Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał UPC Polska za praktyki, w których klienci musieli płacić więcej za rozwiązanie umowy zawartej na czas oznaczony niż zapłaciliby za jej kontynuację. Prezes Urzędu nałożył na spółkę karę ponad 12,5 miliona złotych.
UPC Polska to spółka, która świadczy konsumentom usługi telekomunikacyjne, takie jak dostęp do internetu, telewizji kablowej oraz telefonii stacjonarnej. Do UOKiK wpływały liczne zgłoszenia, dotyczące nieprawidłowego naliczania i pobierania rażąco wysokich opłat, kiedy konsument zrezygnuje z usług przed końcem umowy zawartej na rok lub dwa – czyli czas oznaczony.
Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, w przypadku rozwiązania umowy na czas określony wysokość roszczenia w związku z wypowiedzeniem jej przez abonenta lub z jego winy nie może przekroczyć wysokości przyznanej ulgi, pomniejszonej proporcjonalnie do okresu od zawarcia do rozwiązania.
Prezes UOKiK stwierdził, że naliczając zawyżone opłaty za wypowiedzenie umowy przed terminem UPC narusza zbiorowe interesy konsumentów.
Spółka stosuje nieuczciwą praktykę rynkową, ustalając wysokość ulg. W efekcie żądane przez UPC należności w momencie rezygnacji przez klienta przed końcem umowy znacznie przewyższały sumę opłat jakie poniósłby konsument, gdyby płacił miesięczny abonament do końca okresu trwania umowy. Pozytywną informacją jest to, że spółka w wielu przypadkach nie pobierała należności w wysokości pierwotnie naliczonej.
Klienci nie mieli jednak świadomości tego, co wpływało na ich decyzje o kontynuowaniu umowy.
- Praktyka UPC Polska dotyczy tysięcy polskich konsumentów. Spółka zawyża przyznane klientom ulgi, które stanowią podstawę wyliczenia opłaty za wypowiedzenie umowy. Tym samym de facto spółka wymusza na konsumentach kontynuację umów - wielu z nich nie decydowało się na zakończenie współpracy, obawiając się wysokiej opłaty za jej rozwiązanie. Takie zachowanie UPC Polska należy ocenić jako naganne nie tylko pod względem ekonomicznym, ale i społecznym. UPC musi zmienić nieuczciwą praktykę oraz zwrócić konsumentom kwotę, która przewyższała sumę opłat abonamentowych pozostałych do końca trwania umowy
– wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Prezes Urzędu nałożył na UPC Polska karę w wysokości 12 585 082 złotych. Gdy decyzja się uprawomocni, to w jej wyniku abonenci otrzymają zwrot nieprawidłowo pobranych opłat. UPC poinformuje konsumentów SMS lub mailowo o tym co należy zrobić, aby odzyskać niesłusznie pobrane przez spółkę środki.
Decyzja ma zostać opublikowana na stronie internetowej przedsiębiorcy. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Pruszków20:37, 13.10.2022
Mi nie.
Policja karze za jazdę po chodniku
JEŻDŻĘ PO CHODNIKU BO MOJE ŻYCIE JEST DLA MNIE NAJWAŻNIEJSZE !!!
no
22:53, 2025-05-23
Włocławek ma mistrza Polski!
Nigdy o takiej imprezie nie słyszałam.
robi wrażenie
22:49, 2025-05-23
Policja karze za jazdę po chodniku
proszę sobie wyobrazic jak jadę rowerem ul. Chopina przez ul. Warszawską w kierunku Pl. Wolności robiąc tzw. korek w godzinach szczytu .... za mną sznur samochodów ..........wszystko zgodnie z kodeksem drogowym .................jadąc rowerem po chodniku z szybkością równą kroku pieszego to stwarzam zagrożenie ??? Wtedy wiem, że jestem bezpieczny. Zagrożeniem dla rowerzystów to są pseudo kierowcy, których policja nie zauważa ............ Kto zaprojektował te ścieżki rowerowe, które prowadzą do nikąd ??? ........np. ściezką rowerowa na ul. Okrzei po stronie stacji BP , kończy się przy ul. Kościuszki, jak dalej jechac rowerem w stronę ul. POW ?.... postawiono znak zakazu jazdy rowerem, mam rower prowadzic bo jezdnią nie pojadę. Ulica Kościuszki jednokierunkowa od strony PL. Wolności a chodnikiem jechac nie wolno bo mandat. MANDAT TO DAJCIE TEMU TWARDOGŁOWEMU Z UM CO TO PROJEKTOWAŁ, takich przykładów mogę podac więcej. Najlepiej zrobic akcję rowerzysta i wlepiac mandaty.
rowerzysta
22:48, 2025-05-23
Schron pod Placem Wolności. Przez to dokumentacja się o
No i gitara ...
bOb
22:47, 2025-05-23