Zamknij

Co wiernych boli w Kościele? Episkopat ujawnia raport

06:59, 27.08.2022 Źródło: Episkopat Polski
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojciech Drewka / foto.siecportali.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojciech Drewka / foto.siecportali.pl

Pragnienie poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, dbałość o liturgię, homilię, troska o osoby czujące się w Kościele wykluczone - to tylko niektóre wnioski z synodu w polskich diecezjach. Wierni skupiali się na tym, co ich boli w Kościele. 

W konsultacjach synodalnych, na różnych poziomach, uczestniczyli głównie wierni zaangażowani w życie parafii, członkowie wspólnot, jak również osoby praktykujące, a wcześniej nieangażujące się bezpośrednio w swoich parafiach.

Spotkania synodalne zorganizowało – zależnie od diecezji – od 30 do 65 proc. parafii. Koordynatorzy lokalni w parafiach stanowili grupę liczącą ponad 6,8 tys. osób. W parafiach Synod był koordynowany najczęściej przez księży. W konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób.

Jak wskazuje Episkopat konsultacje synodalne stały się okazją do wyrażenia „krytycznej troski”.

"Krytyczna troska". Co wiernych boli w Kościele? 

Uczestnicy synodu wskazywali, że "Kościół jest oderwany od życia, nudny, zbyt mało mówi się o wątpliwościach i o tym, co wiara oznacza dla nas". 

- W konsultacjach oraz syntezach bardzo wyraźnie słychać było ostrą krytykę księży, wynikającą przede wszystkim z własnych doświadczeń parafialnych - czytamy w 40-stronnicowym dokumencie. 

Świeccy dostrzegali u księży "brak wiary, materializm, łamanie zasad, brak wrażliwości na potrzeby ludzi".

Jednocześnie bardzo wysoko cenią  "świadomość powołania, głęboką wiarę, prawdziwą pobożność, życie według zasad, dbałość o kult i nauczanie, troskę o człowieka, miłość do Kościoła, apolityczność przy jednoczesnym zaangażowaniu w  sprawy społeczne, bezinteresowność, a  przede wszystkim autentyczność i świadectwo".

Zwracano również uwagę na konieczność wzmocnienia duszpasterstwa młodzieży, rodzin i ludzi starszych, a także objęcie troską duszpasterską osób żyjących w związkach niesakramentalnych i osób LGBT.

Uczestnicy spotkań synodalnych dzielili się obrazem Kościoła zranionego, dotkniętego skandalami i ludzką biedą, którego grzeszna strona związana ze słabością człowieka często powoduje zgorszenie i cierpienie. 

- To Kościół często bezradny, dotknięty szokiem zmian, który niejednokrotnie powoduje frustrację wiernych, przypominając bardziej źle zarządzaną instytucję niż wspólnotę prowadzoną przez wyrazistych pasterzy - można przeczytać w dokumencie. 

Z syntezy krajowej wynika, że Synod podkreślił potrzebę poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, nie zaś zmiany doktryny czy struktury. Potrzeba zmiany nie wiąże się tylko z instytucją Kościoła. Kluczowe w tym procesie jest osobiste nawrócenie tak świeckich jak i duchownych.

- Konsultacje synodalne wskazały na potrzebę uczenia się wspólnego wędrowania, aby budować wspólnotę Kościoła - wskazuje Episkopat. 

(Źródło: Episkopat Polski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

On77On77

6 0

Księża powinni być bardziej ludzcy. Za granicą witają się z wiernymi i żegnają przy wejściu/wejściu. Można z nimi porozmawiać jak z ludźmi, przyjaciółmi. W dodatku wchodząc na mszę ma się wrażenie, że każda msza to po prostu msza pogrzebowa, podczas gdy sam Pan Jezus powiedział do Marii Magdaleny "Niewiasto, czemu płaczesz?" (J 20,11-18). Nasza wiara nie powinna polegać na smutku, posępnych minach, ale na radości. A jest wręcz przeciwnie. 07:39, 27.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

BzduryBzdury

8 2

Sekta która zaczęła wymykać się spod kontroli,tzw.wierni zaczęli myśleć, już nie dają się w ciemno prowadzić,jak najstarsze pokolenia się wykruszą to kto tam zostanie? A pan wójt i pleban już nie są autorytetami. 08:17, 27.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

niewiernyniewierny

2 0

Masz rację, a tak na marginesie, o pedofilii kieckowych i zachłanności na kasę jakby zapomnieli. 09:46, 27.08.2022


Sasza SkwarekSasza Skwarek

5 0

Mam prawie osiemdziesiąt lat , znałem jednego księdza , który czytał książki. Jego kazania to były cytaty,podawał tytuł i autora ,wiele z tego można było skorzystać. Tęskno mi za kościołem pełnym majestatu ,powagi i wiary . Dziś urządzają przed kościołem jakieś festyny,zabawy niczym - powiatowy dom kultury ? 10:25, 27.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TedTed

5 1

Kościół kat. dla naszego państwa jest jak ten wrzód na zdrowym ciele . 13:07, 27.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%