Spółka Centralny Port Komunikacyjny pokazała wizualizacje megalotniska. Tak ma wyglądać terminal pasażerski, czyli „serce CPK”, a także ściśle zintegrowana z nim główna stacja kolejowa i węzeł przesiadkowy.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.
Koncepcję architektoniczną lotniska przygotowało brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold.
- Według harmonogramu i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy kolejne kroki w ramach przygotowań do budowy CPK. Jestem przekonany, że ta nowoczesna architektura, która została opracowana przy udziale projektantów ze światowej czołówki, stworzy gigantyczne możliwości biznesowe, przyciągnie inwestycje zagraniczne i będzie stymulować gospodarczo nie tylko Polskę, ale cały region Europy Środkowo-Wschodnie - mówi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Jak dodaje będzie to "nowy system komunikacyjny Polski i całego regionu Europy środkowej".
Centralnym elementem węzła CPK ma być atrium. Ma ono, pod jednym dachem, który będzie w kształcie diamentu, połączyć przestrzeń przesiadkową dla pasażerów lotniska, dworca kolejowego i autobusowego.
Atrium ma być dostępne dla wszystkich.
- Często terminale lotniskowe „odpychają” pieszych, ponieważ bardzo trudno do nich dotrzeć. W przypadku CPK będzie inaczej: projektowane rozwiązanie zachęci przechodnia i gościa Airport City do wejścia do części komercyjnej - informuje spółka.
Terminal pasażerski lotniska, który zajmie powierzchnię ok. 400 tys. mkw. będzie zlokalizowany na dwóch poziomach. Ma on być połączony bezpośrednio z czterema modułowymi pirsami, czyli przedłużoną częścią terminala pasażerskiego (z możliwością rozbudowy w przyszłości, kiedy pojawi się takie zapotrzebowanie rynkowe).
We wszystkich strefach terminala pasażerowie będą mieli do dyspozycji dwukierunkowe ruchome chodniki, co pozwoli zminimalizować czas przesiadek i podwyższy standard obsługi.
Dworzec kolejowy natomiast ma obsłużyć lotnisko i pełnić rolę ogólnokrajowego węzła transportowego. Będzie to 6 podziemnych peronów (12 torów) obsługujących pociągi regionalne i dalekobieżne.
Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów. Etap ten ma być uruchomiony w 2028 roku.
W dalszej części plan zakłada, że port będzie w sposób modułowy rozbudowywany.
Edward14:21, 06.07.2023
To są szaleńcy wszyscy na wybory trzeba zatezymać tych oszołomow z pisu
Edward14:28, 06.07.2023
Polecam wywiad z panem Lisem w gazecie wyborczej co pisiory planuja na jesieni chcą wprowadzić stan wojenny i czołgi na ulice pan Lis ich wyjaśnia
Możemy mieć msjdan i będzie trzeba wyjść na ulice i walczyć o wolność
Trzeba mieć nadzoeje że wojsko i policja przyłaczom się do nas i obejdzie się bez rozlewu krwi
Www18:07, 06.07.2023
Trzy lata i już jest projekt! Brawo Horała! Już wydane prawie 300mln zł a nie wbito nawet łopaty. Na same wypłaty dla ludzi Horały ponad 30mln. Za pilnowanie trwały na łące. Kiedy otwarcie? Za 15 lat?
Pol19:37, 06.07.2023
Komu to potrzebne, ludzi powysiedlać grosze zapłacić. Przy okazji nakrasć ile się tylko da.
0 0
Powiedz to swoim dziadkom komu potrzebna była Gdynia, Centralny okręg przemysłowy , magistrala węglowa ze śląska do Gdyni itp . Myśl do przodu a nie cofasz się do zaścianka chyba że jesteś IV kategorii Niemcem i uważasz po co nam stolica w Warszawie jak masz Berlin.