Kolejne podejście do zmian w przepisach dotyczących przeglądu samochodów to prawdopodobnie kwestia czasu. Czy tym razem uda się je wprowadzić?
Rząd przygotowuje się do zmian w systemie przeglądów aut. Tym razem rozmowy prowadzone są w partnerstwie z organizacji zrzeszającą właścicieli stacji kontroli pojazdów.
Powrócił pomysł obowiązkowych zdjęć oraz modyfikacji dokumentacji.
Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi konsultacje w sprawie ewentualnych zmian w przepisach dotyczących sprawdzania stanu technicznego pojazdów.
Pomimo braku oficjalnego projektu nowelizacji, wiele wskazuje na to, że po dwóch nieudanych próbach wprowadzenia nowości pojawi się trzecia.
Marcin Barankiewicz z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów przedstawił pięć propozycji zmian. Spośród nich trzy są istotne dla kierowców.
Propozycje te mają na celu zwiększenie wiarygodności badań oraz ułatwienie udowodnienia prawdziwego przebiegu pojazdu.
Wprowadzenie obowiązku fotografowania pojazdu na stacji kontroli jest kolejną z proponowanych zmian. Ma to zapobiec oszustwom związanych z podbijaniem przeglądów na odległość oraz stanowić zabezpieczenie dla właścicieli w przypadku błędów w rejestrze przebiegu pojazdu.
Kolejna propozycja zakłada identyfikację pojazdu na stacji za pomocą danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów, eliminując konieczność posiadania przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego.
Zastąpienie papierowych zaświadczeń elektronicznymi wersjami dokumentów to kolejny z punktów na liście proponowanych nowości.
Obecne wydawanie papierowych zaświadczeń generuje znaczną ilość odpadów i stanowi niepotrzebne obciążenie dla środowiska.
Przeglądy pojazdów w Polsce przechodzą nawet auta, które nie powinny być dopuszczone do ruchu. Niesie to ryzyko dla bezpieczeństwa kierowców oraz innych użytkowników drogi.
Nowe kroki są konieczne, aby ten system był bardziej skuteczny i chronił użytkowników dróg.
POdobno 09:02, 07.01.2024
Mają PObierać również odciski POlców przy przeglądach , ale tylko od właścicieli aut starszych niż 10 letnie , a właścieciele tych młodszych będą musieli POkazywać rozliczenie ze skarbówki . Taki POdobno POmysł na usprawnienie przeglądów ma KO ?
Rudery na Chmielnej do wyburzenia. Znamy plany miasta
Oby parking był zielony. Miejsce do parkowania w postaci kratki kostki z trawą nisko rosnącą lub specjalnym mchem. A drogi asfaltowe. Do tego drzewa i rośliny przy chodnikach. Parking ogólnodostępny i żeby wygląd był elegancki bo wyburzenie pierzei zrobi jakąś wyrwę i to trzeba wykonać estetycznie nie jak betonozowa pustynia
Betonzoa Nie 🙂↔️
11:43, 2025-07-03
Peugeot skasowany po zderzeniu z łosiem
Nigdy nie jadę tam więcej niż 70 km/h za dnia a nad ranem i wieczorem i nocą 60 km/h. Może dlatego, że jeżdżę codziennie i widziałem tam mnóstwo zwierząt, może dlatego, że widziałem mnóstwo wypadku nie myślących osób, może dlatego, że nie wierzę w magię ale zna fizykę, i jazda nauczyła mnie że jak nie myślisz za kółkiem to sam sobie sprowadzasz nieszczęście. Bywają wypadki ale to są Wypadki gdy Zrobisz wszystko trzeba ale nie w sytuacji gdy jedziesz na złamanie karku... Dodam że wszędzie zdążam i rocznie robię 60-70 tysięcy kilometrów...
Jaccek
11:38, 2025-07-03
Peugeot skasowany po zderzeniu z łosiem
Dlaczego: nadal między Włocławkiem a zjazdem wjazdem na Autostradę A1 ten krótki odcinek niecałe 4 km nadal nie ma 2x2 pasów w każdą stronę, do tego ścieżki rowerowej i chodnika obok, siatek ochronnych i przejścia naziemnego nad trasą dla zwierząt. Autostrada oddana jest już od 13 lat! A takie minimum to powinna być ścieżką rowerowa z chodnikiem już dawno. Przecież tam jechać rowerem to śmierć lub kalectwo. Jak to jest,że dojazd do pracy jest łatwiejszy do Chocznia, bo są ścieżki od Włocławka i dalej a do strefy niemożliwe! Chyba, że ktoś chce jechać kilkanaście km od Wieńca to tak.
2x2 4 km
11:34, 2025-07-03
Peugeot skasowany po zderzeniu z łosiem
Trzeba trochę myśleć jak się jedzie ,tyle się piszę o wypadkach zwierząt leśnych ale prędkość tylko się liczy a nie bezpieczeństwo.Kiedy kierowcy wezmą sobie do serca co ???
Asia 48
11:31, 2025-07-03