Zamknij
REKLAMA

Będzie rewolucja? Te przepisy mają chronić ofiary przemocy domowej

15:10, 20.07.2021 | M.O.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Zakaz zbliżania się do samej ofiary przemocy, a nie tylko do miejsca jej zamieszkania, zakaz wstępu do określonych miejsc oraz zakaz komunikacji z ofiarą - to trzy podstawowe założenia nowych przepisów antyprzemocowych, które przedstawił wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Nowy zapowiedziany przez resort projekt nowelizuje szereg ustaw, m.in. Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks karny oraz Kodeks wykroczeń.

Pierwszym z jego założeń jest rozszerzenie zakazu zbliżania się do ofiary przemocy - chodzi o to, by obejmował on daną osobę, a nie tylko jej miejsce zamieszkania.

- Obecne rozwiązania zakładają zakaz zbliżania się do mieszkania i najbliższego otoczenia, ale chcemy poszerzyć to rozwiązanie o zakaz zbliżania się na określoną liczbę metrów w stosunku do osoby - tak, aby dana osoba i jej najbliżsi mogli czuć się bezpiecznie również na spacerze, czy zakupach - mówił wiceminister.

Kolejny środek to zakaz wstępu do określonych miejsc. W tym przypadku będzie to miejsce pracy, szkoła, miejsce uprawiania sportu i kontaktu z kulturą. 

- W przypadku tych czterech miejsc policja będzie mogła orzec zakaz wstępu dla osoby stosującej przemoc - powiedział Romanowski, dodając, że o takim zakazie informowani byliby kierownicy tych jednostek.

Ostatni instrument to zakaz komunikowania się z ofiarą.

- Bardzo często sprawcy przemocy mogą nękać daną osobę, jej rodzinę. Policja będzie mogła na te dwa tygodnie wydać bezwzględny zakaz kontaktowania się w jakiejkolwiek formie, czy to w formie maila, czy nękania telefonicznego, czy za pomocą innych komunikatorów - tłumaczył wiceminister.

Każdy z tych środków w zależności od okoliczności będzie mógł być przedłużony przez sąd.

- Z jednej strony mamy natychmiastowy, szybki zakaz lub nakaz na podstawie prostego kwestionariusza - to jest bardzo ważne, bo policja nie ma czasu w czasie interwencji rozważać bardzo szczegółowo i dogłębnie indywidualną sytuację - a potem mamy już postępowanie sądowe, w ramach którego jest możliwość bardziej szczegółowego ustalenia konkretnych okoliczności - mówił wiceminister.

Projekt poszerzy także zakres osób, w stosunku do których stosowane mogą być wszystkie antyprzemocowe instrumenty. Chodzi m.in. o byłych mężów, czy byłych partnerów, którzy już nie mieszkają z osobą dotkniętą przemocą domową.

Projektowane przepisy przewidują też nadanie Policji i Żandarmerii Wojskowej uprawnienia do odebrania broni osobie stosującej przemoc w rodzinie.

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

12351235

6 1

Nie rozumiem dlaczego seksistowsko prawie zawsze pokazują na zdjęciach kobietę jako ofiarę. Mojego kolegę żona biję i co to kogo interesuje i jakby spojrzał do okoła to coraz więcej agresywnych kobiet. 15:46, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

P.O.W. E. R. P.O.W. E. R.

1 2

Jak to. Skoro dawne Gangstery z Bazaru z napadów na Tiry no. z Triumpha w Niemczech i ich lewego handelku w Chemiku rządzą, cygany z Kazika im dogorują a ich kilku kumpli i kumpelek w mundurach mandady rozdaje w mieście i jako policjanta działają na złodzieja. I kto tak naprawdę wydaje te ustawy i po co skoro ich nie ma. I kto złapie złodzieja. 18:17, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻYCIEŻYCIE

0 0

JAKIEŚ PROGRAMY XD NAJGORZEJ JAK KTOŚ JEST ZAMELDOWANY U KOGOŚ A TA OSOBA JĄ NA*PIERDALA LUDZIE SIE BOJĄ BO GDZIE PÓJDĄ MIESZKAĆ????? 15:47, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻYCIE ŻYCIE

0 0

PO 2 JESTEŚMY OD KOGOŚ ZALEŻNI W TAKIM ŚWIECIE ŻYJEMY KAŻDY JEST ZALEŻNY OD KOGOŚ KOŁO SIE ZAMYKA 15:50, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BityBity

0 0

Przemoc rodzi przemoc. Czemu to zawsze faceta się wini. Patologicznych kobiet w naszym mieście jest pod dostatek. Wystarczy popatrzeć na nie i widać ile w nich gniewu j agresji. 15:55, 24.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%