Sejm przyjął ustawę o jednorazowym dodatku elektrycznym. Kto będzie mógł otrzymać pieniądze? Kiedy ruszy nabór wniosków i kiedy można spodziewać się wypłat środków?
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej została przegłosowana przez Sejm. W jej myśl, rząd chce wesprzeć jednorazowym dodatkiem tych, którzy w gospodarstwach domowych używają energii elektrycznej do ogrzewania m.in. wykorzystując pompy ciepła.
Dla osób wykorzystujących do ogrzewania domów i mieszkań urządzenia na prąd, np. pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery wysokość dopłaty ma wynieść 1000 zł.
W przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh gospodarstwa mogą liczyć na 1500 zł. Musi to być jednak potwierdzone zużyciem prądu w roku poprzednim, czyli 2021.
Warunkiem koniecznym by otrzymać dodatek jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Co ważne właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltiakę nie zostaną objęci dodatkiem elektrycznym.
Nabór wniosków o przyznanie dodatku ma wystartować 1 grudnia 2022 roku, a okres składania wniosków to dwa miesiące. Upłynie 1 lutego 2023 roku.
Jak wynika z ustawy, dokumenty będzie można składać we właściwej gminie ze względu na miejsce zamieszkania. Można złożyć jeden wniosek na jeden adres.
Pieniądze mają zostać przekazane odbiorcom do 31 marca 2023 roku.
0 1
Dobrze że ja nie inwestowałem w "fotowoltiakę"
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz