Polska policja zmaga się z poważnym kryzysem kadrowym - aż ok. 15 tysięcy stanowisk pozostaje nieobsadzonych. Sytuacja ta szczególnie dotkliwie dotyka duże miasta, w tym Warszawę, gdzie braki kadrowe są najbardziej odczuwalne.
W największych miastach Polski, a zwłaszcza w Warszawie, problem braku funkcjonariuszy policji jest wyjątkowo poważny. Brak wystarczającej liczby policjantów utrudnia utrzymanie porządku publicznego i efektywne reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.
Na dzień 1 czerwca w polskiej policji służyło 93 623 funkcjonariuszy, podczas gdy wszystkich stanowisk do obsadzenia było 108 909.
W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy liczba etatów wprawdzie wzrosła, jednak liczba funkcjonariuszy systematycznie spada.
W odpowiedzi na narastające braki kadrowe, policjanci są ściągani na staże z różnych regionów Polski.
W celu zatrzymania obecnych funkcjonariuszy i przyciągnięcia nowych, wynagrodzenia policjantów zostały zwiększone o 20%. Dodatkowo, pierwsze uposażenie policjantów i żołnierzy zostało wyrównane, co ma uczynić służbę w policji bardziej atrakcyjną zawodowo.
Trwają prace nad ustawą, która ma ułatwić byłym funkcjonariuszom powrót do służby. Inicjatywa ta ma na celu wykorzystanie doświadczenia byłych policjantów i ich szybkie włączenie do aktywnej służby.
"Jednocześnie zwiększamy także liczbę klas mundurowych w szkołach podstawowych. Ich absolwenci będą preferowani przy naborze, a wymagane testy z wiedzy i sprawności będą mogli przejść już w trakcie zajęć w szkole" - powiedział Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną.
Planowana jest również rozbudowa infrastruktury do szkolenia nowych policjantów. Nowoczesne ośrodki szkoleniowe mają zapewnić lepsze przygotowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy do służby.
Prognozy na 2024 rok zakładają odejście ze służby około 5 tysięcy policjantów, jednak planowane jest przyjęcie 7 tysięcy nowych funkcjonariuszy.
Oznacza to, że liczba policjantów wzrośnie o około 2 tysiące, co może poprawić obecną trudną sytuację kadrową w polskiej policji.
blachosmrody17:19, 20.06.2024
W Polsce brakuje fotoradarow. Skoro nie ma pocijantow to po co staja ciagle w tych samych miejscach? Kamery + fotoradary zwolnia setki etatow i bedzie sie wszystko zgadzalo. Policja jest niegospodarna i niefektywna w zarzadzaniu. Wstawcie fotoraday na Jadwidze, P2 etc, na rondach, wyjdzie wszystkim na dobre.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wenezuelski nożownik i śmierć 24-latki w Toruniu. Poseł
Warto sie zastanowić ilu z tych uchodźców " dr i inż" którzy trafiają każdego dnia do Polski zwykle bez żadnych dokumentów zarówno od strony bolszewickiej ze wschodu jak i od szwabów z zachodu to potencjalni bandyci, mordercy i terroryści .
Zastanawiające
16:17, 2025-07-01
Wenezuelski nożownik i śmierć 24-latki w Toruniu. Poseł
A pani Borowiak się nie wypowie. Jaka szkoda. Też by czymś błysnęła.
Wykrywacz spamu
16:03, 2025-07-01
Wenezuelski nożownik i śmierć 24-latki w Toruniu. Poseł
A to pisowskie dranie. Jak to potrafią odwrócić kota ogonem. A kto sprzedawał wizy i ściągnął do Polski setki tysięcy emigrantów ?
Włocławianin1
16:00, 2025-07-01
Wenezuelski nożownik i śmierć 24-latki w Toruniu. Poseł
A ten poszukiwany morderca ze Starej Wsi co zamordował córkę, zięcia i ranił ciężko teściową - to z jakiej jest formacji politycznej ?
Ciekawy
15:56, 2025-07-01