Zamknij
REKLAMA

Była na chorobowym a niosła krzyż na procesji. Jak ZUS sprawdza, co robimy na zwolnieniu lekarskim?

16:02, 28.06.2022 | Źródło: Świecie24.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Co ludzie robią będąc na zwolnieniu chorobowym? Kontrole z ZUS wykazują różne nieprawidłowości - od urlopu w tropikach, robienia fotorelacji dla lokalnej gazety a nawet wystawianie przez "chorego" lekarza innym osobom zwolnień chorobowych.

Aż 42,6 mln zł w całej Polsce i niemal 2,6 mln zł w kujawsko-pomorskim to kwoty obniżonych lub cofniętych po kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w pierwszych kwartale 2022 roku.

Szok? Nie, jeśli sobie uzmysłowimy jak Polacy potrafią kombinować. Wiedzą o tym również pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy sprawdzają zasadność wystawienia zwolnień i co robi chora osoba.

- Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek prowadzić systematyczną kontrolę zarówno prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. 

W przypadku pierwszego rodzaju kontroli, lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego jest nadal chora i tym samym niezdolna do pracy, a w przypadku drugiej z kontroli pracownicy ZUS sprawdzają, czy osoba wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie wykonuje np. pracy.

Kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby może podlegać każde zwolnienie lekarskie bez względu na wskazania lekarskie, tj. zarówno, gdy jest adnotacja „chory powinien leżeć" jak i w przypadku adnotacji „chory może chodzić”.

Każde zwolnienie jest zwolnieniem od wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej oraz wszelkich czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. Ten rodzaj kontroli mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych.

Co robimy na zwolnieniu lekarskim

Często zdarza się, że pracownik ZUS podczas kontroli zwolnień nie zastaje chorego pod adresem zamieszkania lub wskazanym w zwolnieniu miejscu pobytu. W takich sytuacjach ZUS ponawia kontrolę i prosi o wyjaśnienie przyczyny tej nieobecności.

Taka nieobecność może być usprawiedliwiona, jeżeli była spowodowana np. wizytą u lekarza, koniecznością wykupienia zaleconych przez lekarza lekarstw, odbywaniem rehabilitacji itp. Brak usprawiedliwienia przyczyny nieobecności w miejscu pobytu podczas kontroli albo nieudzielenia wyjaśnień w wyznaczonym terminie może stanowić podstawę do pozbawienia prawa do wypłaty zasiłku chorobowego.

- W woj. kujawsko-pomorskim wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek chorobowy, znalazł się lekarz, który będąc sam na zwolnieniu lekarskim, w ramach prowadzonej prywatnej praktyki lekarskiej wystawiał zwolnienia innym pacjentom. Inna ubezpieczona „wpadła” przez donos. Podczas Świąt Wielkanocnych w okresie niezdolności do pracy ze względu na chory kręgosłup, brała udział w procesji i niosła krzyż. Z kolei inna osoba po ustaniu zatrudnienia, której to ZUS wypłacał zasiłek chorobowy, w trakcie zwolnienia wykonywała foto-relacje z tytułu umowy o dzieło dla lokalnej gazety - podaje portal Świecie24.pl

Inny pan, który otrzymywał zasiłek chorobowy z tytułu umowy o pracę, w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywał prace związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą – jeździł autokarem. Zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia lekarskiego stracił również właściciel sklepu medycznego, który w czasie zwolnienia obsługiwał w sklepie klientów.

Jak wygląda kontrola

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy może mieć charakter „wyjazdowy” czyli osobiste przeprowadzenie wizyty przez upoważnionych pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak również kontroli „z dokumentów”, czyli danych pozyskanych z innych źródeł. 

Informacje pozyskiwane z innych źródeł to wiadomości od pracodawców, czy innych osób postronnych. Mogą to być zawiadomienia np. o tym, że pracownik w mediach społecznościowych zamieścił zdjęcia, jak stoi pod palmą w tropikach, a powinien według wskazania lekarza leżeć w domu lub gdy pracownik wykonuje inną pracę (obsługa imprez okolicznościowych, remont domu).

Samo zdjęcie nie jest podstawą do odmowy prawa do zasiłku. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po otrzymaniu powiadomienia o niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnień lekarskich prowadzą postępowanie w sprawie zasadności przyznania prawa do zasiłku takiemu pracownikowi. Jeżeli zostanie potwierdzone, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia prawa do zasiłku.

W przypadku kontroli wyjazdowej, kontrola może być przeprowadzona tylko w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, które podlega weryfikacji.

- Osoby chore idąc na zwolnienie lekarskie, powinny pamiętać, aby podać lekarzowi aktualny adres, pod którym będą przebywać w czasie chorobowego. W przypadku zmiany miejsca pobytu należy w ciągu trzech dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS. Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego jest bardzo ważne. Nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego może być przyczyną odmowy prawa do zasiłku chorobowego - podkreśla rzecznik.

(Źródło: Świecie24.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

??

10 0

A co ma zrobić ubezpieczony chory kardiologicznie jeśli jego stan zdrowia ocenia lekarz (nied)orzecznik ortopeda ? Tak właśnie działa ZUS . 20:20, 28.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NocoNoco

6 4

Znam takiego co tydzień chorował, a u znajomego na budowie robił. 20:21, 28.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

XD XD

2 1

No i jak, doniosłeś? Pochwal się 20:33, 28.06.2022


NocoNoco

1 1

Do xd się nie intetesuj bo kociej mordy dostaniesz. Jsk ktoś chory i żebrze o jeszcze dwa dni🤤 a taka menda zdrowa, żeby na budowie robić?!!! Ja nie musze nic donosić ludzie widzą i kiedyśbsam się *%#)!& 21:30, 28.06.2022


BobekBobek

5 2

Każdy orze jak może.... A konfidentom khwdp 20:32, 28.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XD XD

8 2

Zus to największy rak jaki może istnieć
Dymasz cały miesiąc, potrwają Ci drugie tyle, a jak trzeba się przywalić o byle o co to pierwsi
A weź coś załatw w tym syfie, sam byłem na zwolnieniu z powodu wypadku miesiąc czasu, nie dość że trzeba być osobiście to oczywiście burdl w papierach i trzeba cierpliwie czekać na wypłatę odszkodowania, i nikogo nie obchodzi że nie masz pieniędzy na życie, najważniejsze są terminy, czyli zdechnij najpierw, a jeśli nie zdechniesz to na koniec Ci wypłacimy jakieś ochłapy 20:38, 28.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re XDre XD

6 2

Fachowość w ZUS-ie i obiektywizm to fikcja na użytek ZUS-owskiej propagandy dla upodlenia chorych ubezpieczonych . Na koszt tych ubezpieczonych zus zatrudnia armię prawników i lekarzy orzeczników którym głównym zadaniem jest pozbawić ubezpieczonych należnych im praw . Szczytem arogancji i bezczelności jest zmuszanie ubezpieczonych do występowania na drogę sądowwą w sprawach oczywistych . Jest to celowe przedłużanie postępowania i zniechęcanie Polaków do obrony swoich konstytucyjntych praw . 07:54, 29.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!

0 1

NA SZCZĘSCIE JA MAM RAKA I JUŻ NIE MUSZĘ ŻADNEGO PRACODAWCY DORABIAĆ JESTEM POZA SYSTEMEM TYCH WAPIRÓW KTÓRZY DO ZUSU NIE ODPROWADZALI MI SKŁADEK :)TERAZ TYLKO ODPOCZYNEK PRZED ŚMIERCIĄ A WAM CH*JA NA GRÓB ZA TO CO ROBICIE LUDZIOM ŻE TAK POWIEM NA GRÓB !! KONIEC SYSTEMU :)) 15:25, 30.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!

0 1

JUŻ MI NIKT NIE DOKUCZA PRZYNAJMIEJ :) JESTEM BARDZIEJ SZCZĘSLIWYM CZŁOWIEKIEM NIŻ BYŁAM I PRACOWAŁAM I JE**BAŁAM ZA DARMO !! 15:26, 30.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!

0 1

A DO TYCH CO MI TU DOKUCZALI PO ŚMIERCI NIC NIE JEST POTRZEBNE MOGĘ BYĆ KIM CHCE JESTEM TYLKO TU ANALFABEDKĄ , NIEDORAJDĄ UMYSŁOWĄ SCHIZOFRENIĄ MOŻECIE MI SKOCZYĆ ^^ TERA 15:28, 30.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%