Zamknij
REKLAMA

Naruszenie prawa do wolności religijnej. Jest ważny raport

17.20, 07.08.2022 K.N Świecie24.pl
Skomentuj
REKLAMA

W obiegowej opinii ludzie wierzący są tymi nietolerancyjnymi, agresywnymi i skłonnymi do przemocy. Zupełnie inny obraz wyłania się z analizy raportu i interaktywnej mapy naruszeń wolności religijnej publikowanych na stronie Laboratorium Wolności Religijnej. Dane wskazują, że osoby wierzące - a mowa tu o wszystkich grupach wyznaniowych w Polsce - doświadczają w naszym kraju agresji, nietolerancji i dyskryminacji.

Eksperci Laboratorium Wolności Religijnej opracowali interaktywną mapę naruszeń wolności religijnej, która ma służyć zbadaniu skali zjawiska.

- Mapa naruszeń przedstawia zgłoszone przypadki przestępstw oraz przejawów dyskryminacji na tle wyznaniowym – mówi dr Agnieszka Wyrąbkiewicz, odpowiedzialna za Mapę Naruszeń na stronie LWR.

- Narzędzie jest stale aktualizowane, by dokładnie obrazować bieżącą sytuację w Polsce. Pozwala to na zdiagnozowanie i rozpoznanie pełnej skali zjawiska naruszania wolności sumienia i wyznania, co umożliwia z kolei jego monitorowanie, podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych oraz wdrożenie skutecznych mechanizmów reagowania. Rzetelne dane zebrane na mapie, zweryfikowane przez sztab ekspertów, służą upowszechnieniu wiedzy z zakresu dyskryminacji ludzi wierzących w Polsce oraz kształtowaniu i propagowaniu postaw społecznych i obywatelskich - dodaje.

Na mapie można zapoznać się z pięciuset przypadkami naruszeń wolności religijnej. Wśród nich dominujące miejsce zajmuje niszczenie i znieważanie miejsc kultu - to aż 302 zgłoszone przypadki.

– Są to przede wszystkim akty wandalizmu wymierzone w przydrożne kaplice, kościoły, cerkwie i synagogi, często w miejscach kultu pojawiają się obraźliwe napisy wymierzone w osoby wierzące, zdarzają się podpalenia i kradzieże Na mapie znajdziemy też kilkadziesiąt przypadków ataków fizycznych na osoby wierzące. W 2019 we Wrocławiu mężczyzna próbował zabić księdza wymierzając mu kilka ciosów nożem, w 2020 roku w Gdańsku dwie kobiety zakłócały modlitwę w kościele i groziły wiernym nożem. W tym samym roku w Wołominie osoby, które broniły pomnika Jana Pawła II przed dewastacją zostały pobite pałkami teleskopowymi podsumowuje wylicza dr Wyrąbkiewicz. 

Pomoc ofiarom Mapa nie odzwierciedla jednak pełnej skali problemu. Według ekspertów LWR wiele osób nie informuje nikogo o agresji czy dyskryminacji, której doświadcza ze względu na swoją wiarę.

- W ostatnim czasie spotykamy się z ludźmi w przestrzeni miejskiej - mówi dr Przemsyław Komorowski, prawnik, ekspert LWR i koordynator Ośrodka Informacyjno- Konsultacyjnego Laboratorium. - W Toruniu i Gdańsku zorganizowaliśmy Pikniki Wolności, na których nasi eksperci służyli wiedzą i doświadczeniem tym, którzy potrzebują pomocy.

Rozmawialiśmy z wieloma osobami, które doświadczają mikroagresji czy dyskryminacji ze względu na swoje przekonania religijne. Przykładem może być sytuacja osoby, która stała się obiektem kpin w miejscu pracy z uwagi na wyznawaną wiarę. W czasie Pikników zgłaszało się też wiele starszych osób nieradzących sobie z rodzinnymi konfliktami na tle religijnym. Podchodzili również rodzice, których dzieci doświadczają nacisków ze strony rówieśników, aby wypisały się z lekcji religii. To tylko kilka z wielu przykładów niezgłoszonych przejawów naruszania wolności religijnej - podsumowuje.

Dzień Pamięci o ofiarach Laboratorium Wolności Religijnej zapewnia wsparcie osobom potrzebującym przede wszystkim w Ośrodku Informacyjno-Konsultacyjnym, gdzie można uzyskać pomoc prawnika czy psychologa i zgłosić przypadek łamania wolności religijnej. Oprócz tego, co roku organizowany jest dzień upamiętniający ofiary przemocy.

W 2019 roku ONZ ustanowiło 22 sierpnia jako Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na religię lub wyznanie. Głównym wyrazem solidarności z ofiarami przemocy jest podświetlenie budynków czy obiektów użyteczności publicznej na czerwono.

 
(K.N Świecie24.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

????????????????????????

3 2

Wystarczy trochę pomyśleć by dostrzedz komu zależy na wszelkich podziałach społeczeństwa polskiego inaczej , na zlikwidowaniu za wszelką cenę jedności społeczeństwa polskiego oczywiście w imię ,,demokracji'' na zasadch niemieckich . 20:53, 07.08.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

RomanRoman

1 3

Ale bełkot 21:06, 07.08.2022


KlopKlop

0 2

A może i tak. Mamy już podział na pisiorów i platformiarzy, na wykształciuchów i porządnych obywateli, to teraz katoli trzeba zradykalizować i wmówić, że są dyskryminowani. Kolejny podział - tym razem na tle religijnym. PISowi spadają słupki, to trzeba coś wymyśleć, żeby odwrócić uwagę. A Dzięki PISiorom, będziemy marzli w zimie - wszyscy jednakowo - wierzący, niewierzący, wykształceni i wyborcy PISu też. 07:54, 08.08.2022


celowe podziałycelowe podziały

0 1

Podzielić Polaków na POwców, PiSowców, religijnych, niereligijnych. 08:29, 08.08.2022


MnbvMnbv

0 2

No faktycznie, Roman bełkoczesz. 22:55, 07.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlopKlop

3 3

Byle osiedle, byle wieś otrzymuje zaraz wielki kościół górujący gabarytami nad innymi obiektami - ot tak, żeby było widać, kto rządzi. Nie liczę niezliczone ilości kapliczek przydrożnych i krzyży. Obowiązkowa religia w szkołach - zwolnienie z religii dopiero po przyniesieniu oświadczenia rodziców. Fundusz kościelny i grube miliony przekazywane na Kościół. Ukrywanie przestępstw, których sprawcami są pracownicy Kościoła.
To tak z grubsza tylko. I w Polsce naruszana jest wolność religijna osób wierzących? Wolne żarty. To moja wolność do niewyznawania żadnej religii jest gwałcona na każdym kroku. 07:46, 08.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KlopKlop

0 1

Wow, ktoś minusuje? Łatwiej minusować, niż wejść w merytoryczną dyskusję. Tylko że z faktami się nie dyskutuje, nie? :) 11:50, 08.08.2022


oświeconyoświecony

0 2

Tylko LGBTYZ Jako jedyna i słuszna religia! 09:08, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gospodyni Gospodyni

2 1

A plebania na Reymonta?
Proboszcz i gospodyni na spacerze w Ciechocinku ?
Myśli że nikt nie zauważył tych objęć. Jak przy ludziach się tak zachowuje, to co się dzieje na plebani?
Do zmiany!
Niech wrócą poprzedni księża 12:22, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re Klopre Klop

1 0

Z ciebie taki demokrata jak Jaruzelski i Kiszczak w stanie wojennym ... 19:10, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%