Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji mocno skrytykowała projekt, który ma dać uprawnienia Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji do sprawdzenia tego, co oglądają abonenci operatorów telekomunikacyjnych. Izba twierdzi, że to „element inwigilacji społeczeństwa”.
Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) powstała w 1992 roku. Jest organizacją typu not-for-profit zrzeszającą grupę podmiotów gospodarczych zajmujących się produkcją, handlem, usługami lub pracami naukowo-badawczymi w zakresie lub na rzecz elektroniki, telekomunikacji, informatyki, teleinformatyki, energetyki, elektrotechniki, automatyki przemysłowej a także w zakresie audiowizualnych mediów elektronicznych.
Zrzesza m.in. sieci kablowe UPC, Multimedia Polska, operatorów telekomunikacyjnych, takich jak Play czy T-Mobile oraz nadawców (TVN, Polsat, TV Puls, TVP).
W ostatnich dniach KIGEiT opublikowała stanowisko dotyczące konsultacji projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023.
KIGEiT ostrzega, że projekt może zostać odebrany jako inwigilacja, a KRRiT nie ma ustawowych praw do przeprowadzania badań. Izba wskazuje, że część danych mogłaby posłużyć do ściągania abonamentu RTV, a przed wyborami dane o preferencjach medialnych mogłyby być cennym źródłem wiedzy.
W rozmowie z serwisem Wirtualne Media rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska wskazuje, że "z dokumentu KIGEiT wynika całkowite niezrozumienie przez Izbę projektu badawczego, który przez kilka ostatnich lat był wspólnie i szczegółowo omawiany".
- Projekt stanowi nową jakość w badaniach rynku, o cechach użytecznej informacji publicznej, realizowanej zgodnie z zadaniami KRRiT, a także potrzebami całego rynku medialnego w Polsce - twierdzi.
Jak wskazuje Brykczyńska badanie " nie jest pomiarem oglądalności programów TV".
- Jak precyzyjnie podaje nazwa badania i wynika z jego konstrukcji – jest to statystyczne badanie odbioru sygnału stacji telewizyjnych w Polsce na podstawie ścieżki zwrotnej, czyli technologii powszechnie wykorzystywanej przez operatorów telewizji kablowej. Zbierane dane dotyczą wyświetlania programów TV na urządzeniach, nieznane są indywidualne cechy urządzeń, audytorium, jego wielkość ani opis. Metodologia i konstrukcja badania nie pozwalają na przyjęcie założenia reprezentatywności próby, co jest niezbędne w rynkowych pomiarach oglądalności - dodaje rzeczniczka KRRiT.
muflon08:09, 21.05.2022
Stworzona przez człowieka tzw sztuczna inteligencja" dla naszego dobra " już to wszystko robi i analizuje każde uruchomienie :komórki, komputera, telewizora dane z tych urządzeń służą do sterowania społecznościami sami dobrowolnie się na to godzimy.
re muflon10:12, 21.05.2022
To jest pełzająca inwigilacja ,,dla naszego dobra'' .Podobnie ,,dla naszego dobra'' brukselski eurokolchoz wydaje pozwolenia na dodawanie do żywności trucizn i toksyn , które kiedyś byly zakazane .Podobnie ten sam eurokołchoz przekonuje że krowy puszczając bąki zanieczyszczają atmosferę .....lista tych ,,dla naszego dobra '' jest coraz dłuższa .
EUROKOPCIUCH11:34, 21.05.2022
Dla naszego dobra ograniczenie jedzenia mięsa, dla naszego dobra ograniczenie spożywania nabiału, dla naszego dobra zakaz palenia w piecach, dla naszego dobra ... dobra... dobra... jedzmy zupę z bobra.
pis to zło11:07, 22.05.2022
Szkoda że mamy tyle baranów którzy sprzedali się za miskę ryżu.
Ważny zawodnik Anwilu przenosi się do Hiszpanii
Oniemiał za te grosze tu siedzieć w tym czarnobylu
Brait5555
05:30, 2025-07-03
Matka napisała, co spotkało jej syna. Reakcja
Wielki szacunek dla rodziców za wychowanie synów, wielki szacunek dla synów, że nie marnują tych nauk. Widuję przypadki zachowań młodzieży, które zasługują na wyróżnienie. Niedawno, w autobusie młoda dziewczyna (może 16-17 to letnia), ustąpiła miejsca starszej kobiecie, która stanęła przy siedzeniu przez nią zajętym. Nie było by w tym może niczego specjalnego (po prostu dobre wychowanie), gdyby nie fakt, że nieco dalej było kilka wolnych miejsc. Myślę, że ta dziewczyna pomyślała, że przejście dla tej kobiety, w czasie jazdy autobusu, może sprawić jej problem, więc ustąpiła jej swoje miejsce. Myślę, że zarówno rodzice, jak i ci młodzi ludzie, mogą być z siebie dumni. Grzeczność i kultura jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jak mówi przysłowie - "Czym skorupka za młodu nasiąknie ...". Szkoda tylko, że musimy takimi zachowaniami zachwycać się, bo niestety nie są one regułą lub chociażby zwykłą codziennością.
witz2
22:56, 2025-07-02
Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA
Dla większości mieszkańców Włocławka, przebieg S10 jak najbliżej miasta to atut. Trudniej dla tych, co będą mieli drogę pod nosem. Niestety, ale nigdy nie będzie idealnego przebiegu nowej trasy. Nowy most (o ile będą zjazdy), blisko miasta, to zdecydowana korzyść dla większości mieszkańców.
Jimmy
22:55, 2025-07-02
Medaliści igrzysk i mistrzostw świata na stadionie OSiR
A co to za Stadion? To Narodow? A ma jakiegoś? Sponsora?
Arabsko angielskie!
22:01, 2025-07-02