Egzamin maturalny z polskiego w tym roku będzie wyglądać nieco inaczej niż w ubiegłych latach. Jakie nowości czekają na maturzystów? Szef CKE zdradził, że absolwenci szkół ponadpodstawowych najbardziej boją się matematyki.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dr Marcin Smolik, udzielił wywiadu dla "Dziennika Gazety Prawnej", w którym omówił oczekiwania oraz nowości dotyczące matury 2024.
Zgodnie z planem, matura rozpocznie się 7 maja i potrwa do 24 maja. Uczniowie uczęszczający do ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych II stopnia w piątek, 26 kwietnia otrzymali już świadectwa ukończenia szkoły.
Dr Smolik skupił się na zmianach w formule egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści będą musieli przeczytać dwa teksty popularnonaukowe i odpowiedzieć na pytania oparte na ich treści. Druga część egzaminu to test historyczno-literacki, dotyczący głównie problematyki lektur obowiązkowych.
W kontekście matematyki, dr Smolik podkreślił, że nadal jest to przedmiot, którego najbardziej boją się uczniowie.
- Tę nową formułę egzaminu z języka polskiego część maturzystów postrzega jako trudną, natomiast dalej matematyka jest wskazywana jako ten przedmiot, którego największa grupa maturzystów boi się najbardziej - powiedział Smolik.
W przypadku języków obcych, poziom wymagany na egzaminie podstawowym to mniej więcej B1, zaś na poziomie rozszerzonym to poziom B2.
Ważne informacje dotyczące tegorocznej matury obejmują także fakt, że nadal obowiązują obniżone wymagania egzaminacyjne wprowadzone z powodu pandemii COVID-19, których za rok nie będzie.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych (z języka polskiego, matematyki i języka obcego), oraz jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu. Dodatkowo, muszą także zdać dwa egzaminy ustne - z polskiego i angielskiego.
Niezbędne jest uzyskanie minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych, aby zaliczyć maturę, jednak wynik z egzaminu na poziomie rozszerzonym służy jedynie przy rekrutacji na studia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz