Zamknij
Ważne

Co wiernych boli w Kościele? Episkopat ujawnia raport

06:59, 27.08.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojciech Drewka / foto.siecportali.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojciech Drewka / foto.siecportali.pl

Pragnienie poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, dbałość o liturgię, homilię, troska o osoby czujące się w Kościele wykluczone - to tylko niektóre wnioski z synodu w polskich diecezjach. Wierni skupiali się na tym, co ich boli w Kościele. 

W konsultacjach synodalnych, na różnych poziomach, uczestniczyli głównie wierni zaangażowani w życie parafii, członkowie wspólnot, jak również osoby praktykujące, a wcześniej nieangażujące się bezpośrednio w swoich parafiach.

Spotkania synodalne zorganizowało – zależnie od diecezji – od 30 do 65 proc. parafii. Koordynatorzy lokalni w parafiach stanowili grupę liczącą ponad 6,8 tys. osób. W parafiach Synod był koordynowany najczęściej przez księży. W konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób.

Jak wskazuje Episkopat konsultacje synodalne stały się okazją do wyrażenia „krytycznej troski”.

"Krytyczna troska". Co wiernych boli w Kościele? 

Uczestnicy synodu wskazywali, że "Kościół jest oderwany od życia, nudny, zbyt mało mówi się o wątpliwościach i o tym, co wiara oznacza dla nas". 

- W konsultacjach oraz syntezach bardzo wyraźnie słychać było ostrą krytykę księży, wynikającą przede wszystkim z własnych doświadczeń parafialnych - czytamy w 40-stronnicowym dokumencie. 

Świeccy dostrzegali u księży "brak wiary, materializm, łamanie zasad, brak wrażliwości na potrzeby ludzi".

Jednocześnie bardzo wysoko cenią  "świadomość powołania, głęboką wiarę, prawdziwą pobożność, życie według zasad, dbałość o kult i nauczanie, troskę o człowieka, miłość do Kościoła, apolityczność przy jednoczesnym zaangażowaniu w  sprawy społeczne, bezinteresowność, a  przede wszystkim autentyczność i świadectwo".

Zwracano również uwagę na konieczność wzmocnienia duszpasterstwa młodzieży, rodzin i ludzi starszych, a także objęcie troską duszpasterską osób żyjących w związkach niesakramentalnych i osób LGBT.

Uczestnicy spotkań synodalnych dzielili się obrazem Kościoła zranionego, dotkniętego skandalami i ludzką biedą, którego grzeszna strona związana ze słabością człowieka często powoduje zgorszenie i cierpienie. 

- To Kościół często bezradny, dotknięty szokiem zmian, który niejednokrotnie powoduje frustrację wiernych, przypominając bardziej źle zarządzaną instytucję niż wspólnotę prowadzoną przez wyrazistych pasterzy - można przeczytać w dokumencie. 

Z syntezy krajowej wynika, że Synod podkreślił potrzebę poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, nie zaś zmiany doktryny czy struktury. Potrzeba zmiany nie wiąże się tylko z instytucją Kościoła. Kluczowe w tym procesie jest osobiste nawrócenie tak świeckich jak i duchownych.

- Konsultacje synodalne wskazały na potrzebę uczenia się wspólnego wędrowania, aby budować wspólnotę Kościoła - wskazuje Episkopat. 

(Źródło: Episkopat Polski)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

WYRÓŻNIONE KOMENTARZE
Jurecki

24 3

Ja proszę redakcje i kierowców o interwencje w MZD Włocławek o zdjęcie tych pseudo radarów nad i obok sygnalizacji świetlnej, które mają wprowadzać bezpieczeństwo na drogach. Owe urządzenia, może i wprowadzają ograniczenia prędkości lecz dzięki nim tworzy się większą ilość tlenków nox oraz innych szkodliwych gazów, gdyż pojazd jest wyhamowywany do zera, a przy ruszaniu powstaje najwięcej tego typu rzeczy, które szkodzą naszemu zdrowiu. Do tego pył z klocków hamulcowych także wpływa szkodliwie na nasze zdrowie i naszych pociech. Zgodnie z nową dyrektywą UE klocki od 2026 roku mają być produkowane z substancji, które będą mniej pylić. Dodać można iż opony przy hamowaniu oraz rozpędzaniu tworzą na asfalcie elementy gumowe i kurz, który nam szkodzi. Czy ktoś jest w stanie poruszyć ten temat? Wszyskim pasuje, ale wszystko nie robi się dla nas tylko przeciw nam.

2025-07-02 13:55:43
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

🚧

21 8

Jest znak? Jest. Trzeba się stosować. Nie trzeba stawiać płotów. Może jeszcze fosę wykopać.

2025-07-02 13:44:35
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PaproH

20 12

W czasie, gdy budowano Lidla było powiedziane ze będzie przebudowane skrzyżowanie i kierowcy będą mogli skręcać w lewo w kierunku centrum. Po wybudowaniu sklepu okazało się zupełnie inaczej. Nakaz skrętu w prawo za znakiem. Zróbcie to co obiecywaliście. Zero ułatwiania życia mieszkańcom. Kierowcy maja dość tych *%#)!& wloclawskich decyzji ulicznych. Nie dość, że swiatla na większości skrzywan nie są ustawione i wyregulowane a ktoś za to bierze pieniądze, studzienki deszczowe zapchane to decyzje *%#)!& jak nie wiem.

2025-07-02 13:33:47
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Witosa Komunalna

19 0

Kiedy wreszcie zrealizujecie wpisane do budżetu w 2014 roku przez Andrzeja Pałuckiego wykup gruntów i projekt budowy drogi łączącej ulicę Witosa z Komunalną? Zostało to wykreślone przez Marka Wojtkowskiego. Natomiast w kolejnych latach 2014-2018 i 2018-2022 plus wydłużony okres aż do 2024 nie wykonał nawet wykupu gruntów nawet projektu nawet pozwoleń budowlanych wreszcie przetargów na budowę, nie mówiąc o budowie i oddaniu do użytku tej drogi. To ona rozwiązałaby problem komunikacji wokół wszystkich sklepów i wyjazdu. Liczę, że nowy prezydent myślący nie jakiś leń jak poprzedni Marek W. Obecny fizycznie w mieście reaktywuje te plany. Tak jak tunel na Wyszyńskiego mimo oporów historyka lenia.

2025-07-02 14:03:59
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

💂‍♀️

8 2

Serio? Nie na na co kasy wydawać

2025-07-02 14:37:29
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

On77On77

6 0

Księża powinni być bardziej ludzcy. Za granicą witają się z wiernymi i żegnają przy wejściu/wejściu. Można z nimi porozmawiać jak z ludźmi, przyjaciółmi. W dodatku wchodząc na mszę ma się wrażenie, że każda msza to po prostu msza pogrzebowa, podczas gdy sam Pan Jezus powiedział do Marii Magdaleny "Niewiasto, czemu płaczesz?" (J 20,11-18). Nasza wiara nie powinna polegać na smutku, posępnych minach, ale na radości. A jest wręcz przeciwnie.

07:39, 27.08.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BzduryBzdury

8 2

Sekta która zaczęła wymykać się spod kontroli,tzw.wierni zaczęli myśleć, już nie dają się w ciemno prowadzić,jak najstarsze pokolenia się wykruszą to kto tam zostanie? A pan wójt i pleban już nie są autorytetami.

08:17, 27.08.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

niewiernyniewierny

2 0

Masz rację, a tak na marginesie, o pedofilii kieckowych i zachłanności na kasę jakby zapomnieli.

09:46, 27.08.2022

Sasza SkwarekSasza Skwarek

5 0

Mam prawie osiemdziesiąt lat , znałem jednego księdza , który czytał książki. Jego kazania to były cytaty,podawał tytuł i autora ,wiele z tego można było skorzystać. Tęskno mi za kościołem pełnym majestatu ,powagi i wiary . Dziś urządzają przed kościołem jakieś festyny,zabawy niczym - powiatowy dom kultury ?

10:25, 27.08.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TedTed

5 1

Kościół kat. dla naszego państwa jest jak ten wrzód na zdrowym ciele .

13:07, 27.08.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%