Zamknij
REKLAMA

Na te zmiany kierowcy czekali od lat. To już w ten poniedziałek

08:15, 28.01.2022 | Źródło: Moto Wirtualna Polska
Skomentuj Fot. archiwum
REKLAMA

Na to  czekało wielu kierowców. Nie będzie trzeba wymieniać tablic rejestracyjnych, znika karta pojazdu, zmieni się również dowód rejestracyjny. Pierwsze z tych rozwiązań wchodzi w życie już 31 stycznia (poniedziałek). 

Zmiany te są częścią tzw. pakietu deregulacyjnego.

Bez wymiany tablic od 31 stycznia

Dotychczas wymiana tablic była konieczna, kiedy pojazd miał być użytkowany na terenie innego powiatu, niż do tej pory był zarejestrowany.

Są jednak dwa warunki, które należy spełnić. Tablica nie może być zniszczona i musi mieć aktualnie obowiązujący wzór, czyli posiadać czarne napisy na białym tle i flagę UE). Nowy właściciel pojazdu, chcąc zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek.

Zabieg ten spowoduje oszczędności w wysokości 80 zł. 

Czasowe wycofanie pojazdu

Zmienią się także przepisy dotyczące czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Będzie to możliwe w przypadku generalnego remontu pojazdu związanego z "uszkodzeniem elementów nośnych konstrukcji".

- Dopuszczalny okres wycofania to 3-12 miesięcy - wskazuje Moto WP.

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Dowodu wydrukowane po 1 maja 2022 roku będą miały trudniejszy do podrobienia wzór. 

- Dokumenty trafią do obiegu dopiero w lipcu, po wyczerpaniu puli starych dowodów - podaje serwis Moto WP. 

Koniec z nalepkami i kartą pojazdu

Z tymi dwoma kwestiami kierowcy pożegnają się 4 września. Zniesiona zostanie karta pojazdu w praktyce jest powieleniem dowodu rejestracyjnego, a nalepki kontrolne są przyklejane na przednią szybę.

Koniec z zerowaniem punktów

Zniknie też możliwość zerowania punktów karnych w zamian za uczestnictwo w kursach dotyczących bezpieczeństwa. Ten przepis wejdzie w życie 17 września. 

(Źródło: Moto Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ZamaskowanyZamaskowany

5 2

Tablice powinny identyfikować kierowce a nie samochód. Teraz każdy poprzedni właściciel auta musi trzymać dowód sprzedaży. 16:59, 29.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RodakRodak

3 0

Przecież i tak jest obowiązek zgłaszania sprzedaży auta a umowę według przepisów prawa trzeba trzymać pięć lat więc nie rozumiem oburzenia 05:59, 30.01.2022


KgsKgs

3 2

Faktycznie, zostaje zepsute wszystko co tylko da się zepsuć w tym kraju... Oszczędność 80 zł... Masakra, przecież normalny człowiek nie wymienia auta co miesiąc tylko co kilka, kilkanaście lat a dla tych co wymieniają co rok, to 80 zł można sobie włożyć w buty.... Natomiast utrata czytelności pochodzenia auta, tzn. z którego rejonu, to po prostu *%#)!& ale, tak jak napisałem wcześniej, zepsują kompletnie wszystko... Dramat... 20:30, 29.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leszczyniak Leszczyniak

0 1

Kiedyś twierdzili - pokaż mi swoją tablicę, a powie skąd jesteś. Teraz co ? Niech tak będzie tablica jest przypisana do kierowcy!!! Tylko inne przepisy meldunkowe mieszają w tym względzie. Cóż i to Polska właśnie...!!! Czy jakieś regulacje prawne w naszy kraju będą logiczne i klarowne!? O i w zgodzie z innymi przepisami. 12:29, 30.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%