Zamknij

Wypłacili już ponad 700 mln złotych. 40 tys. rolników wciąż czeka

08:00, 01.06.2024 Źrodło: money.pl
Skomentuj Fot. Unsplash Fot. Unsplash

Do polskich rolników trafiły już 742 mln złotych wypłacone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To rekompensata za straty spowodowane suszą i innymi klęskami żywiołowymi w 2023 roku. Mimo to, blisko 40 tysięcy rolników wciąż czeka na swoje środki.

Do 29 maja 2024 roku na konta około 96 tysięcy rolników trafiło 742 mln zł, podczas gdy w trakcie naboru zarejestrowano ponad 133 tysiące wniosków.

Znaczna liczba rolników nadal oczekuje na wypłatę rekompensat, co budzi frustracje i prowadzi do postulatów, by uruchomić pomoc za suszę już za obecny rok.

Jak z suszą w 2024 roku?

Według pierwszego raportu suszowego przygotowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG), w okresie od 21 marca do 20 maja 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego była ujemna i wynosiła -92 mm.

Te niekorzystne warunki klimatyczne wskazują na ryzyko dalszych strat dla rolników w bieżącym roku.

Rolnicy chcą być pewni wsparcia

28 maja w Ministerstwie Rolnictwa odbyło się spotkanie zespołu ds. suszy, w którym uczestniczyli rolnicy oraz przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR). Podczas spotkania wykazano szereg błędów w aplikacji suszowej oraz irracjonalne aspekty systemu ubezpieczeń od skutków suszy.

Rolnicy podkreślili konieczność wprowadzenia odpowiednich warunków ubezpieczeń oraz wsparcia w formie rekompensat.

Jaka jest wysokość wsparcia klęskowego?

Rolnicy mogą liczyć na następujące wsparcie w zależności od wysokości szkód i rodzaju upraw:

  • 1000 zł/ha: dla obszarów, gdzie szkody przekroczyły 70% plonu (w tym wieloletnich użytków zielonych z obsadą bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynoszącą co najmniej 0,3 DJP/ha).
  • 500 zł/ha: dla obszarów, gdzie szkody wyniosły od 30 do 70% plonu, z tych samych powodów.
  • 500 zł/ha: dla obszarów zielonych, gdzie szkody przekroczyły 70% plonu i obsada zwierząt jest niska (poniżej 0,3 DJP/ha).
  • 250 zł/ha: dla obszarów zielonych, gdzie szkody wyniosły od 30 do 70% plonu, przy niskiej obsadzie zwierząt.

- W przypadku producentów rolnych nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych) kwota wsparcia jest pomniejszana o połowę - podaje money.pl

(Źrodło: money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%