszcze niedawno eksperci przekonywali, że taka ochrona zdrowym nic nie da. Słowacki rząd natomiast ogłosił zakaz wychodzenia z domów bez maseczek ochronnych. To jak w końcu jest z tymi maseczkami? 

Jeszcze miesiąc temu Swiatowa Organizacja Zdrowia (WHO)  zalecała noszenie maseczek jednorazowych tylko osobom chorym (kaszlącym, kichającym) lub opiekującym się zakażonymi SARS-Cov-2. Nie zalecano noszenia maseczek ludziom zdrowym. Tłumaczono, że maska nie ochroni przed infekcją, bo maleńkie cząsteczki swobodnie przenikają przez materiał, a może stać się nawet źródłem zakażena, jeśli nosząca ją osoba lekceważy inne działania profilaktyczne, jak częste mycie rak mydłem lub odkażanie ich żelem zawierającym alkohol.

Słowacki rząd w tym tygodniu zdecydował się jedak wprowadzić bezwzględny obowiązek noszenia maseczek przez każdego obywatela w przestrzeni publicznej.

W naukowym czasopiśmie medycznym "The Lancet" ukazał się ostatnio tekst, w którym badacze z Oxfordu, Uniwersytetu Nowojorskiego i wydziału lekarskiego Uniwersytetu w Hong Kongu pisza, że maski powinny nosić osoby w kwarantannie oraz z grupy ryzyka, czyli starsze, z chorobami przewlekłymi. W tekście naukowców jest tez zalecenie, aby rozwazyć powszechne stosowanie maseczek, jeśli tylko pozwolą na to dostawy.

Także w Polsce są lekarze zalecający noszenie masek. Gazet.pl informuje, że jednym z nich jest prof. Mirosław Wielgoś, kierownik kliniki w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka, rektor WUM. - Aktualnie tak naprawdę już nie wiadomo, kto jest zakażony, a kto nie... Stąd jak najwięcej osób powinno nosić maski - nawet home made (ręcznej roboty - red.), bo chirurgicznych na pewno tyle nie mamy... - napisał lekarz na swoim facebookowym profilu i pokazal swoje zdjęcie w maseczce. 

Także dr Artur Jurczyszyn, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista chorób wewnętrznych i hematolog uważa, że w miejscach publicznych wszyscy powinni nosić maski ochronne. - Naszym celem nie powinna być ochrona samych siebie przed zakażeniem (wiadomo, że maska w tym kontekście to żadna ochrona), ale ochrona innych przed nami. Maska dodatkowo zapobiega też dotykaniu własnego nosa i ust, chroniąc nas i innych - przekonuje lekarz.  

Nawet zwolennicy masek zaznaczają jednak, że bardzo ważne jest właściwe używanie oraz pozbywanie się ich. W informacji opublikowanej przez PAP czytamy, że przed założeniem maski trzeba oczyścić ręce preparatem zawierającym alkohol lub umyć wodą i mydłem.

Maska powinna zakrywać usta, nos i podbródek, przy czym nie powinno być luki pomiędzy twarzą a maską. Należy unikać dotykania maski podczas jej używania. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub wodą i mydłem. Gdy tylko maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową. Jednorazowych masek nie należy używać ponownie.

Maskę należy zdejmować chwytając za część tylną, bez dotykania potencjalnie zakażonej części przedniej - i natychmiast wyrzucić do zamkniętego pojemnika. Po wykonaniu tej czynności należy oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub umyć wodą i mydłem.

Cytowana przez PAP ekspertka z Państwowego Zakładu Higieny dr Agnieszka Chojecka przypomina, że koronawirus jest mniejszy niż 0,3 mikrometra (60-140 nm), natomiast jego cząstki są przenoszone drogą kropelkowa (kichanie, kaszel, mówienie) przez aerozol biologiczny (20-300 mikrometrów średnicy). 

 

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


bomibomi

7 2

a maseczek brak!!!!!!!! 10:15, 26.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

qw_qw_

8 3

Jak jesteś zdrowy to praktycznie nic ci nie da. Jak masz widoczne objawy, to siedź na kwarantannie i powiadom sanepid. 10:19, 26.03.2020


czasssczasss

1 0

a do pracy trzeba chodzić!!! 22:27, 26.03.2020


BoeBoe

4 6

Kto mnie nosi ten roznosi 10:40, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiolkaaWiolkaa

0 1

Jak brak jak np. sklep SPY SHOP ma na stanie je. 18:05, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Przeczytajcie uważniPrzeczytajcie uważni

3 1

Zwykły Kowalski chodzi do pracy, zajmuje się produkcją towarów w czasie epidemi zarazi się i umrze. Natomiast panowi rządzący chowają się do domów żeby uchronić się przed zarażeniem, ponieważ Kowalski umrze towar wyprodukowany zostanie a panowie z kierownictw zakładów i przetsiebiorsw oraz rządzący będą się dzielić tym co zarobią ze sprzedaży wyprodukowanych towarów. Kowalski zgnije w ziemi bo rząd składał się z ludzi dbających o swój tylek i naraził Kowalskiego na zarazę w zakładzie pracy gdzie liczba ludzi była za duża żeby ogarnąć wirusa. Zwykły Kowalski nie myśli o rodzinie tylko się boi żeby go nie zwolnili z pracy. Ludzie to jest chore myślcie o rodzinie a nie o pracy w zakładzie zatrudniającym po 100-200 osób jak dopadnie was wirus to ta praca na nic wam się nie zda, po prostu was nie będzie. 18:30, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PRZECZYTAJCIE!PRZECZYTAJCIE!

2 2

Ten rząd to powinien zastanowić się na zamknięciem zakładów powyżej 5 pracowników, ganiają ludzi żeby się nie zbierali powyżej 2 osób. Praca w zakładzie więcej niż 5 osób to zagrożenie zdrowia i życia o masowym pochłanianiu wirusa. Prawo działa tak samo dla wszystkich jeśli rząd uważa że to nie zagrożenie to niech panowie posłowie pojeżdżą po zakładach i zobaczymy jak się zrobi rotacja w rządzie. Co drugi będzie w koronie. Jeśli ludzie będą się zarażać w zakładach to niestety czekają nas procesy sądowe w których będą pozwani rządzący, ponieważ nie podejmują decyzji gdzie mają chronić obywatela a nie narażać go na utratę zdrowia i życia. Zamykać duże zakłady bo zostanie tylko wspomnienie po nas. 18:38, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

##

0 0

wiadro na ryj i gitara 03:39, 27.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone