Zmiana pracy z powodu stanu zdrowia nie musi oznaczać utraty środków do życia. ZUS oferuje możliwość skorzystania z renty szkoleniowej, która może być wypłacana nawet przez 2,5 roku.
Renta szkoleniowa jest dostępna dla osób, które z powodu problemów zdrowotnych są zmuszone do zmiany zawodu. To świadczenie kierowane jest do tych, którym zdiagnozowano konieczność przekwalifikowania zawodowego z uwagi na niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy.
Wysokość renty szkoleniowej wynosi 75% podstawy wymiaru renty i nie może być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy. Aktualnie miesięczna kwota wynosi 1191,33 zł.
Okres wypłaty renty to zazwyczaj 6 miesięcy, jednak może być wydłużony, jeśli osoba potrzebuje więcej czasu na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych. Maksymalny okres wypłaty to 30 miesięcy.
Aby skorzystać z renty szkoleniowej, należy spełnić kilka warunków, takich jak niezdolność do pracy oraz wymagany okres składkowy i nieskładkowy, zależny od wieku osoby.
Wymagane dokumenty do złożenia wniosku obejmują m.in. formularz wniosku, informacje o okresach składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, wynagrodzenie oraz zaświadczenie o stanie zdrowia.
Dokumenty należy złożyć nie później niż 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych, świadczeń rehabilitacyjnych lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.
Wniosek można złożyć osobiście w jednostce ZUS, za pośrednictwem operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE).
Szczegóły dotyczące renty szkoleniowej można znaleźć TUTAJ.
!!15:02, 25.01.2024
A CI CO SĄ CHORZY NA NOWOTWOR ZŁOŚLIWY NIE MAJĄC 5 LAT PRZEPRACOWNYCH TEŻ MOGĄ SIE STARAĆ BARDZO FAJNIE JEŚLI BY TAK BYŁO
!!15:04, 25.01.2024
MI SIE UKAZUJĄ SKUTKI UBOCZNE PO 30 NAŚWIATLENIACH RADIOTERAPII PO 2 LATACH ALE NIE MAM NIEZDOLNOŚCI DO PRACY MUSZĘ JESZCZE POCZEKAĆ BY SKUTKI UBOCZNE BYŁY WIĘKSZE
!!15:06, 25.01.2024
JAK ZAŁATWIĆ SOBIE CAŁKOWITĄ NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY BO CHYBA MAŁO LUDZI Z TEGO SKORZYSTA MAJĄC TYLKO 2 STOPIEŃ ORZECZENIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆI STOPIEŃ UMIARKOWANY A PRACODAWCA MA W D**PIE TWOJEGO RAKA I SKUTKI UBOCZNE JAK LUDZIE SOBIE ZAŁATWILI TĄ NIEZDOLNOŚĆ ????
!!15:11, 25.01.2024
JEST TO TAKIE NIESPRAWIEDLIWE DZIELĄC LUDZI WASZA EMPATIA I POKORA UKAZUJE SIE DOPIERO GDY SAMI TRAFIACIE NA ONKOLOGIĘ WIDZĄC OSOBE CHORĄ ŁYSĄ NA RADIOTERAPII I CHEMIOTERAPII TAK SAMO BECIKOWE PRZY URODZENIU NIEWOLNIKA TEN SYSTEM JEST TAK CHORY ŻE RZYGAĆ SIE CHCE .
!!15:13, 25.01.2024
SKORO MA SIE KARTĘ DILO ONKOLOGICZNĄ TO CHYBA POWINNA SIE NALEŻEĆ WSZYTKIM CHORYM A NIE ICH DO KU**RWY NĘDZY DZIELIĆ !
!!15:15, 25.01.2024
WARUNEK JEST JEDEN JAK JABN**IESZ NIC JUŻ NIE MUSISZ W TYM *%#)!& SYSTEMIE
!!15:21, 25.01.2024
JA 2 LATA TEMU NA PERUKI STRACIŁAM 1000 ZŁ JEDNA Z PEFRONU 2 Z WŁASNEJ KIESZENI PLUS CHUSTA 200ZŁ RAK NIESTETY KOSZTUJE TERAZ BEDZIE MIEĆ KAŻDY RAKA I ZOBACZY JAK TO BYĆ CHORYM I ŻYĆ W CHORYM SYSTEMIE .
!!15:36, 25.01.2024
DLA KAŻDEGO PRACODAWCY LICZY SIE CHAJSIK Z PEFRONU NA 2 GRUPIE SZYBKO WAS PRZYJMUJĄ :) ALE I TAK WASZE PRAWA SĄ ŁAMANE I RAKULEC CZŁOWIEK JUZ DYSKRYMINOWANY W MIEJSCU PRACY CZAS TO ZMIENIĆ BO ZA CHWILE SAME ŁYSE GLACE BEDĄ CHODZIĆ PO MIESCIE WYSTARCZY ZOBACZYĆ NA ONKOLOGII WE WŁOCŁAWKU I W BYDGOSZCZY ILU MŁODYCH PRZYBYWA ZA ROK ZBRAKNIE MIEJSC BY WAS LECZYĆ .
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz