Zamknij
REKLAMA

Ważna zmiana dla kredytobiorców! Chodzi o TEN wskaźnik

17.07, 02.10.2022 Źródło: money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała "Mapę Drogową" reformy wskaźnika WIBOR. Ma on zostać zastąpiony wskaźnikiem WIRON. W jaki sposób wpłynie to na kredytobiorców? 

Celem prac jest przygotowanie procesu skutecznego wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego typu RFR (wskaźnik referencyjny wolny od ryzyka, Risk-Free Rate) na polskim rynku finansowym oraz zastąpienia nim stosowanego obecnie wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR. 

Rząd wskazuje, że stosowane obecnie wskaźniki - WIBOR 3M i WIBOR 6M - są niekorzystne dla kredytobiorców. 

Nowy wskaźnik WIRON 

- Wybrany przez Komitet Sterujący indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) ma się stać docelowo kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR. Będzie on stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie) - wskazuje serwis Money.pl.

KNF wskazuje, że metodyka kalkulacji indeksu WIRON jest tożsama z wcześniej opracowanym i publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD. Zmianie uległa jedynie nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę (oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight).

KNF pokazało "mapę drogową"

Reforma wskaźników potrwa do końca 2024 roku. 

Indeks WIRON będzie można stosować już od grudnia 2022, a na 2023 rok zaplanowano stopniowe wdrażanie wskaźnika do umów i instrumentów finansowych. Wtedy, jak wskazuje Money.pl, banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące ten indeks równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.

W 2024 roku stopniowo wycofywane będą produkty i instrumenty finansowe oparte na WIBORZE. Powszechne stosowanie wskaźnika WIRON to rok 2025. 

(Źródło: money.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Kredytobiorca-jeleń Kredytobiorca-jeleń

0 0

Dla kredytobiorców w Polsce najważniejsze jest unikać kredytów jak ognia . Dlaczego ? Dlatego , że w kraju w którym banki chodzą na smyczy politycznej , którą trzyma Bruksela albo Berlin a nadzoruje Soros celem nie jest pomoc kredytobiorcom w celu rozwoju , ale ich skubanie czytaj -okradanie - wszelkimi sposobami . Przykładów na potwierdzenie tej lichwiarskiej rzczywistości aż nadto . 08:44, 04.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%